Aktualizované 3. 8. 2012 o 14:14 o vyjadrenie spoločnosti Panta Rhei
Kníhkupectvám Panta Rhei hrozí bankrot. Návrh na vyhlásenie konkurzu podali na súd podľa denníka Nový čas obchodní partneri, ktorým firma údajne neplatí od Vianoc. Okresný súd v Trnave má o ich návrhu rozhodnúť do 14. augusta.
Niektorí dodávatelia sa podľa denníka rozhodli stiahnuť svoj tovar zo siete 27 kníhkupectiev, ktoré má Panta Rhei na Slovensku. Napríklad v predajni kníhkupectva v nákupnom centre Polus v utorok triedili knihy a skladali ich na palety. Podľa vyjadrenia generálneho riaditeľa firmy Christophera E. van der Stelta to súvisí so sťahovaním predajne do iných - menších priestorov v rámci obchodného centra, ktoré je naplánované na polovicu augusta.
„Dodávame knihy, ktoré Panta Rhei predáva a nevidíme mesiace žiadne peniaze. Dodnes nemáme uhradené ani vianočné predaje,“ napísali v spoločnom stanovisku niektoré vydavateľstvá.
Vedenie Panta Rhei priznalo, že má finančné problémy, o návrhu na bankrot však oficiálne informácie nemá a tvrdí, že situáciu zvládne. „Najslabšie mesiace v predaji kníh sú jarné a letné. Vtedy bežne vzniká sklz, ktorý kníhkupectvá dobiehajú počas vianočného obdobia,“ uviedol Ch. van der Stelt.
Podľa denníka Sme je pod návrhom na vyhlásenie konkurzu podpísaná aj pezinská firma TK Belimex, ktorá patrí do skupiny firiem TK Grouppe. Tá by mohla z krachu Panta Rhei získať, pretože jej patrí konkurenčná sieť kníhkupectiev TK Libri.
Panta Rhei nechce prezradiť, aké sú jej dlhy. Podľa notárskeho registra má však množstvo úverov v Tatra banke. V prospech banky založila všetok majetok v predajniach. „Situáciu pozorne sledujeme s našimi právnikmi a momentálne všetky sily zameriavame na zlepšenie a skvalitnenie našich vzťahov s vydavateľstvami. Viacerí z nich nám v týchto dňoch vyjadrili svoju podporu,“ dodal Ch. van der Stelt.
Medzi kníhkupcami sa podľa Sme dlhšie hovorí, že Panta Rhei by mohla z dlhov vykúpiť finančná skupina J&T. Jej hovorkyňa Nikol Kubaská však záujem skupiny o Panta Rhei pre Sme poprela.
Zakladateľ Panta Rhei László Bödők sa cez firmu Central European Books, v ktorej je polovičným spoločníkom, stal predvlani spolumajiteľom českej siete Neoluxor a jej dcérskej firmy Neopalladium. Vlastní ju spoločne s podnikateľom Karolom Biermannom. Ide o bývalého šéfa bratislavského letiska, ktorého prvá Ficova vláda odvolala pre návštevu jachty J&T v Monaku, na ktorej mal byť spolu s vtedajším ministrom financií Jánom Počiatkom. Návšteva sa udiala v citlivom čase, keď sa stanovoval konverzný kurz koruny vo či euru pred zavedením spoločnej meny. V súčasnosti je K. Biermann oficiálnym majiteľom vydavateľa denníka Pravda a spolupracoval pri viacerých projektoch finančnej skupiny J&T.
Na obchodné podiely v oboch pražských firmách sú uvalené záložné práva ako zábezpeka na úver 153 miliónov korún od financujúcej Tatra banky. Svoj diel spolufinancovania, ako aj zvyšné náklady na akvizíciu si L. Bödők s K. Biermannom delili rovným dielom.
Ilustračné foto na titulke - Miro Nôta