Plány Maria Hoffmanna vybudovať na karibských ostrovoch Turks and Caicos luxusný rekreačný a golfový rezort sa končia neúspechom. Minulý týždeň zverejnila tamojšia vláda vyhlásenie, podľa ktorého slovenský podnikateľ vráti vyše 1 500 akrov pozemkov (vyše 600 hektárov) nadobudnutých v predchádzajúcich rokoch sčasti za veľmi výhodných podmienok. Dohoda, ktorej podrobnosti nezverejnili, tiež obsahuje záväzok M. Hoffmanna uhradiť vláde časť nákladov súvisiacich s vyšetrovaním. O akú sumu ide, podlieha utajeniu. Vláda ponúkla ako protihodnotu zastavenie ťahajúcich sa súdnych sporov.
Tie súviseli s korupčnou aférou, ktorá na ostrovoch Turks and Caicos vypukla pred vyše troma rokmi. Podľa vyšetrovacej správy vtedajšieho komisára Sira Robina Aulda sa mohol M. Hoffmann a firmy, v ktorých mal spoluúčasť, údajne podieľať na korupčných praktikách, vďaka ktorým získal od bývalého premiéra a členov vlády výhodné podmienky pre svoj projekt. Časť pozemkov získal napríklad do dlhodobého prenájmu na 99 rokov za dolár za jeden aker. Komisár preto odporúčal začať policajné vyšetrovanie.
M. Hoffmann sa o vybudovanie rezortu, v ktorom bola zainteresovaná aj spriaznená skupina J&T, usiloval od roku 2000. Po tom, čo bolo v správe R. Aulda zverejnené jeho meno, sa neúspešne obrátil na miestny súd a neskôr aj na Privy Council, najvyšší odvolací súd britskej koruny pre zámorské teritóriá. Ani v jednom prípade neuspel.
Podnikateľ, ktorý je na Slovensku známy predovšetkým ako spolumajiteľ Poštovej banky, v záverečnom vyhlásení k dohode o urovnaní sporov zopakoval, že sa v prípade obvinení z korupcie on a zainteresované developerské firmy cítia byť nevinní. No rozhodli sa radšej pre toto mimosúdne vyrovnanie, než pokračovanie v sporoch o projekt. „Vo svetle vzájomných obvinení považujeme za najlepšie urovnať tieto spory a pohnúť sa ďalej vo svojich biznisoch,“ napísal M. Hoffmann vo vyhlásení.
Dohoda je ďalšou v rade, ktorými vláda ostrovov Turks and Caicos mimosúdne urovnáva spory s viacerými developermi. Podľa miestnych médií tento mesiac dosiahla dohodu s Jakom Civrem, ktorý musí zaplatiť za upustenie od obvinení z korupcie päť miliónov dolárov. V decembri generálny prokurátor súhlasil s tým, že zastaví stíhanie v prípade britského biznismena Johna Gilla. Ten sa “vykúpil” sumou 1,25 milióna dolárov.
Viac o nevydarenej investícií M. Hoffmanna na ostrovoch Turks and Caicos si prečítajte v novom TRENDE, ktorý vyjde vo štvrtok 26. júla 2012.
Zdroj: Maňo Štrauch
Foto - Maňo Štrauch