Vzhľadom na pandémiu a s ňou súvisiace obmedzenia cestovania zaznamenali slovenské kúpele výrazný pokles počtu klientov, čo malo podstatný vplyv na ich hospodárske výsledky. V treťom štvrťroku vlaňajška bolo vzhľadom na uvoľnenie opatrení badať nárast tržieb, no v poslednom štvrťroku sa tržby opäť výrazne prepadli, pretretiu vlnu pandémie.
Prvých dvadsať zariadení s kúpeľnou starostlivosťou z TREND rebríčka utŕžilo v minulom roku 124,2 milióna eur, čo je o necelých dvanásť miliónov viac ako v roku 2020. Jednoznačné prvenstvo z hľadiska tržieb patrí kúpeľom z Piešťan, ktoré sa dostali cez 23,6 milióna eur. Kúpeľom sa tiež podarilo znížiť stratu o 40 percent na takmer 2,9 milióna eur.
Hlavným akcionárom je britská spoločnosť Drencan Limited s podielom takmer 66 percent. Okrem nej vlastnia lídra trhu Léčebné lázně Mariánské Lázně s podielom 24 percent a Mesto Piešťany s podielom vyše 10 percenta.
Neistota pretrváva
Slovenské liečebné kúpele Piešťany majú odbyt zabezpečený na domácom aj zahraničnom trhu. Celkovo mala spoločnosť takmer 36-tisíc klientov, pričom takmer 30-tisíc z nich tvorili Slováci. Na domácom trhu prevládajú najmä samoplatcovia, potom nasledujú klienti cez zdravotné poisťovne.
Prevažná časť zahraničnej klientely je zabezpečovaná v spolupráci s obchodnými partnermi v zahraničí na základe zmluvných vzťahov, pričom vlani kúpele navštívili klienti zo 64 krajín. Najdôležitejším trhom je Česká republika, za ktorou nasledujú Nemecko, Izrael, Rakúsko, Kuvajt či Maďarsko.
Opatrenia spojené s ochorením Covid-19 mali negatívny dosah na finančnú výkonnosť kúpeľov. Vlani totiž museli zatvoriť niektoré svoje prevádzky ako napríklad reštaurácie, kaviarne, bazény či wellness centrá.
Spoločnosť vo svojej výročnej správe tvrdí, že aj naďalej pretrváva neistota ohľadom toho, aký vplyv bude mať pandémia na podnikanie kúpeľov v budúcich obdobiach, ako aj na dopyt zákazníkov po ich službách. V tomto roku spoločnosť primárne uvažuje o rozšírení sortimentu poskytovaných služieb hlavne medicínskeho charakteru, avšak s ohľadom na aktuálnu situáciu a požiadavky na trhu.
Športové kluby sa pomaly spamätávajú z pandémie. Futbal a hokej však zničili zápasníci MMA
Nový areál
Dobré výsledky majú za sebou Bardejovské kúpele, ktorým vzrástli tržby oproti roku 2020 síce len o 2,3 percenta, no podarilo sa im zmazať stratu a dostať sa do zisku. Kým predvlani boli kúpele v strate takmer 950-tisíc eur, v roku 2021 sa dostali do čistého zisku 445-tisíc eur. Bez pomoci zo štátneho rozpočtu by bol výsledok hospodárenia však výrazne horší. Kúpele čerpali vlani aj štátnu pomoc na udržanie zamestnanosti vo výške 856-tisíc eur a dotáciu za nájomné vo výške 217-tisíc eur.
Celková posteľová kapacita v bola využitá v priemere na 49 percent. Odbyt majú kúpele na domácom aj zahraničnom trhu, pričom Slováci tvorili 98,5 percenta. Najdôležitejším zahraničným trhom je Česko. Obsadenosť kúpeľov bola vlani vyššia len o dve percentá v porovnaní s rokom 2020.
Mnohými investičnými a modernizačnými aktivitami však kúpele vytvorili vhodné podmienky pre nárast samoplatiacej klientely. V tomto roku priebežne pokračujú pozemkové úpravy, ktoré súvisia s prípravou výstavby športového a golfového areálu a taktiež je pripravená štúdia na vonkajší wellness park. V rokoch 2023 až 2025 chce spoločnosť rozšíriť existujúce wellness spa.
Niektorých ovplyvnila aj vojna
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?