Vývoj v automotive výrazne napreduje a s ním rastú nielen výrobcovia vozidiel, ale aj firmy v dodávateľskom reťazci. Svoju líderskú pozíciu v tejto oblasti najnovšie potvrdzuje aj spoločnosť LEONI Wiring Systems Slovakia.

Práve kvôli potrebe držať krok s technologickým rastom automotivu významne posilnila svoju divíziu inžinieringu a vďaka vlastnému technologickému Servisnému centru (Servisné Centrum Slovakia) s viac ako 230 kvalifikovanými pracovníkmi je dnes jednou z najdôležitejších pobočiek nadnárodnej skupiny LEONI.

Rast spolu s klientmi

Nové moderné Servisné centrum, ktoré spoločnosť otvorila v Dubnici nad Váhom, v blízkosti svojich hlavných výrobných podnikov, zvyšuje aj konkurencieschopnosť skupiny na globálnych trhoch. Aktuálne dokáže zákazníkom poskytovať komplexný servis počnúc vývojom a zároveň pokračuje výrobou prototypov, až do zavedenia sériovej výroby.

„V našej spoločnosti funguje toto prepojenie medzi jednotlivými oddeleniami veľmi dobre a aj vďaka tomu vieme ponúknuť našim odberateľom tie najkvalitnejšie služby,“ uviedol Miroslav Šulek, konateľ spoločnosti LEONI Wiring Systems Slovakia.

Dodáva, že vývoj automobilov sa zameriava na zmenu v káblovaní z centrálneho systému na zónovú architektúru, ktorá prinesie rozšírené využitie dátových káblov a zariadení, zvýšenie podielu elektroniky, nové hardvérové a softvérové vybavenie.

„Tým sa mení aj zloženie vývojových tímov a pribúdajú špecialisti na hardvér a softvér. Preto sme otvorili moderné vývojové a inžinierske centrum v Dubnici nad Váhom ako súčasť nášho servisného centra, do ktorého budeme, okrem iných profesií, postupne prijímať nových špecialistov vývojárov,“ pripomína Miroslav Šulek.

Vývojové a konštrukčné tímy sa na Slovensku už viac ako dvanásť rokov venujú rôznym projektom napríklad klienta BMW, kde pomáhajú vývíjať káblové zostavy v 3D softvéroch CATIA a tiež v 2D programoch. Spolupráca vďaka tomu funguje aj obojstranne, keďže sa vďaka tomu podporujú LEONI závody v implementácii technických zmien od zákazníka.

Produktové portfólio a možnosti, ktoré sa týmto otvárajú sú však oveľa širšie. Napríklad vývojový a konštrukčný tím pre zákazníka Volkswagen sa podieľal na vývoji MEB platformy elektrických modelov značky SEAT či špecifického modelu Volkswagen iD4.

Vďaka kvalitným službám LEONI Wiring Systems Slovakia sa dnes spoločnosť podieľa aj na vývoji áut Lamborghini, modelu Porsche Panamera či pri vývoji káblových zostáv skupiny MAN.

Hľadajú vzdelaných inžinierov

Firma LEONI na Slovensku nedávno oslávila 30. výročie pôsobenia a je symbolické, že firma začala svoje pôsobenie na Slovensku presne v roku vzniku samostatnej Slovenskej Republiky.

Vďaka investíciám do tunajšieho priemyslu a prevádzok pomáhala rozvíjať nielen lokálny priemysel. Aktuálne to platí aj o vývoji, ktorí si vyžaduje dostatok kvalifikovanej pracovnej sily a pracovníkov s vyšším vzdelaním.

„S inžinieringom sme začínali už v roku 2004, pretože sme strácali konkurencieschopnosť z hľadiska zamestnancov a platobných podmienok. Pochopiteľne sme hľadali synergie aj v krajinách, ktoré boli pre nás výhodnejšie, kde sme nachádzali určité zázemie a dokázali vytvárať aj tímy inžinierov.

