Aj keď sa o kríze všeobecne hovorí ako o priaznivej dobe pre predaje firiem, situácia na trhu fúzií a akvizícií zatiaľ svedčí o inom. Za celý minulý rok sa na Slovensku predalo alebo spojilo len 16 firiem. Pritom ešte v roku 2008 sa uskutočnilo 34 transakcií.
Najväčší vykázaný obchod bol kontroverzný predaj 34 percent akcií prepravcu ropy Transpetrol americkému investičnému fondu CAPPA Fund III za 66 miliónov eur. Najväčší nákup slovenského investora bola akvizícia českej firmy International Power Opatovice, ktorú za 864 miliónov eur kúpili finančníci zo skupiny J&T Finance Group.
Analýza aktivity na trhu fúzií a akvizícií je jedným z výsledkov dotazníkového prieskumu o dopadoch finančnej krízy na ekonomiky Slovenska a Českej republiky, ktorý uskutočnila spoločnosť TPA Horwath. Oslovila trinásť private equity spoločností, ktorým položila 15 otázok týkajúcich sa finančnej krízy. Podľa Igora Mesenského, riaditeľa TPA Horwath pre korporátne financovanie však podniky na Slovensku a v Česku do zabudnutia neupadajú. „Aj keď bolo množstvo transakcií zrušených alebo ich odložili na lepšie časy, strategickí ani finanční investori nestrácajú záujem o český ani slovenský trh,“ konštatuje I. Mesenský.
Brzdy
Medzi faktormi, ktoré vlani tlmili časť transakcií, spomína nižšiu dostupnosť externého financovania. „Už to, že banky sú ochotné podieľať sa na financovaní každého projektu v menšej miere a investori musia tým pádom vkladať viac vlastných peňazí, nákupy prinajmenej spomalilo,“ spresňuje I. Mesenský. Okrem toho podľa neho vlani neprišla ani očakávaná vlna predajov, do ktorých by majiteľov tlačila zlá finančná situácia či reštrukturalizácie. Vážny faktor je tiež neistá budúcnosť niektorých sektorov, ktorá znižuje ponúkané ceny a zväčšuje rozdiel medzi ponukami a očakávaniami predávajúcich. Kým majitelia vychádzajú pri oceňovaní z výnosov, ktoré podnikanie ich firmy prinášalo v minulosti, záujemcovia hodnotia perspektívu, ktorá vychádza najmä z poklesu predajov v ostatných dvoch rokoch.
Väčšina private equity respondentov tvrdí, že hodnota firiem už príliš neklesá. Od prvej polovice minulého roku po súčasnosť sa podľa nich znížila maximálne o desať percent. V roku 2008 bola však hodnota vyššia o 30 i viac percent, čo ukazuje na pád hodnoty firiem na prelome rokov 2008 a 2009.
Prevažujú opatrní
Za krízou najohrozenejšie sektory sa považujú realitný biznis, development a stavebníctvo, no aj automobilový priemysel. Najnižšie dopady vnímajú private equity investori v energetike, zdravotníctve a potravinárskej výrobe. Aj preto považujú tieto sektory spolu s telekomunikáciami a informačnými technológiami za najpravdepodobnejšie ciele svojich investícií.
Finanční investori sa v prieskume k oživeniu oboch ekonomík, ktoré ovplyvní aj záujem o české a slovenské firmy, vyjadrujú skôr opatrne. Mierne prevažujú tí, ktorí tvrdia, že príde do jedného až troch rokov a nie už tento rok. Pre rok 2010 v očakávaniach vývoja firemného trhu dominuje formulácia – dno recesie.
Popritom investičné firmy tvrdia, že kríza dopadá ťažšie na ekonomiku Slovenska ako Česka. Podľa nich sa vyhliadky spoločností na Slovensku zhoršujú aj naďalej, kým v Česku už vnímajú možné zlepšenie. Cítiť to na prevažujúcej pozornosti práve na český trh. Tam sa podľa 96 percent opýtaných private equity firiem vyskytne viac investičných príležitostí ako na Slovensku.
Ilustračné foto na titulke - Flickr.com