P. Nízky sa k niekoľkým farmám nielen na východe krajiny, ale aj na Orave, prepracoval cez svoju pôvodnú profesiu konkurzného právnika. Vo svojom michalovskom mäsokombináte Mäso Zemplín chce už budúci rok rozbehnúť výrobu bio paštét z bio mäsa.

„S paštétami z mäsa z ekologických chovov chceme zásobovať hlavne domáci trh. A plniť ich budeme do netradičnejších túb, aby sme sa odlíšili od klasických konzerv,“ hovorí P. Nízky.

Projekt, ktorý už firma predložila slovenským povoľovacím úradom, tiež uvádza, že nové biopaštéty by chceli zákazníkov osloviť aj zníženým obsahom tukov a tiež zapracovaním vlákniny navyše. Či Mäso Zemplín naozaj uspeje s pokusom ponúknuť zdravšie paštéty, však ukáže až budúcnosť.

Rozbeh výroby paštét bude mäsokombinát stáť zhruba tri milióny eur. Necelú polovicu potrebných zdrojov by však jeho majiteľ chcel získať z európskych fondov. Nová výroba paštét zamestná aj vyše desiatku nových pracovníkov. Tí posilnia terajšiu polstovku zamestnancov Mäsa Zemplín. Ide však len o prvú fázu projektu s ročnou výrobou pár stoviek ton.

„Ak sa bude paštétam dariť, nevylučujeme aj ďalšie investície do ich výroby,“ hovorí P. Nízky. Projekt jeho firmy naznačuje, že časom by svoju výrobu paštét mohol zdvihnúť až na vyše 10 tisíc ton ročne.

Náplasť aj na ťahanice s Nemcami

Paštéty by svojou vyššou pridanou hodnotou mohli vylepšiť vlani pokazené výsledky Mäsa Zemplín. Minulý rok totiž firma pri tržbách skoro štyri milióny eur vykázala stratu prevyšujúcu 110-tisíc eur. P. Nízky osvetľuje, že v skutočnosti za tým nebolo ani tak zhoršenie hospodárenie priamo v Michalovciach.

Firma však nedostala zaplatené od jedného svojho nemeckého partnera za to, že mu poskytla na prácu v nemeckom mäsopriemysle až 150 svojich východoslovenských mäsiarov.

Mäso Zemplín sa totiž živí aj hľadaním práce pre slovenských mäsiarov v cudzine. „Nemecký partner nám nezaplatil za tri mesiace práce našich ľudí a aj bez úrokov nám dlží vyše trištvrte milióna eur. Súdime sa o tieto peniaze, ale kým ich nemáme, museli sme na ne vytvoriť v účtovníctve mäsokombinátu opravnú položku, ktorá ho vlani poslala do straty,“ hovorí P. Nízky.

Po výhre na nemeckých súdoch i úspechu nových paštét sa výsledky Mäsa Zemplín podľa neho znova vylepšia.

Konkurzný právnik kúpil zadlžený michalovský mäsokombinát už v roku 2006 potom, čo ten neustál investície do náročných hygienických noriem EÚ. Do chovu zvierat a farmárčenia sa však pustil ešte skôr. Dnes spravuje farmy na ploche až 12 a pol tisíca hektárov a to z neho robí jedného z najväčších farmárov v krajine. Mimo toho podniká aj v stavebníctve a ďalej sa venuje aj advokácii. Jeho firmy zamestnávajú zhruba 400 ľudí a ich tržby siahajú k 25 miliónom eur.