Osud Oděvního podniku (OP) Prostějov sa pomaly uzatvára. Firma v reštrukturalizácii dnes zatvára predposlednú výrobnú prevádzku v Jeseníku. Ako posledný funguje v útlmovom režime hlavný závod v Prostějove. Zrejme nie nadlho. Keďže sa nenašiel žiadny záujemca o tento podnik, sudca Krajského súdu v Brne Jan Kozák pravdepodobne v najbližších dňoch vyhlási na spoločnosť konkurz. „Záleží len na mojich časových možnostiach, nemám na starosti len OP,“ citovali sudcu české Hospodářské noviny.
Naskakujú výpovede
Za prvý štvrťrok vykázal OP Prostějov, už aj po pokusoch ušetriť, prevádzkovú stratu 104 miliónov českých korún. Nedokáže si zabezpečiť prevádzkové financovanie, výrobné kapacity idú ledva na 30 percent. Aby podnik čo najviac stlačil dolu prevádzkové náklady, sústredil výrobu len do jedinej výrobnej dielne prostějovského závodu. Pracuje posledných pár stoviek ľudí. K dnešnému dňu dostalo takmer šesť stoviek ľudí od firmy výpoveď. Zhruba 290 zo závodu v Jeseníku, zvyšné tri stovky zo všetkých zvyšných oddelení. Z posledných deviatich stoviek zamestnancov tvoria takmer tretinu ženy na materskej dovolenke. Viaceré české médiá ešte začiatkom týždňa informovali, že firma nemá ani na odstupné pre zamestnancov. Sumu do 35-tisíc korún na osobu zaplatí namiesto OP štát.
Čo je však najväčší problém, k dnešnému dňu sa OP končia zákazky. Ústami mediálneho zástupcu Karla Samca manažment firmy priznáva, že ďalšie čakanie by iba zvyšovalo stratu a znehodnocovalo majetok spoločnosti. Konkurz je otázka nevyhnutnosti. Manažment v podstate prestal bojovať ešte koncom marca, keď ohlásil, že nebude pripravovať reorganizačný plán.
Spor o kooperáciu
OP Prostějov, kedysi firma s päťtisíc ľuďmi, požiadal s vysokými dlhmi o súdnu ochranu pred veriteľmi ešte v januári. Popri nie práve naklonených a pomerne podozrievavých bankách v nej musia manažéri podniku v reštrukturalizácii čeliť aj atakom zo strany silného veriteľa, firmy Textil Invest, ktorý reštrukturalizuje textilné podniky. Podľa českých HN kúpil pohľadávku OP tesne pred prvou schôdzou veriteľov, aby sa mohol zúčastniť insolvenčného konania. Teraz firma tvrdí, že krízoví manažéri OP sa pokúsili presunúť najatraktívnejšie zvyšky biznisu – zákazkové šitie oblekov na mieru – na slovenského výrobcu konfekcie Ozeta Neo. „To sa dialo bez vedomia veriteľského výboru, hoci mal s takým rozhodnutím súhlasiť insolvenčný správca aj výbor,“ vyhlasuje konateľ Textil Investu Jiří Karásek. Manažéri OP naproti tomu tvrdia, že firma musela nútene začať spolupracovať s viacerými výrobcami, keďže nebola schopná vyrábať a dodávať nakontrahované zákazky. Podľa K. Samca preto vybrali manažéri pre OP v otvorenej súťaži kooperačných partnerov. Popri Ozete Neo sa majú podľa neho vo výrobe zákaziek OP angažovať aj iné slovenské firmy a odevní výrobcovia z Macedónska.
Názor Textil Investu je iný, zákazková výroba mala byť podľa jeho zástupcov, stále v rámci OP, hlavným ťahákom pre prípadných záujemcov o kúpu podniku.
Foto na titulke - Maňo Štrauch