V živote platí, že aj takpovediac nudní – analytickí ľudia dokážu robiť divoké rozhodnutia, ktoré by od nich nikto nečakal. Napríklad vtedy, ak vycítia veľkú biznisovú príležitosť.
To je aj prípad vyštudovaného advokáta Miloslava Makoviniho, ktorý začínal v poradenskej a účtovníckej rodinnej firme, aby si neskôr založil vlastnú advokátsku kanceláriu a následne kompletne zmenil svoj život presťahovaním sa do Dubaja.
Priaznivé podmienky
V Spojených arabských emirátoch (SAE) už osem rokov pod značkou Incorportas zakladá a spravuje firmy pre slovenských a českých biznismenov a poskytuje im služby, ktoré s tým súvisia.
Emiráty, najmä Dubaj, sa totiž v posledných rokoch stali magnetom pre podnikateľov z celého sveta. Môžu za to nielen nulové dane, ale aj strategická poloha, bezpečnosť, infraštruktúra a dostupná pracovná sila. K dispozícii sú vysokokvalifikovaní aj manuálni pracovníci.

Slovenské firmy láka do Dubaja nulová daň aj dostupní zamestnanci
Tunajšie podmienky robia z emirátov ideálne miesto na expanziu slovenských firiem. „Založiť si spoločnosť v emirátoch má v zásade zmysel pre akékoľvek firmy vrátane rodinných, pričom vzhľadom na poplatky a licencie je ideálne, ak majú ročné tržby aspoň 200-tisíc eur,“ spresňuje výkonný riaditeľ Incorportas M. Makovini.
V rámci licencie pre free zone môže spoločnosť obchodovať s akýmkoľvek subjektom s free zone licenciou alebo sídliacim v zahraničí. V opačnom prípade žiadajú o licenciu pre mainland firmu.
Lokálny partner
Spočiatku využíval M. Makovini na zakladanie firiem v SAE externé služby lokálneho partnera. Ako advokát mal viacero klientov, ktorí mali o spoločnosť v emirátoch záujem.
„V istom momente toho bolo veľa, a tak som stál pred otázkou, čo ďalej. V Dubaji som dostal možnosť odkúpiť začínajúcu spoločnosť, ktorá mala potrebnú licenciu a kmeň niekoľkých klientov, a začal som do emirátov dochádzať,“ hovorí pre TREND M. Makovini.
V tom čase museli mať firmy lokálneho partnera s majoritným podielom. Po zmene zákonov odkúpil aj jeho 51-percentný podiel a teraz je stopercentným vlastníkom firmy.
„Pôvodný plán bol, že polovicu mesiaca budem na Slovensku a polovicu v Dubaji. Veľmi skoro som zistil, že to nefunguje. V emirátoch bolo treba byť častejšie. A tak som sa tam s manželkou presťahoval,“ hovorí advokát a podnikateľ.
Aby mohla firma v SAE podnikať, najskôr si musí vybaviť licenciu, následne potrebuje jej štatutár víza a vďaka nim si môže vybaviť aj podnikateľský účet. Držiteľ víz nesmie opustiť emiráty na viac než 180 dní idúcich po sebe, inak mu víza zrušia.

Vstup na miestny trh zabezpečoval Incorportas pre viaceré nadnárodné spoločnosti, ktoré mali presah na Slovensko a Česko. „Okrem vybavenia povolení sme im pomáhali nastaviť celú firemnú štruktúru. V niektorých prípadoch išlo o firmy s tržbami v desiatkach miliónov eur, inokedy stredných podnikateľov a rodinné spoločnosti,“ prezrádza M. Makovini.
Mená klientov menovať nemôže, ale sú medzi nimi aj viaceré známe slovenské a české značky v oblasti gastronómie, ako aj spoločnosti z oblasti IT, marketingu, poradenstva, obchodovania na komoditných trhoch či e-commerceu. Práve online biznisu nahráva veľká kúpna sila regiónu.
Iný kraj, iný mrav
V súvislosti so špecifikami trhu upozorňuje M. Makovini na veľkú obozretnosť pri náborovom procese. V emirátoch je veľa cudzincov, najmä z Indie a iných častí Ázie, ktorí sú veľmi priebojní, a preto si niekedy zvyknú prikrášliť svoje životopisy.
Konkurencia je extrémna. Na jednu pozíciu v oblasti IT či vývoja softvéru sa hlásia desiatky až stovky uchádzačov. „HR špecialisti sa v emirátoch rozhodne uživia, hoci niektoré spoločnosti robia nábor aj cez zahraničnú centrálu,“ konštatuje expert.
V emirátoch treba rešpektovať pri podnikaní miestne špecifiká. Tému gastra demonštruje M. Makovini na príklade silnej arabskej kultúry pitia kávy. To, čo predstavuje pre Slovákov a Čechov pivo, to je pre obyvateľov emirátov káva. Ponuku však treba prispôsobiť lokálnemu trhu.
„Veľký dôraz kladú miestni na pôvod zŕn, ako aj na spôsob výroby kávy. Veľmi si potrpia na špeciálne odrody vysokej kvality. Napokon, za kávu zvyknú platiť v kaviarňach aj šesť či osem eur a často si doprajú aj štyri, päť káv denne. Najväčším trendom je v emirátoch prekvapivo filtrovaná káva V60, ktorá je špecifická svojou remeselnou prípravou.“

