Sandberg Capital pôsobí na trhu private equity od roku 2014, keď založil svoj prvý investičný fond. Spravuje v ňom aktíva za vyše 250 miliónov eur. V jeho portfóliu sú firmy z oblasti informačných technológií, telekomunikácií, maloobchodu, poľnohospodárstva a vzdelávania, ktoré zamestnávajú zhruba 3 000 ľudí. Okrem slovenských a českých firiem patrí do fondu menšie podniky v Chorvátsku, Slovinsku a Srbsku.
Tento rok založil Sandberg svoj druhý fond, do ktorého získal 109 miliónov eur z Tatra banky, J&T Finance Group aj Európskeho investičného fondu (EIF). Časť už investoval do kúpy českej cloudovej firmy Daktela a slovenskej spoločnosti Titan freelancers, ktorá ponúka outsourcing ľudských zdrojov v IT. Sandberg Capital založil expartner J&T Martin Fedor. TREND sa rozprával s partnerom spoločnosti Michalom Rybovičom o trhu private equity, filozofii a stratégii spoločnosti, ako aj niektorých z jej investícií.
Podľa čoho sa rozhodujete, do ktorých firiem kapitálovo vstúpite?
Pri investovaní máme niekoľko zásad. Primárne sa orientujeme na český a slovenský trh, kde vyhľadávame spoločnosti, ktoré sa nachádzajú v dospelej alebo rastovej fáze životného cyklu, majú potenciál expandovať do zahraničia, pozitívny cash-flow a EBITDU nad jeden milión eur. Tým najdôležitejším elementom však je kvalita a ambície manažérského tímu, ktorý firmu riadi.
Je v private equity silná konkurencia?
Na česko-slovenskom trhu nie je veľa domácich private equity firiem. Existuje tu niekoľko fondov, ale v porovnaní s nami sú väčšinou zamerané na iné odvetvia. Našou konkurenciou sú preto skôr lokálne investičné skupiny, family offices, respektíve zahraniční private equity investori.
Ďalšia investícia Sandberg Capitalu v telekomunikáciách. Vstupuje do českého startupu Daktela
Existuje na Slovensku dostatok firiem, ktoré potrebujú kapitál a pustili by k sebe private equity investora?
Slovenský trh je malý, ekonomika mladá. Potenciálnych firiem nie je tak veľa ako v západnej Európe. Na druhej strane trend sa za posledné roky mení. Pribúdajú zaujímaví podnikatelia a firmy, ktoré majú veľké ambície.
Slovenskí podnikatelia nie sú o nič horší než nemeckí, akurát nemajú toľko skúseností s expanziou, škálovaním svojho podnikania a prácou s investormi respektíve externým kapitálom. V tom im pomáhame. Čím viac bude pozitívnych príbehov spojenia podnikateľov s investormi, tým bude rásť počet investičných príležitostí aj záujem investorov.
Trh postupne dozrieva
Ozývajú sa vám firmy samé alebo ich musíte hľadať?
Ozýva sa nám mnoho firiem, no väčšinu našich investícií sme si našli sami. Firmy hľadáme ešte v čase, keď nezvažujú vstup investora. Snažíme sa mať prehľad o perspektívnych subjektoch na trhu a predstaviť im možnosti spolupráce. Ročne rešeršujeme stovky firiem, z ktorých sa bližšie pozrieme na desiatky, pričom len s jednotkami uzatvoríme biznis. Dôkladne si vyberáme, kam vstúpime.
Vždy ste rokovania dotiahli do konca?
Ak sa sa nám investičná príležitosť veľmi páči, tak sa od začiatku snažíme predložiť atraktívnu ponuku. Pokiaľ je atraktívna aj pre predávajúceho, tak transakciu takmer vždy dotiahneme do konca. Sú aj ojedinelé situácie, kde počas due diligence zistíme zásadné nezrovnalosti v predložených podkladoch, čo môže spôsobiť, že transakciu nedokončíme.
Na čom zvyknú padnúť obchody?
V skoršej fáze však bývajú problémom neprimerané očakávania predávajúcich, keď nevidíme fundament, ktorý by podporoval valuáciu. Vtedy odchádzame. Druhý dôvod krachu môže byť spolupráca s predávajúcimi. Pokiaľ cítime, že to nefunguje ľudsky alebo máme inú víziu, povieme si, že zrejme nie sme jeden pre druhého vhodným partnerom a ukončíme jednania.
Ako sa dnes pohybujú ceny firiem?
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?