Na trhu dodávok elektriny a plynu pre slovenské domácnosti pribudne od piatku ďalší hráč - ČEZ Slovensko. Dcérska spoločnosť českého koncernu začne reálne zásobovať energiou úvodných takmer 10-tisíc odberných miest. Firma ohlásila vstup na regulovaný trh domácností v januári, odvtedy podpísala s klientmi zhruba 35-tisíc zmlúv.
„Sme veľmi spokojní s tým, čo sa nám podarilo,“ povedal na stretnutí s novinármi konateľ ČEZ Slovensko Igor Nagy. Ďalším klientom začne spoločnosť dodávať energie v druhej vlne od 1. októbra. Reálny prechod k alternatívnemu dodávateľovi energií trvá niekoľko mesiacov, zdržujú ho legislatívne predpisy a zmluvné podmienky pôvodných dodávateľov.
Väčšina zákazníkov sa rozhodla odoberať od ČEZ-u elektrinu. O obe komodity súčasne, elektrinu aj plyn, prejavili záujem vyše dve tretiny klientov. Domácnosti sa u ČEZ-u zaväzujú k dvojročnému odberu. Počas prvých 12 mesiacov im firma garantuje o desatinu nižšie účty za energie v porovnaní s tradičnými dodávateľmi. Nižšiu cenu sľubuje udržať aj v druhej polovici viazanosti.
Slovenské domácnosti si v súčasnosti môžu vyberať z viacerých dodávateľov elektriny či plynu. Širší výber majú v prípade elektriny. Najviac klientov ňou zásobujú regionálne distribučné spoločnosti ZSE, SSE a VSE. Okrem nich na trhu pôsobia viacerí alternatívni dodávatelia, napríklad Magna E.A. či Slovakia Energy.
Dominantné postavenie v dodávkach plynu pre domácnosti má Slovenský plynárenský priemysel (SPP), ktorému už okrem ČEZ-u pribudla konkurencia napríklad aj v podobe spoločnosti RWE Gas, či českej firmy Lama Investments. Alternatívni dodávatelia môžu v súčasnosti ťažiť z nižších nákupných cien plynu než má SPP v dlhodobom kontrakte s ruským Gazpromom.
Ceny elektriny aj plynu pre domácnosti schvaľuje Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO). Postupné rozširovanie konkurencie ponúka priestor úvahám o zrušení regulácie v tomto segmente.
Ilustračné foto na titulke - Maňo Štrauch