Keď vyhasnú sľuby a pece

Keby sa medzi priemyselnými odvetviami rozdávalo ocenenie za húževnatosť v kríze, sklársky priemysel by ašpiroval na titul. Hoci už pred krízou bol napríklad u bankárov vnímaný ako priemysel na odstrel, o šancu na svoje miesto v biznise stále bojuje. So striedavými úspechmi.

Na Slovensku a najmä v Česku býval ešte za federálnych čias vnímaný ako tradičná a obchodne i dizajnovo silná odnož priemyslu.

Potom prišla jeseň 2008 a českí sklári predviedli stroskotanie desaťročia. Sklári sa ako brandža mohli hrdiť iba reputáciou na úrovni textilákov – zdecimovaní najmä ázijskou konkurenciou, no aj vlastnou neschopnosťou uplatniť sa na trhu. V takejto situácii pôsobili rýchle predaje takmer všetkých skrachovaných firiem pomerne prekvapivo. Záujem podnikateľov nik príliš nečakal. No stal sa opak. Záujmu a tvrdej súťaži o české sklárne nebránil ani fakt, že v nich v konkurzoch vyhasli pece a noví majitelia sa pustili do ich nákladného opätovného spúšťania.

Bratislavčania z okolia IT firmy EMEL, ktorá v konkurze kúpila majetok Slovglassu, to mali na štarte ľahšie. V Poltári dokázal udržať výrobu v chode aj konkurzný správca, pece nevyhasli. Ak sa mal stať nový vlastník investorom, čakala na neho jednoznačná úloha nielen hovoriť o rozvoji, ale naliať do firmy peniaze. Zvlášť ak bolo jasné, že odborne nemá firme ako pomôcť. Ak vlastníci po roku stále iba deklarujú rozvojový projekt, na ktorý mali podať žiadosť o spolufinancovanie cez eurofondy, je viac než pravdepodobné, že úlohu investora nezvládajú.

Meškanie európskej dotácie tiež môže značiť, že „financovanie“ skomplikovali povolebné personálne rošády, ktoré vlastníkom Slovglassu rozriedili vplyv. Otázku, či majú na to, aby firme v ťažších časoch pomohli, si musia položiť sami a zodpovedať ju pomerne rýchlo. Meškanie môže znamenať hazard s povesťou firmy a jej obchodníkov.

Zmenou môže byť príchod avizovaného nemeckého investora s reálnymi peniazmi pre firmu. Nemci majú v rukách silný nástroj – načasovanie transakcie aj investícií. Ak by sa rozhodli nedopriať pokonkurzným vlastníkom výnos z predaja, mohli by sa zrejme uchádzať o aktíva s podstatne zníženou cenou v nejakej forme právnej reštrukturalizácie. Potom by na poltárske sklárstvo číhali dve významné riziká – zhasnutie pecí a odchod ľudí. Schopnosť financovať investície tak začína filtrovať nových podnikateľov v slovenskom a českom sklárstve.

Viac o poltárskej sklárni Slovglass si prečítajte v aktuálnom TRENDE č. 34, ktorý je práve v predaji.