Najväčšie dôsledky bude mať koronakríza na menšie spoločnosti, ktoré žijú z obrátkového cash flow. Patria sem aj mnohé rodinné firmy. Ich silnou stránkou je zomknutosť. Slabou výrazná prevaha operatívy nad stratégiou. TREND o rodinných firmách hovoril s výkonným riaditeľom a partnerom poradenskej skupiny Jenewein Group Matejom Taligom a riadiacim partnerom konzultačnej firmy Nebotra consulting Michalom Kukulom.

Rodinné firmy dnes patria k najohrozenejším. Môže byť pre veľkú časť z nich čierna labuť likvidačná?

Michal Kukula: Závisí to od veľkosti firmy a od rezerv, ktoré má vytvorené. Pre väčšinu podnikov je súčasná situácia ohrozením a bez ohľadu na veľkosť rezerv treba čím skôr prijať ochranné opatrenia, teda zabezpečiť cash flow a likviditu, nastaviť krízovú komunikáciu vnútri firmy aj pre externé prostredie a preskúmať dodatočné možnosti príjmov.

 Matej Taliga: Pre niektoré firmy môže byť súčasná situácia likvidačná. Závisí to od odvetvového segmentu aj veľkosti firmy. Najhoršie dôsledky to bude mať na menšie firmy, ktoré žijú z obrátkového cash flow. Ale aj veľkí rodinní zamestnávatelia už dnes bijú na poplach. Táto kríza zasiahne všetkých a niektoré segmenty sa vyčistia. V tejto fáze je dôležité, aby sa rodinné firmy poučili, začali sa zaoberať preventívnymi opatreniami a rozvíjať stratégiu pre krízové situácie.

Neprehliadnite

Šéfka Zásielkovne zažila bezdomovectvo aj krach. Teraz si škrtla plat o tretinu

 V čom vidíte silné stránky rodinných firiem, ktoré im môžu pomôcť lepšie sa popasovať s krízou?

M. K.: Predovšetkým je to schopnosť zomknúť sa a spraviť naozaj všetko pre to, aby situáciu zvládli. Dôležitým aspektom je flexibilita, ktorá umožňuje rýchle rozhodovanie. Platí však, že majiteľ a výkonní manažéri musia mať navzájom zladené očakávania a zároveň mať dostatočnú úroveň manažérskych schopností.

M. T.: Súdržnosť rodiny a manažmentu, vzájomná podpora a motivácia. Ďalej je to určite konzervatívnejší prístup k investíciám a väčšia av

erzia k rizikovým operáciám. Pre rodinné firmy je zachovanie podnikania často otázkou živobytia, preto dokážu robiť rozhodnutia rýchlo v záujme zotrvania v biznise. Súdržnosť kľúčových ľudí, ktorí s majiteľmi tvoria motor fungovania firmy, umožňuje navyše efektívnejšie preladenie do potrebného módu existencie. Ak existuje história, že majiteľ dokáže oceniť lojalitu a solidárnosť kľúčových ľudí, tak takáto rodinná firma má dobré vyhliadky zvládnuť aj túto krízu.

Veľa závisí od odvetvia a uvedomelosti manažérov. Sú rodinné oproti bežným firmám iné v tvorbe rezerv?

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 2 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa