Karibik, známy svojimi plážami, rumom a palmami, si málokto spája s podnikateľskou príležitosťou. Skúsenosti Pavla Kožíka, generálneho riaditeľa a majiteľa investičnej skupiny PROXENTA, však hovoria o opaku. Ako sám hovorí, na Kube sa síce podniká ťažko, ale dobre, o čom svedčí aj výrazne kratší čas návratnosti investícií. Okrem toho ide o obrovský trh, ktorý bude lákať nie len turistov, ale aj podnikateľov.

Kubánske hospodárstvo totiž ročne rastie nižším tempom ako dve percentá. Podľa hodnotení vlády by sa však jeho rast mal dostať aspoň na sedem percent. Krajina preto každoročne aktualizuje portfólio investičných príležitostí, v ktorom jasne identifikuje oblasti, ktoré potrebuje posilniť. Podobne to bolo aj pred založením Proxcoru, spoločného kubánsko-slovenského podniku, ktorý vznikol ako reakcia na potrebu krajiny investovať do potravinárstva. Úlohou slovenskej strany je doviesť know-how a moderné technológie, ktoré budú zastrešované cez slovenského generálneho dodávateľa. Slovensko sa tak môže v zahraničí presadiť aj inak než ako súčasť automobilového priemyslu.

Podarilo sa vám založiť prvý slovensko-kubánsky podnik Proxcor. Prečo ste sa rozhodli pre podnikanie na Kube?

Od prvej návštevy, ktorá bola čisto dovolenková, som vedel, že chcem v danej krajine podnikať. Zo začiatku som rozmýšľal nad tým, že to bude v segmente HORECA, ale napokon sme sa v Proxente rozhodli ísť do potravinárskeho projektu, ktorý má výrazný prínos aj pre domáce obyvateľstvo a zvyšuje kvalitu života Kubáncov. Či už cez cukrovinky a oblátky, ktoré idú na domáci trh, alebo cez benefity pre zamestnancov v našom závode Proxcor.

Je Kuba respektíve oblasť Karibiku podnikateľsky atraktívna? Čo dokáže priniesť investorom?

Karibik, v našom prípade Kuba, ponúka výrazne rýchlejší návrat investície. V porovnaní s budovaním podobného projektu na Slovensku sa návratnosť skracuje o polovicu. Na Kube sme si tiež zabezpečili väčšinový 51-percentný podiel v spoločnom projekte. Máme monopolné postavenie na trhu a vládou zaručený odbyt našich výrobkov počas celej dĺžky kontraktu, ktorá je 25 rokov. Navyše je to trh, kde sú obyvatelia doslova a do písmena hladní po vašich výrobkoch.

Prečo ste si vybrali oblasť potravinárstva, konkrétne výroby cukroviniek?

Potravinárska výroba sa už počas pandémie covidu-19 ukázala ako veľmi odolná voči externým vplyvom. Počas akejkoľvek krízy každý z nás ako posledné škrtí výdavky na potraviny. Navyše na Kube existovala v tomto segmente diera na trhu, ktorú aj kubánska vláda potrebovala vyplniť. Preto sa nám podarilo dohodnúť výborné podmienky. Okrem toho, na Kube sú k dispozícii vysoko kvalitné vstupné suroviny ako med a kakao, ktoré zabezpečujú biokvalitu výrobkov.

Na Kube si nemôžete len tak prísť a založiť si živnosť alebo akciovú spoločnosť. Aké boli začiatky podnikania v tejto krajine?

Existuje tam centrálne riadená ekonomika s obrovským množstvom nariadení, ktoré treba dodržiavať. Vyjednávania boli veľmi podrobné a trvali roky, ale zároveň boli vždy férové a čo sa na Kube dohodne, to platí. Pre Kubáncov je každá investícia zo zahraničia, ktorá pomáha ich krajine, prioritou.

Výrobná hala spoločnosti Proxcor
Zdroj: Archív Proxenta
Výrobná hala spoločnosti Proxcor

Čím je špecifické podnikanie na Kube? Na čo ste si museli ako Slováci zvyknúť?

Hlavne na to, že všetko má čas a nič až tak neponáhľa. Zo začiatku sme Kubáncov museli presvedčiť, že to s naším projektom myslíme vážne a sme seriózny partner. To sa nám podarilo a cítime, že si slovenskú investíciu v ich krajine vážia. Pri akýchkoľvek stretnutiach s predstaviteľmi vlády alebo samosprávy nám ako prvé ďakujú za to, že sme investovali peniaze na Kube.

V projekte ste museli intenzívne komunikovať s kubánskou vládou. Aká je to skúsenosť a ako ste si nastavili spoluprácu?

