Pred vyše rokom-dvoma na mlieku farmári zarábali. No po raste produkcie je ho priveľa a cena zletela nadol. Mliekarne to však môže tešiť len krátko. Uvedomujú si, že dlho to takto nepôjde. Veď surové mlieko je na trhu ocenené menej ako pitná voda a farmári tlačení do strát dojnice radšej predávajú alebo porážajú na mäso. Už v minulom roku stavy slovenských dojníc klesli zo 180- na 174-tisíc kusov. Tento rok pád pokračuje. Aj mliekarne sa obávajú, že časom bude na Slovensku surové mlieko chýbať.
Farmári hľadajú pomocnú ruku v Bruseli i u svojich národných vlád. No je kríza a verejne rozpočty sú napnuté. Neuspeli so žiadosťami o vyplácanie „šrotovného“ na kravy. Slovenskí farmári neuspeli ani s návrhmi na zníženie DPH na potraviny. Brusel zasa nijako neberie na vedomie požiadavku nových členov Únie, aby sa v EÚ hneď skoncovalo s rozdielnym vyplácaním priamych platieb pre farmárov na západe a na východe Európy. Podobne Brusel odmieta plošné vyhlásenie minimálnych cien na výkup surového mlieka, ktoré by farmárom garantovali ziskovosť.
Brusel iba vykupuje časť prebytkov masla a sušeného mlieka a v tichosti predpokladá, že z trhu postupne odíde toľko producentov, že prebytky opadnú a cena pôjde hore. Dožiť sa toho môžu len tí schopnejší. Snaží sa aj farma MVL Agro z Malých Chlievan pri Bánovciach nad Bebravou. Kúpila si verejný automat na schladené čerstvé mlieko. Podľa denníka Sme denne z neho predá tisíc litrov. Investícia sa vráti do pol roka. A to pri cene pol eura za liter – dvojnásobnej ako od mliekarní a aj pre spotrebiteľa dobrej za mlieko priamo z farmy. Nápad sa chystajú zopakovať aj ďalší farmári. Do roka by mala byť v krajine stovka takýchto automatov.
Foto na titulke - Flickr.com