Predstavte si, že by ste mali milión dolárov a neviete, čo s ním. Najmä z pohľadu, aby boli vaše peniaze v týchto ťažkých časoch čo najlepšie zhodnotené. Šiesti odborníci popísali pre agentúru Bloomberg svoje návrhy, kam by vložili uvedenú sumu, aby priniesla čo najlepšie výnosy po tom, čo sa svet vráti do normálu po pandémii Covidu-19.

Eric Becker, zakladateľ a jeden z riaditeľov britskej spoločnosti Cresset, odporúča orientovať sa na priemyselné nehnuteľnosti. „Vyťaženosť dátových centier sa za posledný rok takmer zdvojnásobila. Robilo sa množstvo hovorov zo služby Zoom a tá funguje na báze cloudu. Dopyt bol obrovský.“

Bude rásť dopyt po skladovacej ploche

E. Becker upozorňuje aj na enormný nárast internetového  obchodu. Pandémia spôsobila prerušenie dodávateľských reťazcov, pričom výskumy ukazujú, že spoločnosti sa snažia zvýšiť svoje zásoby o päť až desať percent, aby sa pre budúcnosť vyvarovali nedostatku tovaru. „Na rast rezervy iba o päť percent budú potrebovať priemyselný distribučný priestor v rozmedzí 65 až 93 miliónov štvorcových metrov,“ konštatuje odborník.

Na každú miliardu dolárov výnosov z elektronického obchodu existuje podľa E. Beckera dopyt po ďalších takmer 120-tisíc štvorcových metrov nového distribučného priestoru.

Bývať treba vždy

Do nehnuteľností by investoval aj Dany Roizman, zakladajúci partner spoločnosti Brainvest Wealth Management. Avšak do bytových domov. Ľudia budú podľa neho vždy potrebovať bývanie a nie každý si môže dovoliť kúpiť dom, takže v budovách určených iba na prenájom je príležitosť. „Počas pandémie možno vidieť, že ľudia sa snažia presťahovať do menej preplnených lokalít, čo zvyšuje dopyt po domoch na týchto miestach,“ doplnil.

John Pantekidis, investičný riaditeľ spoločnosti TwinFocus, by tiež vsadil na segment nehnuteľností, no popozeral sa viac po špičkových rezortoch na Floride. Dôvodom je to, že očakáva víťazstvo demokratov v nadchádzajúcich voľbách a s tí sa obvykle snažia zvyšovať dane. Florida patrí medzi štáty s nízkou daňou z príjmu a možno tam očakávať prílev bohatých ľudí.  

ArcelorMittal Gonvarri
Neprehliadnite

Dvojitá investícia a spoločný úspech napriek koronakríze

V Európe by si skôr vybral nejaký grécky ostrov. „Grécko prešlo za posledné desaťročie veľmi ťažkými obdobiami, ale myslíme si, že sa zotavuje. Súčasný premiér robí správne veci, aby prilákal kapitál a bol obrovským katalyzátorom zmien. Pozeral by som sa na niektoré ostrovy alebo na pekné pobrežné oblasti. Mnoho Nemcov, Škandinávcov a Britov nakupuje, pretože Grécko považujú za novú francúzsku Riviéru.“

Čínskej ekonomike sa darí

Spoluzakladateľ a riadiaci partner správcovskej spoločnosti Raffles Family Office Ray Tam by sa orientoval na ázijský trh. Konkrétne na Čínu, keďže sa jej ekonomike teraz darí a stále naberá silu vďaka modernizácii. Odborník však tvrdí, že dôležitá je diverzifikácia. „Ak vsadíte na jedno meno, môžete sa, samozrejme, seknúť.“

R. Tam je presvedčený, že Covid-19 mal menší vplyv v Číne ako v iných krajinách a uvádza, že tamojšie oživenie ekonomiky je dosť pôsobivé. „Ak sa chystáte vstúpiť na trh dlhopisov, hľadáte stabilitu a tiež riešite to, ktoré vlády majú silu a podporu na udržanie týchto trhov v prípade ďalšieho šoku podobného pandémii, na zozname je Čína.“ Emisia dlhopisov v tejto krajine predstavuje podľa neho 70 až 80 percent z celkovej emisie v Ázii, pričom existujú vyhliadky na expanziu aj podporu zo strany vlády.

