Firma Kodak ukrývala v podzemí svojej prevádzky v americkom meste Rochester tridsať rokov nukleárny reaktor, o ktorom vedela len úzka skupina ľudí. Zariadenie veľké približne ako chladnička využívala firma s povolením federálnych úradov na výskumné účely. Mala tiež k dispozícii približne 1,5 kilogramu obohateného uránu, ktorý je vo väčších množstvách možné použiť na výrobu jadrových zbraní.

Podľa miestnych novín Democrat and Chronicle Kodak zariadenie využíval na odhaľovanie nečistôt v chemikáliách a na výskum neutrónovej rádiografie. Reaktor spustili v roku 1974 a bezpečne ho rozobrali v roku 2006 po tom, ako Kodak našiel lacnejšiu alternatívu. Počas celej prevádzky zariadenia sa v okolí areálu nevyskytla zvýšená miera rádioaktivity ani žiadne narušenie bezpečnosti.

Malých výskumných reaktorov je v USA pomerne veľa. Americké úrady v súčasnosti monitorujú približne tridsať zariadení. Nachádzajú sa prevažne na univerzitách. Reaktory využívajúce vysoko obohatený urán sú ale vzácne. „Zariadenie Kodaku bolo jedinečné,“ povedal pre LA Times hovorca amerického úradu zaoberajúceho sa kontrolou nukleárnych zariadení Neil Sheehan. O existencii reaktoru Kodak z bezpečnostných dôvodov nikdy verejne nehovoril. Dokumenty o reaktore odtajnili až po tom, ako zo zariadenia odstránili urán. Jeho presuny úrady utajujú.

Technológie Kodaku umožnili začiatkom dvadsiateho storočia masové rozšírenie fotografie. Firma bola desiatky rokov synonymom pre fotografické filmy. V posledných dvoch desaťročiach ale nezvládla prechod na digitálnu technológiu. Postupný úpadok spoločnosti vyvrcholil začiatkom tohto roku, keď Kodak požiadal o ochranu pred veriteľmi. Firma sa v súčasnosti pokúša o reštrukturalizáciu a zameriava sa na nové odvetvia. Najmä na výrobu tlačiarní a zdravotníckych zariadení.

Ilustračné foto na titulke - SITA / AP