Zlodejov platobných kariet, ktorí obetiam vytiahnu z účtu peniaze, sa polícii podarí vypátrať len málokedy. Policajné štatistiky ukazujú, že vyšetrovatelia objasnia v priemere len jeden z piatich prípadov, čo je jedna z najnižších úspešností spomedzi ekonomickej kriminality. Tejto trestnej činnosti sa venujú často organizované skupiny, tvrdí policajné prezídium.

Vlani riešila polícia takmer 2 000 prípadov ukradnutých platobných kariet. Vývoj za prvý štvrťrok 2011 naznačuje, že na podobnej úrovni by sa ich počet mohol hýbať aj v tomto roku. Zrejme ide ale len o zlomok okradnutých. Banky totiž upozorňujú, že v priemere sa počet zablokovaných kariet pohybuje v tisíckach za mesiac. „Veľká väčšina blokácií kariet je zadaná klientmi práve kvôli strate či krádeži,“ opisuje hovorkyňa VÚB banky Alena Walterová.

„Platobná karta zväčša býva odcudzená jej majiteľovi vreckovou krádežou a následne býva zneužitá k neoprávneným transakciám. Táto forma trestnej činnosti je na našom území páchaná aj organizovanou formou. Páchatelia týchto skutkov bývajú organizovaní, páchanie trestnej činnosti majú vopred naplánované a vyhýbajú sa chybám smerujúcim k ich identifikácii,“ povedal hovorca policajného prezídia Michal Slivka.

Skôr ako pomocou polície sa dá zlodejom brániť zvyšovaním bezpečnosti samotných kariet. Banky a spoločnosti spravujúce kartové operácie sa snažia pravidelne zlepšovať svoje informačné systémy, ktoré ich napríklad upozornia, ak sa karta počas jedného dňa použije na dvoch vzdialených miestach. Alebo ak ju užívateľ používa pri výberoch hotovosti či platení inak, ako to štandardne robí skutočný majiteľ.

Podľa nariadenia Európskej únie musia byť do konca tohto roka navyše všetky platobné karty v členských štátoch vybavené popri magnetickom pásiku, ktorý doteraz zabezpečoval komunikáciu platobných zariadení a bankomatov s kartou, aj čipom. Ten sa považuje v súčasnosti za najvyššiu úroveň ochrany karty pred jej zneužitím.

Je v záujme samotných bánk čo najviac obmedziť zneužívanie kariet. Podľa slovenskej legislatívy je pri zablokovaní karty klient chránený aj spätne 24 hodín pred nahlásením straty. Najviac môže od neho banka pri zneužití karty žiadať 100 eur, zvyšok mu je povinná uhradiť. Výnimkou je situácia, ak zlodej pri použití karty zadal správny bezpečnostný kód, takzvaný PIN. Vtedy ide celá strata na úkor klienta.

S rastom využívania platobných kariet vydaných na Slovensku aj na platenie cez internet pribúda prípadov, keď sa špekulanti snažia takto získať údaje pre prístup k účtu majiteľa. Aj keď banky takýto trend veľmi pripustiť nechcú, polícia o ňom hovorí otvorene. „Zásadný nárast zneužití platobných kariet sme zaznamenali aj v internetovom prostredí. Rozmach platenia cez internet zvýšil aj počty prípadov na tomto úseku trestnej činnosti,“ uviedol M. Slivka.

Krádeže kariet

počet

objasnenosť (percentá)

škody (milióny eur)

2008*

2503

13

2,3

2009

2619

17

3,3

2010

1977

18

1,5

1. štvrťrok 2011

510

17

0,4

*škody prerátané na eurá

Prameň: Prezídium Policajného zboru

Ilustračné foto na titulke - Maňo Štrauch