Čínska ekonomika
Neprehliadnite

Číňanom prišla online červená obálka a v nej 200 digitálnych jüanov. Veľký experiment pokračuje

Súčasní maliari sú ľahšie overiteľní

Rovnako tak R. Tam odporúča zamerať sa na súčasné čínske umenie. „Máte tradičných maliarov v Číne, ktorí zostávajú veľmi populárni – stačí sa pozrieť na popularitu Zhanga Daqiana v posledných rokoch. Mladšie generácie z Ázie často študujú na Západe, ale doma chcú nájsť niečo, čo predstavuje aj ich kultúru. A chcú mať možnosť ponúknuť to svojim priateľom, čomu môže pomôcť umenie. Dobré na moderných umelcoch je, že sú stále nažive. To znamená, že je jednoduchšie overiť skutočné umelecké diela a vylúčiť prípadné falošné,“ vysvetľuje investičný expert.

Zdravotníctvo je dnes v popredí

V súvislosti s pandémiou koronavírusu očakáva boom v zdravotníctve David J. La Placa, CEO a zakladateľ spoločnosti Intellectus Partners. Tazvaný biotech je sektor, ktorý podľa neho využíva výhody výpočtovej techniky a umelej inteligencie pre rýchlejšie nájdenie a vývoj nových  liekov a terapií. „Vývoj tradičných medikamentov a ich uvedenie na trh stáli asi 3,5 až štyri miliardy dolárov, ale použitie umelej inteligencie môže znížiť náklady a výrazne urýchliť proces. Myslíme si, že rakovina je osobitne zaujímavá oblasť,“ povedal.

Pripomína tiež, že druhou stránkou mince sú riziká investovania do tohto typu akcií, najmä v prípade biotechnológií, ak by spoločnosť neuspela pri schvaľovaní vyvinutého lieku.

WA 7 Oxford - Na snímke dobrovoľníčka počas  prebiehajúcich klinických testov vakcíny proti koronavírusu v Oxforde 7. júla 2020. Vakcína proti koronavírusu vyvinutá Oxfordskou univerzitou a britsko-švédskou farmaceutickou firmou AstraZeneca je bezpečná a vytvára imunitu, uviedli v pondelok 20. júla 2020 výskumníci, ktorých citovala agentúra DPA. Prebiehajúcich klinických testov sa zúčastňuje 1077 zdravých dospelých. Doterajšie výsledky ukázali, že vakcína vytvára
Neprehliadnite

AstraZeneca obnovila klinické testy vakcíny po vážnom ochorení jedného z dobrovoľníkov

Ďalšou oblasťou, ktorú D. Placa dáva do pozornosti, je vesmír. Potenciálny výnos z biznisu vo vesmíre v nasledujúcom desaťročí môže podľa neho dosiahnuť 1,5 bilióna dolárov.

Elektrobicykle majú budúcnosť

Na nevšednejšiu oblasť by sa sústredil aj Akshay Shah, zakladateľ spoločnosti Kyma Capital. Upozorňuje na to, že pandémia urýchlila premenu miest. Štáty investujú miliardy na vývoj tisícov kilometrov cyklotrás. Elektrické bicykle predstavujú zdravší životný štýl a vylepšujú mobilitu v mestách.

„Investujte do spoločností orientujúcich sa na elektrobicykle. Investičná téza týchto spoločností je jednoduchá. Kupujúci sú ochotní zaplatiť vopred a na dodanie počkať niekoľko mesiacov. Toto vytvára veľmi priaznivú dynamiku kapitálu,“ vysvetľuje A. Shah. Výrobu e-bikov zvyčajne zabezpečuje externý výrobca, ktorý priamo dodáva na najväčšie trhy. Typický e-bike sa predáva za 2 až 3-tisíc dolárov, pričom hrubé marže dosahujú aj viac ako 50 percent.“

Medzi investičnými nápadmi odborníkov sa však objavili aj ozajstné „chuťovky“. E. Becker by zvážil kúpu zbierky fosílií dinosaurov. „Po vydražení tyranosaura Stana za 31,8 milióna dolárov vidíme, ako sa zbieranie umenia rozširuje o starodávne artefakty.“