Bezpečnostné kamery ho opakovane prichytili, ako prichádza do práce okolo piatej ráno a „vybavuje objednávky, mení cenovky na pultoch a nakladá tovar na palety“.

Lidl podľa španielskeho denníka El País tvrdí, že zamestnanec „závažne porušil (pracovnú) zmluvu“, pretože sa ukázalo, že pracuje dlhšie ako má. V niektorých prípadoch z apríla tohto roka ho kamery usvedčili z toho, že začal pracovať „48 až 87 minút“ pred oficiálnym začiatkom svojej šichty.

Tlaky na výkonnosť

Manažér urobil formálnu chybu v tom, že svoj začiatok pracovnej doby nezaregistroval do systému, čím porušil firemné pravidlá. Tie podľa Lidlu zaručujú, že „každá minúta práce bude zaplatená, a tiež vyžaduje, aby každá minúta práca bola evidovaná“.

Usilovný zamestnanec pracoval pre spoločnosť Lidl od roku 2005 a podľa svojho právnika je presvedčený, že jeho prepustenie je nespravodlivé. Podal preto na Lidl žalobu a žiada o opätovné zamestnanie.

„Je sankcionovaný za to, že pracoval príliš tvrdo, čo je niečo neobvyklé, a tiež za to, že sa príliš snažil, aby pobočka fungovala,“ vysvetlil jeho právnik Juan Guerra. Dodal, že jeho klient pracoval dlhšie v dôvodu tlakov „zhora“.

Lidl totiž v programe reštrukturalizácie nastavil prísnejšie plány predaja a výkonnosti pobočky. Aby tak manažér všetko stíhal, radšej obetoval spánok a do práce prišiel skôr. Robil to tak podľa vlastných slov, pretože ho k tomu prinútili okolností.

Pokrytectvo Lidlu

„Vedenie reťazca o tom vedelo a boli si vedomí, že tieto zmeny si vyžadujú čas a odhodlanie,“ dodal právnik. Bývalý manažér sa na Lidl sťažuje aj preto, že ho pred prepustením ani raz nikto nevaroval a kritizuje tak „pokrytectvo“ spoločnosti, ktoré stále viac stlačí na dosiahnutie cieľov predaja. Za extra hodiny pritom nežiadal vedenie o príplatok a robil tak zadarmo.

Vedenie spoločnosti ale argumentuje, že dostalo niekoľko sťažností na správanie manažéra, ktorý mal vraj nútiť aj iných zamestnancov, aby podobne ako on, prichádzali do práce skôr. To ale Jean S. odmieta a obhajuje sa tým, že nikdy nenútil nikoho, aby pracoval navyše bez nároku na príplatky.