Americké úrady v súvislosti s vyšetrovaním údajnej manipulácie kľúčovej medzibankovej sadzby Libor poslali predvolanie siedmim bankám. Uviedla to agentúra AP a niektoré ďalšie médiá, ktoré sa odvolávajú na informované zdroje. Na otázky prokurátorov tak budú musieť odpovedať zástupcovia bánk Citigroup, Barclays, Deutsche Bank, JPMorgan Chase & Co, HSBC, Royal Bank of Scotland a UBS.

Predvolania na vypočúvanie bankám poslala prokuratúra amerických štátov New York a Connecticut. Libor totiž ovplyvňuje aj sadzby dlhopisov, ktoré vydávajú tamojšie obce a úrady.

Škandál okolo sadzby Libor má zatiaľ jednu obeť, a to britskú Barclays. Tej úrady v USA a Veľkej Británii nedávno vymerali pokutu 453 miliónov dolárov za to, že v rokoch 2005 až 2009 predkladala nepravdivé informácie, aby držala sadzbu Libor na nízkej úrovni.

Libor je kľúčovým globálnym indikátorom vývoja väčšiny úrokových sadzieb a ovplyvňuje trh v objeme až 800 biliónov dolárov. Sadzbu stanovuje britská banková asociácia, a to na základe dát, ktorá jej poskytnú jednotlivé členské banky. Systém má teda samoregulačný charakter, ktorý sa spolieha práve na vierohodnosť dát od členských bánk.

Barclays pripustila, že čísla, ktoré bankovej asociácii v minulosti odovzdávala, boli nižšie. Správala sa tak aj v roku 2008, teda v čase, keď vrcholila finančná kríza. Nepravdivé údaje tak banke pomohli v tom, že pred úradmi a konkurenciou vyzeralo jej finančné zdravie lepšie, než aké v skutočnosti bolo.

Švajčiarska UBS v povinných materiáloch pre burzové orgány a ďalšie regulačné úrady 31. júla oznámila, že ju začali vyšetrovať niektoré inštitúcie vrátane prokuratúry. Dôvodom je tiež podozrenie, že mohla manipulovať sadzbou Libor.

Ilustračné foto na titulke - SITA / AP