Hoci Prvá Bánovská informačná, s.r.o., Bánovce nad Bebravou prostredníctvom e-mailového servisu informovala o zastavení konkurzu na ZTS TEES Martinské strojárne, a.s., Martin pre nemajetnosť, ten pokračuje. Pre TREND to potvrdilo konkurzné oddelenie Krajského súdu v Banskej Bystrici i správca konkurznej podstaty úpadcu Milan Školek.

Konkurzný sudca Milan Ďurica 16. januára tohto roka zamietol žiadosť dvoch veriteľov o zvolanie schôdze veriteľov, na ktorej mal správca informovať o postupe speňažovania majetku. Odôvodnil to nižším podielom hlasovacích práv navrhovateľov, ako stanovuje zákon. Sudca si od správcu vyžiadal informácie o speňažovaní. Súd aj veritelia strojární sa však zatiaľ musia uspokojiť s informáciami o súdnych sporoch, ktoré bránia predaju konkurznej podstaty.

Konkurz narazil na konkurz

M. Školek zvolal vlani v auguste prieskumné pojednávanie, na ktorom si veritelia uplatnili v zákonnej lehote pohľadávky za približne 2,5 mld. Sk, kým účtovná hodnota konkurznej podstaty predstavuje 1,9 mld. Sk. Na nasledujúcej schôdzi veriteľov predložil plán speňaženia, ktorý počíta s predajom majetku po častiach. Súhlasili s ním všetci veritelia okrem správcu konkurznej podstaty ZTS TEES, a.s., Martin Milana Habláka.

Konkurz ZTS TEES Martinské strojárne stojí na mŕtvom bode

V priestoroch skrachovaných ZTS TEES Martinských strojární čaká 15 firiem v nájme na predaj majetku fabriky. Musia však počkať, kým súd rozhodne, kto ho môže predávať.

Ten podal na súd žalobu o neúčinnosť právnych úkonov, ktorými sa previedol majetok ZTS TEES na Martinské strojárne. Kvôli sporu požiadal súd, aby pozastavil predaj majetku až do rozhodnutia sporu, čo dozorujúci sudca rešpektoval.

Podľa M. Školeka sa v tejto veci stále čaká na pojednávanie. Domnieva, že vklad majetku v účtovnej hodnote vyše 3 mld. Sk do základného imania podniku bol v súlade so zákonom, keď ho popri akcionároch podpísal aj vtedajší minister hospodárstva. Rešpektuje však zákonné právo M. Habláka voči takémuto postupu namietať. Okrem ochrany práv jeho veriteľov má na to aj ďalší dobrý motív. Oba konkurzy boli vyhlásené ešte pred novelizáciou zákona o konkurze a vyrovnaní, takže odmena správcov je desať percent z predaja konkurznej podstaty.

Nájomcovia v neistote

Keďže speňažovanie je zablokované, M. Školek nedal urobiť ani znalecký posudok na hodnotu konkurznej podstaty. Ten má totiž iba obmedzenú dobu platnosti, takže by znamenal zbytočné vynakladanie finančných prostriedkov. Nemožnosť predávať majetok je podľa M. Školeka tragédiou pre konkurz. V areáli strojární pracuje približne 15 firiem, ktoré si majetok prenajímajú. Hrozí však, že pre nevyjasnené majetkové vzťahy fabriku opustia.

Za najvážnejšiu považuje situáciu v taliansko-slovenskom spoločnom podniku DMD-Lombardini, s.r.o., Bratislava. Taliansky partner požaduje urýchlené vyjasnenie majetkových vzťahov, inak zváži prenesenie výroby do inej krajiny. M. Školek takéto počínanie chápe, pretože nehnuteľnosti chátrajú, a kým nie je jasný vlastník, nik do nich nechce investovať. Preto sa pokúša o dohodu s M. Hablákom, aby s predajom súhlasil, s tým, že výnos sa uloží až do urovnania sporu do depozitu.

Podobne ako nehnuteľnosti sa nedajú predávať ani zásoby. M. Školek sa obáva znižovania ich hodnoty, pretože v súčasnosti sa dajú náhradné dielce na traktory a motory predať „možno aj za plnú cenu“, po čase to však bude už iba cena za šrot.

Výroba sa skončila

Jediným príjmom konkurznej podstaty tak zostáva nájomné za priestory. Firma skončila aj s objednávkou na 60 traktorov, ktoré sa podarilo vyrobiť s „približne vyrovnaným hospodárskym výsledkom“. Keďže strojárne už nemajú objednávky na ďalšiu výrobu, M. Školek požiadal súd, aby mu povolil ukončenie výrobnej činnosti, ktorá je zákonnou povinnosťou správcu.

Predimenzované výrobné priestory sú náročné na energiu, čo zbytočne zaťažuje podstatu. Napriek tomu sú príjmy úpadcu zatiaľ vyššie ako výdavky, rozdiel správca používa na splácanie záväzkov voči zamestnancom. Tí si ešte stále nárokujú okolo 20 mil. Sk.

K 1. februáru zamestnávali strojárne 93 ľudí, ktorí inventarizujú majetok. Perspektívne zostane správcovi k dispozícii okolo 30 pracovníkov, ktorí budú zabezpečovať administratívne činnosti a starostlivosť o objekt.

Návrh na vyhlásenie konkurzu podali pred rokom Základná organizácia Odborového zväzu Kovo ZTS TEES, ZTS TEES Lesné traktory, a.s., Trstená a predstavenstvo spoločnosti. Hlavným motívom bolo zabránenie množiacim sa exekúciám majetku, a tým zachovanie výroby. Preto zhruba 600 odborárov podpísalo petíciu, v ktorom krajský súd žiadali o rýchle vyhlásenie konkurzu. Ten bol vyhlásený v júni minulého roku.

FOTO – TASR / PAVOL ĎURČO