Za väčšinu únikov môžu podľa predbežných výsledkov podvody s elektronickými registračnými pokladnicami. Výsledkom doterajších kontrolných akcií je identifikovaný únik na dani z pridanej hodnoty (DPH) vo výške viac ako milión eur.
Zásahy kriminalistov nasledovali po viacmesačnom monitorovaní ekonomického správania sa vybraných obchodníkov s čínskym tovarom. KÚFS totiž pri niektorých obchodníkoch identifikoval výrazné nezrovnalosti v podávaných kontrolných výkazoch k DPH.
Predajcovia tovarov aj napriek miliónovým obratom vykazovali minimálne vlastné daňové povinnosti. Za predané tovary neplatili dane, pretože si svoje daňové povinnosti umelo znižovali rôznymi nepovolenými transakciami.
„Počas akcií zistili viacero porušení. Obchodníci sú podozriví z toho, že na krátenie daní mali využívať rôzne nelegálne praktiky – faktúry získané od svojich dodávateľov, ktorými však boli nekontaktné osoby, pokladničné doklady vydané cez elektronickú registračnú pokladnicu (ERP) od takých dodávateľov, ktorí takúto výšku obratu v nimi podaných daňových priznaniach ani nevykázali, ale aj od dodávateľov, ktorí v čase dodania tovaru ani neexistovali a zároveň evidencia použitej ERP bola u správcu dane zrušená, či prijímanie fiktívnych pokladničných dokladov od rôznych dodávateľov,“ povedala hovorkyňa finančnej správy Ivana Skokanová.
Problémom bola aj účelová zmena vlastníkov a konateľov viacerých kamenných predajní s cieľom výmeny fiškálnej pamäte pri zmene vlastníka prevádzky. Fiškálna pamäť musí mať aj pri zmene majiteľa prevádzky dostatočnú kapacitu na zápis a uchovanie údajov z denných uzávierok minimálne za obdobie piatich rokov, pričom údaje v nej uložené musia byť dostupné do uplynutia lehoty na zánik práva vyrubiť daň alebo rozdiel dane.
V prípade niektorých kontrolovaných predajní však došlo k vážnemu porušeniu zákona o ERP. Podnikatelia totiž po výmene vlastníka/konateľa neuchovali pôvodnú fiškálnu pamäť a účtovné doklady podľa ich vlastných výpovedí jednoducho zahodili.