Do pätnástej hodiny sa dnes prvý deň prihlasovali bývalí zamestnanci talianskej obuvníckej firmy Geox na prievidzskom úrade práce. V piatok skončila väčšine pracovníkov jej slovenskej pobočky Technic Development Slovakia výpovedná lehota a najbližší týždeň sa budú registrovať v evidencii nezamestnaných.

Okresu to prinesie ďalšie zvýšenie nezamestnanosti. Tá v septembri presiahla desať percent, rok predtým evidoval prievidzský úrad práce mieru nezamestnanosti 5,70 percenta.

Geox vplýval na nezamestnanosť už dlhšie. Prepúšťanie ohlásil ešte koncom jari, keď oznámil, že zatvorí slovenský závod. Pritom necelé štyri roky predtým do neho talianska spoločnosť investovala tri milióny eur a rozšírila výrobu. Tento rok na jarale ohlásila, že v počas druhého polroka postupne prepustí všetkých 471 zamestnancov výrobného závodu. To bol už predtým znížený stav, až do minulého roku držala firma vyše 700 ľudí.

Podľa informácií TRENDU by značná časť bývalých zamestnancov Technic Development Slovakia nemusela pobudnúť v evidencii úradu práce dlho. Pracovníci, trénovaní vo výrobe jednej z troch najsilnejších európskych značiek luxusného segmentu, sú potenciálne zaujímavá posila pre obuvnícke firmy z okolia. Najmä o šičky z obcí smerom na Trenčín sa už zaujímal slovenský závod koncernu Gabor, ktorý sídli v Bánovciach nad Bebravou. O zamestnancov zo smeru od Handlovej sa zaujíma Rialto, ktoré má okrem hlavnej fabriky v Bošanoch kooperačnú výrobu topánok v Handlovej. Obe firmy pripravili pred dvoma týždňami pre zamestnancov Geoxu prezentáciu a ponuku voľných miest vo svojich závodoch.

„Prijímali ponuky, no zatiaľ nie je isté, koľko ľudí si vyberú,“ konštatuje riaditeľ odboru služieb zamestnanosti prievidzského úradu práce Marián Madaj. Po prvom dni, ako hovorí, nie je ani možné zistiť, koľko z posledných dvesto zamestnancov podniku sa prihlási do evidencie, teda zatiaľ nemá inú prácu. Otázne tiež je, či sa im bude chcieť dochádzať do iného mesta, hoci napríklad v  Gabore ľudia z Prievidze a okolia pracujú. Firma im zabezpečuje prevádzku a rovnakú zamestnaneckú výhodu ponúkla bývalým zamestnancom konkurencie.

Spoločnosť zatváranie nekomentuje. Možno len usudzovať, že výroba vo vlastnej réžii, ktorú prevádzkovala okrem Prievidze ešte v rumunskom Temešvári, pre ňu postupne stráca význam. Dôvod, pre ktorý presúva ťažisko na kontraktnú výrobu v Ázii a Južnej Amerike, je rastúci tlak na náklady. Zrejme aj pod vplyvom globálneho poklesu dopytu narástli vlani tržby Geoxu o šestnásť percent na takmer 900 miliónov eur. To je polovičné tempo rastu, než na aké bola firma zvyknutá ešte pred pár rokmi, keď bežne prekračovala tridsať percent. V predminulom roku vykázal Geox 26-percentné zvýšenie tržieb. V prvom polroku tohto roku kleslo tempo rastu tržieb Geoxu pod päť percent, dosiahli 482,9 milióna eur. O 14 miliónov eur na niečo vyše 64 miliónov klesol čistý zisk firmy.

Foto na titulke - Flickr.com