Od začiatku bolo pre nás dôležité vyjednať si také podmienky, aby sme nad podnikom nestratili kontrolu. Po dlhých a tvrdých rokovaniach sme si vyjednali väčšinový podiel v spoločnom podniku Proxcor a zaistili odbyt pre naše výrobky. To nám však nepadlo z neba, ale museli sme kubánskych partnerov presvedčiť, že sme spoľahlivý partner, ktorý plní dohody a dodrží slovo. Do projektu investovalo spolu s nami stovky slovenských investorov, ktorí tomuto projektu verili ako my. Našou prioritou je preto ochrániť ich investície a zabezpečiť im stabilné dividendové výnosy.

Kedy môžu akcionári očakávať zhodnotenie kubánskeho projektu?

Investori, ktorí v minulosti vložili do kubánskeho projektu svoje peniaze, už dnes reálne zarábajú. Okrem dividendových výnosov zarobia aj na raste hodnoty akcií. Napríklad od posledného preceňovania akcií stúpla kapitálová hodnota akcií približne o 14 percent. Toto priebežné preceňovanie akcií bude pokračovať až do záverečnej fázy projektu, kedy závod Proxcor nabehne na plnú kapacitu výroby ročne, a to odhadovaných 17 tisíc ton cukroviniek. V tejto fáze odborníci odhadujú kapitálový nárast investície o 30 až 40 percent. Práve preto sa projekt teší záujmu investorov, ktorí majú nezameniteľnú príležitosť podieľať sa na jeho zisku.

Aké najbližšie kroky či investície vás na Kube v rámci Proxcoru čakajú?

Spustili sme prvú výrobnú halu a postupne nabehneme na plnú kapacitu výroby. Súčasne sa rekonštruuje druhá výrobná hala, v ktorej spustíme ďalšiu fázu výroby, a to cukríkov a raňajkových cereálií. Už teraz máme na stole ponuky na ďalšie investície do potravinárskej výroby na Kube. Budeme ich postupne vyhodnocovať a tie, ktoré nám budú dávať zmysel, aj zrealizujeme.

Bude na Kube pôsobiť aj slovenský tím pracovníkov, alebo to ponecháte na domácich zamestnancov?

Máme väčšinu pracovníkov v samotnom Proxcore, ale i v predstavenstve firmy na čele s jej generálnym riaditeľom Petrom Ivančíkom. Zástupcovia našej spoločnosti budú na našu investíciu dohliadať počas celej dĺžky jej existencie. Toto dieťa určite neopustíme.

Odlišný právny režim nedovoľuje zamestnancom vyplácať peňažné benefity. Ako inak budete miestnych pracovníkov motivovať?

Pre domácich zamestnancov máme pripravených viacero benefitov. Závod má napríklad vlastnú pekáreň, ktorá bude piecť chlieb pre zamestnancov. To je pre Kubáncov úžasná výhoda, ktorá vznikla po porade s domácimi a vypočutí ich návrhov.

Ako takáto spolupráca pomôže Slovensku?

Stali sme sa jednou z desiatich firiem na svete, ktoré podnikajú v potravinárstve na Kube. Slovensku často býva vyčítané, že je len výrobnou linkou pre automobilky. Touto investíciou sme dokázali, že Slováci vedia svoj um, vedomosti a know-how vyviezť do zahraničia. Veríme, že Proxcor pomôže k šíreniu dobrého mena Slovenska vo svete.

A čo Vaša činnosť v domácej krajine? Máte v pláne podnikateľské respektíve investičné projekty aj tu?

Na Slovensku samozrejme nespíme na kubánskych vavrínoch. V našom portfóliu je desať developerských projektov v hodnote takmer 300 miliónov eur a čoskoro k nim pribudne ďalší veľký projekt v Trenčíne. V Galante máme rozbehnutý potravinársky závod Health Food Supplements s.r.o. (HFS), ktorý sa presadil s radou proteínových tyčiniek SPACE. Podnikáme v nájomných realitách a aj vďaka úspechu a príjmom z projektu Proxcor budeme aj naďalej rásť.

Pavol Kožík

Zakladateľ, generálny riaditeľ a majiteľ investičnej skupiny PROXENTA. V oblasti finančných trhov sa pohybuje už od roku 1996. Po absolvovaní viacerých skúšok NBS na výkon funkcie pracoval ako burzový maklér pre slovenské aj české spoločnosti. V roku 2008 sa rozhodol založiť vlastnú spoločnosť, ktorá predávala produkty iných finančných skupín. Z investičného sprostredkovateľa sa postupne stala investičná skupina s vlastnými investičnými produktmi a portfóliom vlastných projektov. Ich trhová hodnota v roku 2022 prekročila 480 miliónov eur. Na aktivitách investičnej skupiny Proxenta majú možnosť sa podieľať aj jej klienti prostredníctvom investovania do rôznych cenných papierov, ktoré skupina emituje.

 

Ďalšie dôležité správy