Hrozba zákazu TikToku v Spojených štátoch od 19. januára 2025 spôsobila masový presun používateľov na čínsku sociálnu sieť Xiaohongshu. V priebehu dvoch dní si aplikáciu stiahlo viac ako 700-tisíc Američanov, čím sa stala najsťahovanejšou bezplatnou aplikáciou v Apple App Store a Google Play.
Globálne má RedNote viac ako 300 miliónov aktívnych používateľov mesačne, z čoho takmer 80 percent tvoria ženy. Väčšina používateľov sa narodila po roku 1990. Táto demografická skupina oceňuje jedinečnú kombináciu funkcií aplikácie, ktorá spája sociálne siete so svetom elektronického obchodu.
Prudký záujem o RedNote je dôsledkom neistoty ohľadom budúcnosti TikToku v USA. Spojené štáty vyjadrili obavy z údajného zhromažďovania dát čínskymi spoločnosťami a možného využitia TikToku na ovplyvňovanie verejnej mienky. Namiesto tradičných platforiem, ako sú Instagram a Facebook, sa mnohí Američania rozhodli pre RedNote, pričom tento krok vnímajú ako symbolický odpor voči zásahom vlády do ich technologických preferencií.
Diskusia bez zábran
„Počula som, že sa všetci sťahujeme na RedNote, aby sme ukázali, že si vieme nájsť cestu ako nebyť pod vplyvom vlády,“ napísala vo svojom prvom príspevku nová používateľka Sierra. Takéto názory ilustrujú rastúce napätie medzi používateľmi sociálnych sietí a monitorovaním zdieľaných údajov.
RedNote umožňuje Američanom aj Číňanom vzájomne komunikovať, čo vytvára nezvyčajnú platformu na kultúrnu výmenu. Používatelia diskutujú o rôznych témach od životného štýlu po vzdelávacie systémy. Táto interakcia je však limitovaná. Čínski používatelia často varujú Američanov, aby sa vyhýbali politickým témam, najmä otázkam spojeným s LGBTQ komunitou či ľudskými právami.
Americkí „utečenci“ z TikToku sa na novej sociálnej sieti pýtajú, či musia čínski študenti prisahať vernosť svojej vlajke. Takáto komunikácia je pozoruhodná ako zriedkavá príležitosť na vzájomnú interakciu medzi ľuďmi z oboch krajín bez priameho zásahu ich vlád či politickej korektnosti.
Čínsky líder Si Ťin-pching v minulosti prisľúbil, že do Číny privedie 50-tisíc amerických študentov, aby zlepšil vzťahy s USA, no otázkou zostáva, ako dlho bude tolerovať voľné diskusie na platforme RedNote. Podľa doterajšieho správania jeho vlády je nepravdepodobné, že by to trvalo dlho.
Podobná situácia nastala v roku 2021, keď si v Číne získala popularitu americká zvuková aplikácia Clubhouse. Tisíce ľudí sa zapojili do diskusií o citlivých témach, ako boli zásahy čínskej vlády proti demonštrantom. Peking spočiatku sociálnu aplikáciu nekontroloval, no vládnuca komunistická strana neskôr aplikáciu zablokovala.
Čínski lídri sa tradične obávajú, aby sa k verejnosti nedostali myšlienky, ktoré neprešli cez štátne médiá a prísny systém cenzúry. Diskusie o citlivých témach by mohli viesť k rozšíreniu nepohodlných názorov alebo k hnutiam, ktoré by spochybnili kontrolu strany. Po zásahu vlády bol prístup ku Clubhouse možný len pre malé množstvo ľudí, ktorí používali nelegálne virtuálne privátne siete.
Unikátne prepojenie
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 2 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?