Návrat do práce po dlhšej dovolenke môže byť krutý. Nejeden zamestnanec razom zabudne pri pohľade na stovky neprečítaných e-mailov na to, že počas predchádzajúcich dní oddychoval na pláži s kokteilom v ruke. V niekom sa prebudí panika, v inom stres, ďalší cíti tlak. Človek prežíva negatívne emócie a náhla spomienka na to, čo robil pred pár dňami ich len umocní.

Občas to môže byť len nevinná nostalgia za bezstarostnými chvíľami a ľútosť nad tým, že tieto chvíle skončili a ďalšie sú v nedohľadne. U niektorých ľudí však môže podovolenková úzkosť súvisieť s ich celkovou nespokojnosťou. Po dovolenke potom čelia zvýšenej podráždenosti, únave, nespavosti a iným symptómom.

Panika a stres

Bežný podovolenkový splín nie je žiadna depresia v pravom zmysle slova, ale väčšinou krátkodobá emócia. V človeku ju vyvoláva hrôza z toho, čo ho čaká v nasledujúcich týždňoch v práci. „Treba si uvedomiť, že každá emócia je legitímna. Aj nepríjemná. Je nositeľom informácie, ktorú človek v danej chvíli potrebuje,“ zdôrazňuje členka Slovenskej asociácie koučov Eva Fabianová.

Melanchólia spôsobená uvedomením si toho, že voľno skončilo a nastupuje pracovná realita, znižuje často motiváciu, chuť pracovať, koncentráciu a tvorivosť. To všetko má očakávané dôsledky – prokrastináciu, zníženú produktivitu, efektivitu a slabšie výsledky zamestnanca. „Myšlienky mu lietajú medzi poslednou a budúcou dovolenkou a nedokáže sa pustiť do práce,“ vysvetľuje koučka. Má pocit, že sa na neho valí všetko naraz a nestíha.

Bojovať proti emóciám nemá zmysel. Dá sa však predchádzať ich vzniku. „Človek musí pochopiť svoje nastavenie a vzorce myslenia, ktoré nefungujú,“ vysvetľuje klinická psychologička a psychoterapeutka Zuzana Podkonická zo spoločnosti ENEF Consulting.

Ako neohroziť výkon

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa