Podľa registra partnerov verejného sektora je konečným užívateľom výhod v spoločnosti Hornonitrianske bane Prievidza (HBP), ako aj v jej jedinom akcionárovi Hornonitranske bane zamestnanecká (HBz), dlhoročný predseda predstavenstva a generálny riaditeľ baní Peter Čičmanec.

Keď sa TREND v minulosti pýtal baní na akcionársku štruktúru HBz, dostal odmietavé stanovisko. „Podľa Obchodného zákonníka nie je zoznam akcionárov verejný. Poskytnutím požadovanej informácie by bola porušená ochrana osobných údajov dotknutých osôb,“ uviedla pred dvoma rokmi hovorkyňa spoločnosti.

Prevod len medzi zamestnancami

Podľa zápisu v registri, ktorý je dielom ministerky spravodlivosti Lucie Žitňanskej a naplno funguje od augusta tohto roku, P. Čičmanec drží v rukách 44,8-percent akcií HBz. Žiadny ďalší akcionár už nemá vo firme väčší ako 25-percentný podiel, čo je limit pre zapísanie do registra.

Zápis rovnako ukázal aj spôsob, ako si P. Čičmanec dokáže udržať svoje dominantné postavenie v podniku. Prevod akcií vo firme je totiž možný len medzi zamestnancami HBz a HBP a ich dcérskych spoločností, a to len so súhlasom predstavenstva. V prípade úmrtia alebo ukončenia pracovného pomeru právo zamestnanca na akcie zaniká a spoločnosť mu vyplatí hotovosť vo výške menovitej hodnoty akcie.

P. Čičmanec privatizoval bane ako bývalý riaditeľ štátneho podniku cez zamestnaneckú firmu, kde postupom času získal súčasný, takmer polovičný podiel. Zápis v registri zároveň ukázal, že akcie v spoločnosti HBz vlastní aj primátor mesta Handlová Rudolf Podoba, ako aj starosta obce Podhradie v prievidzkom okrese Ľudovít Michalovič.

Čo z toho vyplýva?

Slovensko dotuje ťažbu domáceho hnedého uhlia už od roku 2005 v rámci takzvaného všeobecného hospodárskeho záujmu. Jeho dominantným odberateľom sú elektrárne Nováky patriace Slovenským elektrárňam (SE), ktoré musia povinne nakupovať uhlie od HBP a vyrábať z neho elektrinu v stanovenom objeme.

Ročne na tento model prispievajú koncoví odberatelia elektriny vrátane domácností sumou vyše 95 miliónov eur. Rezort hospodárstva pred dvoma rokmi počas jednofarebnej vlády Smeru-SD navyše potichu odsúhlasil predĺženie výroby elektriny z uhlia do roku 2030, čím zabezpečil HBP istý biznis na netradične dlhé obdobie.

Konečne vieme, kto oficiálne zarába na dotovaní uhlia

Tajnosti okolo ceny

Bane sú od dodávok pre elektrárne v Novákoch bytostne závislé. Z ich celkovej produkcie do nich smeruje viac ako 90 percent. Problémom je, že na cenu, za ktorú bane predávajú uhlie do nováckej elektrárne, nemá 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa