Na Slovensku možno čoskoro budú podnikatelia zakladať spoločnosti s ručením obmedzeným podobne ako v Česku či v Nemecku. Tieto dva modely inšpirovali ministerstvo spravodlivosti pod vedením Márie Kolíkovej pri transformácii práva obchodných spoločností.
Rezort chce uľahčiť podmienky ich zakladania, napríklad znížením základného imania na minimum či možnosťou založiť firmu online s využitím formulárových vzorov, ešte stále však hľadá vhodný spôsob, ako to urobiť. Viacerí odborníci sa zhodli, že hoci to zefektívni dané procesy, zásadné zmeny sa tým v praxi nedosiahnu.
Ministerstvu je sympatickejší nemecký model takzvanej jednoeurovej eseročky. „Keď navrhujeme možnosť založiť eseročku za jedno euro základného imania, vychádzame z toho, že v modernom práve obchodných firiem táto otázka nie je kľúčová pri spustení biznisu. Rovnako nie je kľúčová ani pri ochrane veriteľov,“ vysvetľuje poradca ministerky Peter Bubla.
Dodáva, že nezaťažuje zakladateľov firmy nákladmi, ale počas podnikania, keď biznis začne „zarábať“, vyžaduje, aby časť zisku do určitej výšky slúžila na jeho kapitálové vybavenie. Až potom si môže spoločník vyplácať zisk, spresňuje.
Problémov je viac
Na Slovensku pôsobilo podľa Štatistického úradu SR k 31. decembru 2019 celkovo 282 602 právnických osôb, pričom spoločnosti s ručením obmedzeným tvorili 90,6 percenta. Otázku, ako založiť eseročku tak, aby to bolo čo najmenej finančne náročné, riešia podľa partnera advokátskej kancelárie Havel & Partners Štěpána Štarhu mnohí podnikatelia.
„Jeden z problémov predstavuje minimálna výška základného imania päťtisíc eur, ktorú treba pri jednoosobových spoločnostiach splatiť ešte pred zápisom do obchodného registra.“
Ďalšiu prekážku predstavuje príprava dokumentov a ich elektronické podanie registrovému súdu. „Ak si aj odmyslíme funkčnosť portálu Slovensko.sk, ktorý raz ide, raz padne, nájdenie správnej inštitúcie, formulára, jeho vyplnenie, priloženie príloh a následne ich elektronické podpísanie nie je pre podnikateľov najľahšie,“ podotýka.
Obchodný register je dlhodobo zahltený, na potvrdenie zápisu firmy sa čaká často mesiac či dva. Ani avizované posilnenie Okresného súdu v Žiline mu výrazne nepomôže. „Dovoľujeme si pochybovať o dostatočnom počte sudcov či vyšších súdnych úradníkov na tomto súde pre zvládanie vedenia obchodného registra pre celé Slovensko. Správnou cestou je podľa nás skôr automatizácia aspoň niektorých typov zápisov. Vítame aj možnosť robiť zápisy do obchodného registra prostredníctvom notárov,“ dodáva Š. Štarha.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?