Agentúra Moody's nechce sprístupniť dokumenty, ktoré majú dokázať, že pred krízou umelo prikrášľovala ratingy cenných papierov naviazané na hypotéky. Tvrdí to generálny prokurátor Kalifornie Jerry Brown. Požiadal preto súd, aby firmu donútil zverejniť dokumenty, ktoré by takéto počínanie potvrdili. Informovala o tom agentúra Reuters.

Cenné papiere, ktoré boli naviazané na hypotéky, sa pred krízou tešili veľkej obľube investorov. Považovali sa za takmer bezrizikovú investíciu, keďže hypotéky boli zabezpečené nehnuteľnosťami. Ak klient hypotéku nesplácal, banka predala nehnuteľnosť a mohla investorov vyplatiť. V tomto presvedčení investorov utvrdzovali aj ratingové agentúry, ktoré dlhopisy hodnotili veľmi pozitívne.

Potom však prišla hypotekárna kríza, ceny nehnuteľností sa prepadli a cenné papiere stratili na hodnote. J. Brown tvrdí, že agentúra Moody's musela o tomto riziku vedieť už vopred a tým, že udeľovala dobré známky, investorov zavádzala.

„Len v Kalifornii prišlo o svoje domovy pol milióna ľudí. A to všetko na základe manipulácie s hypotékami a správania, ktoré je úplne neetické a vo veľa prípadoch nelegálne. Napokon ľudia, ktorí zničili toľko bohatstva v Amerike, budú potrestaní,“ povedal J. Brown, ktorý v Kalifornii kandiduje na post guvernéra.

Prokurátor tvrdí, že agentúre Moody's poslal zoznam 60 otázok. V niektorých sa jej pýtal, či sa firma spolčila so spoločnosťami z Wall Street. Keďže Moody's odmieta poskytnúť dokumenty, požiadal súd, aby agentúru donútil ich zverejniť. „Ak Moody's nemá čo skrývať, tak prečo to schováva?“ tvrdí J. Brown.

Agentúra považuje obvinenia za absurdné. Hovorca Moody's Michael Adler pre agentúru Reuters povedal, že s úradom generálneho prokurátora spolupracujú už mesiace a sú odhodlaní robiť to aj naďalej. „Moody's už poskytla niekoľko desiatok tisíc strán dokumentov v reakcii na jeho požiadavky a naďalej bude pokračovať v poskytovaní ďalších materiálov,“ povedal M. Adler podľa denníka Los Angeles Times. Na súde sa však agentúra sťažovala, že J. Brown žiada spoločnosť „vytvoriť alebo vyrábať dokumenty, ktoré v súčasnosti neexistujú.“

J. Brown považuje podľa agentúry Bloomberg súdne vymáhanie spolupráce od nejakej firmy za veľmi neštandardné. Pretože firmy väčšinou uposlúchnu výzvu generálneho prokurátora a predložia potrebné dokumenty. V tomto prípade síce Moody's spoluprácu sľúbila, no konkrétne vyžiadané dokumenty už nepredložila.

Brownov úrad vyšetruje aj ďalšie dve veľké ratingové agentúry Fitch a Standard & Poor's. Odmietol však zverejniť, ako ďaleko pokročili v týchto dvoch prípadoch. Nepovedal ani, či sa bude takisto ako v prípade Moody's snažiť donútiť tieto agentúry k spolupráci súdnym príkazom.

Foto na titulke - SITA / AP