Rekordné slovenské bicykle či expanzívni stavbári. I to sú top rodinné firmy Nitrianskeho kraja
Pozor na prevody
Každý podnikateľský subjekt v SAE musí mať vo svojom názve spomenutú činnosť, na ktorú dostal podnikateľskú licenciu. Neprekvapí preto, že názvy spoločností sú v emirátoch veľmi dlhé. Aj to bol dôvod, prečo M. Makovini používa namiesto názvu World Assets Middle East Corporate Services Provider LLC značku Incorportas.
Celkovo zamestnáva štyroch pracovníkov, z toho dvoch na účtovníctvo, jedného na korporátne služby, pričom štvrtým je takzvaný PRO. „To je človek, ktorý má vodičský preukaz a so splnomocneniami chodí po úradoch,“ konštatuje výkonný riaditeľ Incorportas.
Administratíva v SAE býva niekedy náročná. „Každé ministerstvo má svoj vlastný systém na spôsob portálu slovensko.sk. Takže dennodenne komunikujú zamestnanci minimálne s tromi portálmi. Hoci sa mnohé služby dajú vybaviť online, systémy majú niekedy výpadky. Zamestnanci ministerstiev vtedy pri osobnej návšteve zvyknú klientom povedať strohé tomorrow, čím sa vyriešenie problému odkladá na neurčito,“ konštatuje M. Makovini.
Problémom bývajú aj niektoré bankové transakcie. Poslať známemu peniaze len tak, hoci by išlo o kamarátsku pôžičku alebo platbu za niečo, čo nám známy kúpil, sa nemusí vyplatiť.
„Ak fyzickej osobe pošlem peniaze a nie som jej rodina, banka sa ma môže opýtať na dôvod platby. Ak poviem, že som jej požičal peniaze, ale neskôr urobím to isté, ale v prospech inej osoby, môže to banka vyhodnotiť, že nedovolene podnikám bez potrebnej licencie,“ upozorňuje M. Makovini na lokálne červené vlajky.
K doterajšej agende, ktorá zahŕňa účtovníctvo, víza, asistenciu pri otváraní bankových účtov, spisovanie listín či asistenciu pri kúpe nehnuteľnosti pribudnú čoskoro aj právne služby, keďže M. Makovini si v Dubaji zakladá organizačnú zložku advokátskej kancelárie.
- Podniká takmer celá rodina
Výkonný riaditeľ Incorportas Miloslav Makovini pochádza z podnikateľskej rodiny. Podnikať začala jeho mama už v roku 1991, prakticky hneď, ako to bolo možné. Opustila svoje miesto na federálnom ministerstve financií na oddelení cien a začala s účtovníctvom, pričom v zapätí sa stala jednou z prvých audítorov na Slovensku.
V rodinnej spoločnosti MIS, s.r.o. dodnes pôsobia jej dve dcéry a zať. Víkendové rodinné obedy a oslavy sa preto vždy „točili“ okolo účtovníctva a daní, spomína M. Makovini. Bolo preto logické, že jeho prvé kroky po založení vlastnej advokátskej kancelárie smerovali práve k spolupráci s rodinnou spoločnosťou a jej klientmi. Pri výkone advokácie mohol čerpať z bohatých skúseností nadobudnutých práve z rodinného zázemia v oblasti daní a účtovníctva, čo mu dalo veľkú konkurenčnú výhodu.
Väčšiu príležitosť naplno využiť svoj potenciál našiel v zahraničí, a to v Spojených arabských emirátoch, kam sa po čase s rodinou presťahoval a žije tam už osem rokov. V súčasnosti tam prostredníctvom svojej spoločnosti Incorportas poskytuje korporátne služby, vrátane účtovníctva, čím pokračuje v rodinnej tradícii.

Ďalšie dôležité správy
