S aktívnou hráčskou kariérou skončil v 22 rokoch. Už v tom čase ho však zaujímali ekonomické problémy, takže bolo len otázkou času, kedy futbal a ekonomiku využije vo svojom ďalšom smerovaní. Študoval Ekonomickú univerzitu a spoluhráčom pomáhal vypĺňať daňové priznania, neskôr im radil v investovaní. Postupne sa z neho vyprofiloval jeden z najlepších slovenských futbalových agentov.
V súčasnosti už hráčom poskytuje komplexný servis prostredníctvom svojej agentúry Stars & Friends, ktorá má pobočky v niekoľkých krajinách. Karol Csontó pre TREND prezradil, ako sa trh s futbalistami zmenil s príchodom pandémie, čo sú najväčšie problémy, ale aj to, že digitalizácia sa dostáva aj do tohto segmentu.
Pandémia okrem iného ovplyvnila aj šport. Ak sa bavíme o futbalových prestupoch, ako sa tento trh zmenil?
Keby som to mal percentuálne vyjadriť, tak postupne počas pandemického roka a pol sa v priemere objemovo znížili transfery o 70 percent. Určite však záleží aj na tom, o akej krajine sa bavíme. Napríklad v Anglicku, v rámci Premier League, sa množstvo transferov zvýšilo. Kluby tam na jednotlivé transfery minuli okolo 3,7 miliardy dolárov, takže finančná situácia je relatívne dobrá. Dôvodom sú najmä vyššie príjmy klubov a aj fakt, že hrajú pred divákmi.
V prvej lige je finančná situácia majiteľov klubov naozaj veľmi silná. Horšie je to v druhej lige Championship. Celkovo však v Európe bude ešte rok a pol až dva trvať, kým sa postupne dajú kluby finančne dokopy. Trh sa zmenil hlavne tým, že kluby majú menej peňazí. Finančná fair play ich nepustí. Tá hovorí, že môžete minúť len toľko, koľko máte. Tým, že príjmy klubov sa znížili, no náklady na hráčov zostali rovnaké, dostali sa do ťažkej finančnej situácie.
Spomenuli ste fair play. V tejto súvislosti sa už dlhšie hovorí o zavádzaní platových a transferových stropov. Ako sa to vyvíja?
V najbližšej dobe si neviem predstaviť, že by k tomu došlo. Konkurencia medzi klubmi z pohľadu najlepších hráčov sveta je obrovská. Možno pre futbal by to bolo lepšie, no neviem si predstaviť, podľa čoho by sa hráč rozhodoval, do ktorého klubu prestúpi, pokiaľ dostane ten istý plat od desiatich klubov.
Zoberte si, ako futbal funguje. O špičkových možno pätnástich hráčov sveta má záujem len päť klubov, ktoré ich reálne aj dokážu zaplatiť. Nevidím preto reálne, že by k niečomu takému v blízkej budúcnosti prišlo.
Športové cestovky postavili na nohy ME vo futbale. Problémy im však začali robiť poisťovne
V minulosti sme boli svedkami naozaj veľkých prestupov, kde sa točili obrovské peniaze. Myslíte si, že takéto prestupy budú pokračovať aj po pandémii?
Zoberte si, že ešte stále je tu pandémia a vidíme prestupy v 100 miliónových sumách, ako v prípade nedávneho prestupu futbalistu Jacka Grealisha do Manchesteru City. Takže takéto transfery budú určite pokračovať minimálne na úrovni Premier League alebo top klubov ako PSG či Real Madrid. Nedávno sa hovorilo o prestupe Francúza Mbappého do Realu Madrid za 200 miliónov eur, no klub si radšej počká rok, kedy hráčovi skončí zmluva a niekoľko desiatok miliónov ušetrí alebo ich dá radšej hráčovi.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?