Nový závod na výrobu tehál pribudne v budúcom roku na slabšie pokrytom východe Slovenska. Na pozemku bývalej nedostavanej tehelne v Petrovanoch pri Prešove ho postaví bratislavská dcéra rakúskej skupiny Leier Baustoffe za 18,5 až 20 miliónov eur.
Investovať bude z vlastných zdrojov, ale žiada investičné stimuly aj od slovenskej vlády. V regióne s bezmála 15-percentnou mierou nezamestnanosti zamestná vyše sto pracovníkov v robotníckych i manažérskych pozíciách.
Podnik s celkovou ročnou výrobnou kapacitou 160 miliónov kusov bude vyrábať kompletný sortiment tehál. Výrobky z Petrovian budú určené predovšetkým na slovenský trh.
No v okruhu 150 kilometrov od výrobne spoločnosť počíta aj s vývozom do Poľska a na Ukrajinu, kde nestačí pokrývať požiadavky. Leier Baustoffe SK získala aj ťažobné práva na dobývanie tehliarskych ílov v Močarmanoch priamo pri Petrovanoch. Surovinu potrebnú na začiatok výroby začne ťažiť ešte v tomto roku.
Rakúsky holding Leier má tri tehliarske výrobne v Maďarsku, kde začal podnikať v polovici deväťdesiatych rokov. Vyrába tu pod značkou Matratherm. V poľskom Tarnowe produkuje značku Thermopor a v tomto roku spustil výrobu tehál aj v Chorvátsku. Súčasťou tehelní sú dobývacie priestory.
„Slovenská tehelňa bude najväčšia a najmodernejšia,“ hovorí Miriam Sláviková, konateľka spoločnosti Leier Baustoffe SK. Ťažiskom produkcie skupiny Leier je výroba betónových výrobkov, ktorú na Slovensku mieni v blízkej budúcnosti pripojiť k tehliarskemu programu. Ponuku bude holding, ktorý má nový betonársky závod aj v Rumunsku, špecifikovať až na budúci rok.
Jednotkou je na Slovensku rakúska firma Wienerberger, svetový líder vo výrobe tehál, výrobca značiek Porotherm a Terca. V minulom roku presiahli tržby slovenskej dcéry Wienerberger – Slovenské tehelne hranicu 1,1 miliardy korún. Vyrába v Zlatých Moravciach, Boleráze a Ružomberku, dobývací priestor využíva aj v Martine.
Ďalší dvaja najvýznamnejší tuzemskí tehliari utŕžia ročne okolo 200 miliónov korún. Väčšie Pezinské tehelne – Paneláreň vyrábajú pálené tehlové bloky Thermobrik. O čosi menšie Ipeľské tehelne v Lučenci produkujú systém Britterm. Ročné tržby zhruba 60 miliónov korún má tehelňa vo Vranove nad Topľou.