Českí výrobcovia liehovín začínajú mať problémy. Väčšina z nich začala obmedzovať výrobu a obáva sa prepadu tržieb a straty trhového postavenia. Menší výrobcovia pripúšťajú aj bankrot.

Problémom je podľa nich je unáhlený zákaz predaja nápojov s viac ako 20-percentným obsahom alkoholu v obchodoch aj v reštauračnom biznise. A druhou ranou je od utorka platiaci zákaz dovozu a predaja českého alkoholu v krčmách, reštauráciách aj väčších či menších obchodoch na Slovensku.

Trpí Becherovka a Fernet

Opatrenia predstavujú najväčšiu ranu pre výrobcov českých značiek, ktoré majú tradične silné postavenie na Slovensku. Patrí medzi ne napríklad Becherovka alebo Fernet Stock. „Zákaz dovozu českých liehovín na Slovensko považujeme v súčasnej situácii za neadekvátny, otravy sa týkali liehovín kúpených cez internet. Skôr sa bojíme, že slovenské štátne orgány podľahli tlaku domácich liehovarníkov, ktorí sa obávajú intenzívnejších dovozov z Česka,“ uviedol pre české denníky hovorca Stock Plzeň-Božkov Jiří Janoušek. Podnik vyváža šestinu produkcie, väčšina ide na Slovensko.

Legendárna karlovarská Becherovka poslala na dovolenku všetkých 15 výrobných zamestnancov. Rozhodla tak tesne po oznámení zákazu vývozu na Slovensko. Ešte v pondelok pritom obchodný riaditeľ spoločnosti Jan Becher – Karlovarská Becherovka Erik Čížek pre denník Lidové noviny tvrdil, že celozávodná dovolenka sa neočakáva, firma plánovala robiť na export. Becherovka vyváža približne 40 percent produkcie, každá tretia vyvážaná fľaša smeruje na Slovensko.

Výrobu zastavujú najmä menšie likérky. So šesťdesiatimi percentami platu zostali doma zamestnanci frýdecko-místeckého AB Stylu. Zastavenie produkcie potvrdili aj z Beskydskej likérky zo Starého Mesta pri Frýdku-Místku.

Ide o stovky miliónov eur

Podľa denníka E15 vlani na Slovensko české likérky vyviezli cez 570-tisíc litrov liehovín. Ďalší údaj z českej dennej tlače uvádza, že české liehovary vyviezli na Slovensko za posledných 12 mesiacov tvrdý alkohol za 600 miliónov korún (24 miliónov eur). Dvojka medzi liehovarníkmi, spoločnosť Granette & Starorežná Distilleries, na Slovensko vyváža desatinu produkcie. „Denne prichádzame o stovky tisíc korún na tržbách, a to nehovorím o poškodení dobrého mena značiek a strate pozícií u zákazníkov,“ povedal denníku E15 riaditeľ likérky Pavel Kadlec.

Aj prezident slovenského Zväzu obchodu a cestovného ruchu Pavol Konštiak označil rozhodnutie slovenského ministra pôdohospodárstva za unáhlené a predčasné. „Je to rozhodnutie prijaté v panike,“ povedal pre český denník Právo Konštiak. Nebolo totiž zistené, že by sa pančovaný alkohol z Česka na Slovensko dovážal. „Najmä malí obchodníci aj na Slovensku môžu mať problémy so zaplatením tovaru. Musia ho držať v skladoch a nemôžu ho predávať,“ dodal.

Orientácia na mäkký alkohol

Liehovary sa súčasne snažia preorientovať na „mäkký“ alkohol, teda nápoje s obsahom alkoholu do 20 percent. „V týchto dňoch prejdeme na zvýšenú produkciu tých značiek, ktoré nespadajú pod mimoriadne opatrenia,“ tvrdil J. Janoušek pre české médiá. Zákazníci sa podľa neho rýchlo preorientovávajú na ochutené vodky, vaječné likéry či známu ,,zelenú“, ktoré zatiaľ patria medzi neobmedzené nápoje.

Aj legendárny vizovický výrobca Rudolf Jelínek sa začiatkom týždňa orientoval na výrobou pre Slovensko, od včera sa preorientúva na zákazky pre Spojené štáty, Austráliu či Kazachstan. Určité obmedzenie výroby je však tiež nevyhnutné.

Liehovary v Česku začínajú boj o prežitie

Zdroj: SITA / AP

Malí sa boja krachu

Podľa českého denníka Hospodárske noviny problémy pociťujú najmä menší výrobcovia destilátov a likérov, ktorí sa obávajú aj bankrotu. A to napriek tomu, že česká vláda v stredu uviedla opatrenia, ktoré by mohli rádovo v priebehu dvoch až troch týždňov viesť k zmierneniu či prípadnému zrušeniu zákazu predaja tvrdého alkoholu. Manažér Tomáš Petrů z likérky Fruko-Schulz Jindřichov Hradec s 90 zamestnancami uviedol, že firma nemusí prežiť zákaz trvajúci dlhšie ako pár týždňov. Po prijatí slovenských opatrení voči tvrdému alkoholu „stojí firma pred vážnym problémom s cash flow“.

Konateľ Likérky Nezdenice Petr Beníček tvrdí, že podnik dokáže prežiť, ak opatrenia budú trvať najviac mesiac. Malé firmy budú mať podľa neho problém v každom prípade. Podnikom, ktoré nevyrábajú a súčasne nepredávajú, nebudú chcieť banky požičať ani na preklenutie niekoľkých mesiacov výpadku tržieb. 

Malí výrobcovia sa obávajú najmä dopadu sprísnených opatrení, ktoré majú biznis s tvrdým alkoholom znova rozbehnúť. Výroba nových kolkov, ktoré sa musia uviesť na fľaše je podľa nich náročné riešenie. Na skladoch momentálne čaká 20 miliónov fliaš. Najväčším problémom pre malých liehovarníkov sú podľa českých hospodárskych novín takzvané ,,rodné listy“ pre liehoviny. Tie budú garantovať laboratórne preverenú nezávadnosť alkoholu vo výrobku. Certifikáty pre rodné listy môžu byť pre menších producentov pridrahé.

„Opatrenia sú šité na mieru pre veľké likérky, ktoré majú niekoľko tisíclitrové šarže. Pre tie certifikácia nebude problém,“ uviedol pre české HN Oldřich Karpíšek z likérky Okar.

Milióny tratí štát aj firmy

Únia výrobcov a dovozcov liehovín pre ČTK uviedla, že výrobcovia a dovozcovia liehovín v Česku v dôsledku prohibície denne prichádzajú na čistých tržbách zhruba o 15 miliónov korún. O veľké peniaze prichádza v dôsledku zákazu predaja liehovín aj štát. Námestník českého ministra financií Ladislav Minčič odhadol, že štátna pokladnica prichádza o 25 miliónov korún denne, teda 750 miliónov český korún mesačne.

Podľa týždenníka Reflex má spoluzodpovednosť za smrť viac ako dvadsať ľudí aj český exminister financií Bohuslav Sobotka. Ten v roku 2006 po nástupe na ministerstvo zrušil rokovania s izraelskou firmou, ktorá ponúkala Česku veľmi sofistikované označovanie fliaš s alkoholom namiesto jednoducho falšovateľných kolkov. Mal sa používať nenapodobiteľný dvojzložkový polymér vyrobený z prvkov, ktoré sa nedajú napodobniť ani sfalšovať. Využíva ho i izraelská vláda na ochranu dôležitých dokumentov.

Ilustračné foto na titulke - SITA / AP