V Londýne nedávno otvorili špeciálne bezpečnostné trezorové priestory, no nie hocijaké. Sú v starobylom dome v oblasti Park Lane, jednej z najvyhľadávanejších ulíc v centre, kde sa nachádzajú tie najluxusnejšie hotely a honosné pamätihodnosti.

Klienti depozitára sú ešte o niečo náročnejší než bežní boháči, obyčajní milionári. Úložiskom ich majetku je skutočne lukratívna adresa –  dom zvaný Stanhope House. Postavili ho v pseudogotickom štýle v roku 1899 pre „mydlového magnáta“ Roberta Williama Hudsona. Klientela v ňom môže mať pocit exkluzívneho klubu pre elitných členov.

Milionári nie sú vítaní

 „Nebudeme sa zaoberať milionármi,“ povedal pre The Guardian Sean Hoey, generálny riaditeľ tejto depozitovej inštitúcie, ktorú prevádzkuje spoločnosť International Bank Vaults (IBV). „Budeme rokovať iba s miliardármi.“

IBV vlastní juhoafrický multimilionár Ashok Sewnarain. Londýnsky depozit podľa svojich slov otvoril kvôli prudkému dopytu zo strany najbohatších ľudí na svete po bezpečnostných schránkach, ktorí sa obávajú reakcií na rastúcu sociálnu nerovnosť. S. Hoey k tomu dodáva, že bohatí sa obávajú aj možných dopadov klimatickej krízy a stále viac investujú svoje bohatstvo do zlata, keďže za ukladanie hotovosti im banky začali účtovať veľké poplatky.

Skúsený manažér depozitov

Spoločnosť IBV zlanárila S. Hoeyho od známeho obchodného domu Harrods, kde mal na starosti bezpečnostné schránky. Tvrdí, že nová pozícia je „oveľa exkluzívnejšia ako v Harrods“.

„Sme najdrahšou bezpečnostnou schránkou v Londýne; vlastne na svete,“ konštatoval S. Hoey a citoval príslovie: „Dostanete to, za čo platíte,“ a tiež „zákazník tu bude kráľom.“

Po príchode na miesto privítajú zákazníka dvaja vrátnici v bielych rukavičkách, ktorí ho prevedú bezpečnostnými systémami – tie zahŕňajú skenovanie odtlačkov prstov aj dúhovky. Až potom sa môžu otvoriť dvere do suterénu s úložiskom pre obrovské majetky z celého sveta.

Drahé „škatuľky“

Najlacnejšia bezpečnostná schránka je tu len 5 cm vysoká, 16 cm široká a 49 cm hlboká, no cena je vysoká. Ročný prenájom takejto malej schránky vyjde na 600 libier. Na porovnanie, v Harrods stojí 465 libier schránka s dvojnásobnými rozmermi. Najväčší britský poskytovateľ bezpečnostných schránok Metro Bank so 150-tisíc schránkami v 70 pobočkách ponúka najlacnejšiu verziu za 240 libier.

Najmenšia „škatuľka“ je stále dosť veľká na uloženie širokej škály šperkov, hovorí S. Hoey. Ak majú miliardári viac vecí, k dispozícii majú aj kartotéky. Kto by potreboval celú miestnosť, môže ju mať za 2,5 milióna libier ročne.

Hoey uviedol, že nemá potuchy, čo ľudia ukladajú do svojich boxov, no zo svojich 30-ročných skúseností vie, že hlavnými položkami sú šperky, zbierky hodiniek, zlaté tehličky a mince, dokumenty, umelecké diela a rodinné fotografie.

Dôkladné preverovanie

U IBV môže ktokoľvek požiadať o službu úschovy cenností, ak má dosť peňazí, ale všetkých žiadateľov preverujú, aby sa zabezpečilo „udržiavanie určitých parametrov klientov“. Chcú sa vyhnúť najmä problémom s praním špinavých peňazí. Niektorých klientov už odmietli, pretože schvaľovací výbor mal pochybnosti o pôvode ich prostriedkov.

S. Hoey ešte dodáva, že veľa potenciálnych zákazníkov sú bohatí ľudia zo zahraničia – väčšinou z Ruska, Číny a Blízkeho východu – ktorí sa v lete zvyknú zdržiavať v britskej metropole. „Chcú si byť istí, že keď idú domov, všetky ich cennosti sú bezpečne uložené v centre Londýna.“