Rokovania o podmienkach vstupu nového spolumajiteľa do Slovenského plynárenského priemyslu (SPP) smerujú do finále. Zástupcovia štátu a česko-slovenského Energetického a průmyslového holdingu (EPH) sa už predbežne dohodli na znení novej akcionárskej zmluvy. Podelili si v nej rozhodovacie právomoci a nastavili vzájomné vzťahy. Detaily o postupe rokovaní predkladá vláde ministerstvo hospodárstva.
Kabinet by mal onedlho dostať na stôl materiál, v ktorom dostane informáciu o tom, ako dopadlo ekonomické a právne posúdenie chystanej akcionárskej zmeny v SPP. „Hoci nastala predbežná dohoda vo veci kľúčových parametrov a princípov, rokovania pokračujú s cieľom finalizovať znenie záväznej transakčnej dokumentácie,“ píše sa v dokumente.
Menšinový balík akcií SPP kupuje EPH od zahraničných akcionárov plynární. Nemecký E.ON Ruhrgas a francúzsky GDF Suez ho kontrolujú prostredníctvom spoločnosti Slovak Gas Holding (SGH). Akcionárska zmluva v SPP z roku 2002 predpokladá, že podmienky predaja musí schváliť vláda. Štát ako väčšinový vlastník SPP má pritom predkupné právo.
Premiér Robert Fico chce zmenu partnera v SPP využiť na posilnenie postavenia štátu. Hoci ten v podniku drží väčšinu akcií, manažérsku kontrolu má menšinový vlastník. Tak by to malo ostať naďalej. Štát si však vyhradil viaceré záležitosti, pri ktorých bude potrebný jeho súhlas. Ide napríklad o návrhy na úpravu cien plynu pre chránených odberateľov či akékoľvek rozhodnutia o vyplácaní dividend.
Rezort hospodárstva zatiaľ mlčí o tom, koľko by mal nový vlastník zaplatiť za akcie SPP. Zdôvodňuje to obchodným tajomstvom. Voči uskutočnenému oceneniu podielu SGH ministerstvo nenamietalo.
MH v materiáli načrtlo možnosti, ako by štát mohol získať peniaze na prípadné prednostné odkúpenie podielu v SPP. Od použitia štátnych finančných aktív, cez možnosti ich posilnenia až po účelovú emisiu štátnych cenných papierov. Ani jedna z analyzovaných možností sa nejaví reálne, bariériou je najmä ozdravovanie verejných financií.
V uznesení k informácii sa navrhuje, aby vláda poverila ministra hospodárstva pokračovať v rokovaniach o akcionárskych zmenách v SPP a dohodnúť konečné znenie dokumentov.
MH prezentuje EPH ako súčasnú jednotku v produkcii, distribúcii a dodávke tepla v Česku, dvojku vo výrobe elektriny u západných susedov a trojku v ťažbe uhlia v Nemecku. Najväčší podiel v EPH vlastní skupina PPF českého miliardára Petra Kellnera. Ďalšími partnermi sú slovenský podnikateľ Patrik Tkáč spolu s J&T private equity štruktúrami a Daniel Křetínský, ktorý zastáva post riaditeľa a predsedu predstavenstva EPH.
Ilustračné foto - Maňo Štrauch