Dodnes však tie pôvodné už nepostačovali kapacitne a preto sme spoločne s rastom nášho biznisu a biznisu našich klientov potrebovali v ostatných dvadsiatich rokoch výrazne rozširovať aj oblasť inžinieringu v LEONI na Slovensku

Dodáva, že hoci je dnes náročné nájsť správnych ľudí so správnym vzdelaním, práve na Slovensku našli ideálny mix a blízkosť výroby, kde môže skupina vzdelávať a kvalifikovať ďalších zamestnancov.

„Náš segment podnikania je veľmi špecifický a vyžaduje si schopných pracovníkov a Slovensko nám všetky tieto aspekty naplnilo, preto tu chceme ďalej napredovať a rozširovať sa,“ uzavrel Walter Glück.

Vďaka doterajšej stratégii a ambíciám sa na Slovensku vytvorilo aj Oddelenie komponentov – podieľajúce sa na vývoji súčiastok, ako sú poistkové a riadiace skrine, kábelové kanály, rôzne priechodky a iné výrobky, pre zákazníkov Daimler, Porsche, BMW, Renault, DAF, Rolls Royce.

„Veľmi dôležitou súčasťou je oddelenie analýz, ktoré vykonáva elektro-tepelné analýzy či analýzy vstrekovania plastov, alebo dynamické analýzy správania sa káblových zostáv. Toto oddelenie veľkou mierou zabezpečuje kvalitu a spoľahlivosť vyvíjaných produktov.

Všetky tieto vývojové a konštrukčné oddelenia úzko spolupracujú s výrobou v našom závode, hlavne pri vývoji prototypov, vzoriek a predsériových etáp vývojového procesu,“ popisuje konateľ Miroslav Šulek.

Špecifický podnik

Pre vývojárov a konštruktérov je však kľúčové, aby si mohli svoje myšlienky a produkty overiť priamo vo výrobe. A naopak výroba dáva praktické pripomienky vývojárom. Práve táto synergia je pre slovenskú dcérsku spoločnosť špecifická a zvyšuje našu konkurencieschopnosť nielen v rámci skupiny ale aj globálnych trhoch.

„Skutočne je vidieť obrovský posun v rozvoji výroby a služieb LEONI na Slovensku, od presťahovania výroby z pôvodných závodov v Nemecku, až po vývoj projektov pre zákazníkov, automatizovanú výrobu komponentov, výrobu dátových káblov, vývoj a výrobu prototypov káblových zväzkov, vývojové riešenia elektroinštalačných riešení v automobiloch u zákazníkov, vrátane riešení pre elektromobily.

Toho dôkazom je Servisné Centrum Slovakia, so všetkými servisnými oddeleniami. Už to nie je len výroba na základe výkresovej dokumentácie, sú to komplexné projekty, ktoré v LEONI Wiring Systems Slovakia pre našich zákazníkov vyvíjame,“ naznačuje Miroslav Šulek.

Súčasťou Servisného centra na Slovensku je aj oddelenie logistiky, ktoré zastrešuje koordináciu logistických procesov pre import materiálov od dodávateľov do výrobných závodov a tiež export výrobkov z výrobných závodov ku zákazníkom. Je to dôležité pre optimalizáciu logistických nákladov v dodávateľskom reťazci.

Pokiaľ ide o komplexné služby SCS, tak súčasťou sú aj služby centrálneho nákupu ako je výber dodávateľov pre všetky výrobky LEONI na celosvetovej úrovni, s tým súvisiace dojednávanie obchodných podmienok, keďže výrobky LEONI sú vyrábané v 35 krajinách sveta na štyroch kontinentoch. Aj preto je takáto centralizácia nevyhnutná.

„Za touto činnosťou sa skrýva obrovské nasadenie našich pracovníkov. Je za tým ich profesijný rast, aktívne získavanie nových skúseností, vedomostí. Stali sme sa spoločnosťou, ktorá poskytuje pre zákazníkov služby vývoja a výroby,“ uzatvára Miroslav Šulek.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračné foto.
Neprehliadnite

LEONI má nového majiteľa. Čo zmena prinesie Slovensku?