Potom, ako v októbri minulého roka odštartovala náborovú kampaň, v rámci ktorej hľadala tisíc nových zamestnancov, ich aktuálne potrebuje nájsť ešte päťsto. Celkovo chce Jaguar Land Rover Slovakia zamestnať do konca roka 2020 v nitrianskom závode 2 800 pracovníkov.

Väčšina do výroby

Na tohtoročnom veľtrhu práce Profesia Days v bratislavskej Inchebe hľadá Jaguar Land Rover Slovakia do výroby 450 zamestnancov. Tých potrebuje na pozície v montáži, lakovni aj karosárni. Rovnako hľadá aj špecialistov údržbárov, elektrikárov a automechanikov.

Okrem pozícií vo výrobnej časti potrebuje Jaguar Land Rover Slovakia obsadiť aj päťdesiat odborných miest na kvalite, logistike, v oblasti priemyselného inžinierstva a informačných technológií. Rovnako ponúka niekoľko pozícií v administratíve.

Chcú viac žien

„Hľadáme ľudí, ktorí sa chcú stať súčasťou procesu nastavovania výroby už od jej začiatkov. Nemusia mať skúsenosti z automobilového priemyslu, avšak pozitívny prístup k práci,“ vysvetľuje riaditeľka personálneho oddelenia v Jaguar Land Rover Slovensko Nicci Cook.

Ako dodáva, automobilka bude oslovovať aj ženy, ktoré chce podporiť v rozhodnutí začať pracovať v technologicky orientovanej spoločnosti. Podľa posledných informácií z októbra minulého roku Jaguar Land Rover na Slovensku v tom čase zamestnával už viac ako päťsto pracovníkov.

Jaguar Land Rover potreboval tisíc zamestnancov, stále hľadá päťsto

Jaguar Land Rover Zdroj: SITA / AP

Nepríjemné problémy

Automobilka čelí na Slovensku v súvislosti so zamestnávaním aj nepríjemnému problému. Národný Inšpektorát práce ju zaradil na zoznam nelegálnych zamestnávateľov, na ktorom figuruje dodnes. Firmy zaradené na tento zoznam pritom nemôžu počas piatich rokov čerpať štátne dotácie, čiže ani investičné stimuly. Rovnako sa nesmú zapojiť do štátnych tendrov ani žiadať o eurofondy.

Dôvodom zaradenia bol fakt, že automobilka v polovici roku 2016 vyslala troch ľudí na oficiálnu pracovnú cestu do Anglicka, pracovný pomer im však vznikol až o deň neskôr. Jaguar Land Rover Slovakia zákaz nelegálneho zamestnávania porušil aj tým, že desiatich pracovníkov neprihlásil do registra Sociálnej poisťovne pred začatím výkonu ich činnosti.

Stále nelegálny zamestnávateľ

Od začiatku tohto roka však platí novela zákona o nelegálnom zamestnávaní, podľa ktorej sa už neskoré prihlásenie do registra Sociálnej poisťovne nebude považovať za čiernu prácu, ak firma zamestnanca prihlási do siedmich dní od začiatku výkonu práce. Najneskôr však do začatia kontroly inšpektorátom práce.

Firmy, ktoré už na zozname nelegálnych zamestnávateľov figurujú, môžu zároveň požiadať o vyradenie. Podmienkou je, že zamestnávatelia museli svoju prihlasovaciu povinnosť do Sociálnej poisťovne splniť najneskôr do siedmich dní od uplynutia lehoty na prihlásenie.

Jaguar Land Rover Slovakia podľa Národného inšpektorátu práce o vyradenie zo zoznamu nelegálnych zamestnávateľov zatiaľ nepožiadal. Na otázku, či automobilka spĺňa podmienky na vyradenie, však inšpektorát neodpovedal. Teoreticky tak môže Jaguar Land Rover stále prísť o stimul vo výške 130 miliónov eur, ktorý mu Slovensko pri príchode sľúbilo.

Jaguar Land Rover potreboval tisíc zamestnancov, stále hľadá päťsto

Zdroj: SITA

Brusel prešetruje pomoc

Túto štátnu pomoc pritom stále prešetruje aj Európska komisia. Nepozdávajú sa jej dotácie, ktoré Slovensko poskytlo automobilke nepriamo vo forme výstavby priemyselného parku pre ňu a jej dodávateľov, vrátane výkupu pozemkov a oslobodenia od poplatku za prevod poľnohospodárskej pôdy na stavebné pozemky.

Brusel rovnako skúma, či Slovensko nepritiahlo investíciu z menej rozvinutého regiónu v Poľsku. Jaguar Land Rover totiž tvrdí, že sa rozhodoval medzi Mexikom a Európou, no podľa podozrení komisie projekt výstavby závodu v Mexiku prebiehal samostatne a v Európe sa rozhodovalo medzi Poľskom a Slovenskom.