Licitovanie v ponukách záujemcov, ktorí chcú asistovať zadlženej českej lotériovej firme Sazka pri finančnom ozdravení, naberá grády. Potom čo pražský mestský súd minulý týždeň vymenoval do funkcie predbežného insolvenčného správcu Sazky Josefa Cupku, je v popredí citeľne menej vidieť jej generálneho riaditeľa a predsedu predstavenstva Aleša Hušáka.
Iniciatívu v hľadaní partnera pre lotériovú firmu, ktorá je od polovice januára v insolvenčnom konaní, prebral jej najväčší akcionár Český svaz tělesné výchovy (ČSTV), ktorý drží 68 percent akcií. Výkonný výbor ČSTV sa začiatkom týždňa zhodol na to, že partnera pre Sazku nájde v nezávislom tendri.
„Necháme si jednotlivé ponuky doplniť parametricky tak, aby sa dali porovnať podľa rovnakých kritérií," citovalo Rádio Česko šéfa ČSTV Pavla Kořana. Ponuky pre zväz vyhodnotí nezávislý poradca, konzultačná firma Erste Corporate Finance z bankovej skupiny Erste.
Štruktúra ponúk na finančné ozdravenie Sazky sa postupne komplikuje. Dosiaľ sa ČSTV podrobnejšie zaoberal najmä ponukou spoločnou ponukou private equity skupiny Penta a E-Investu podnikateľa Martina Ulčáka. Zoskupenie ponúklo Sazke pôžičku na splatenie dlhov, za ktoré chce dosah na riadenie firmy a podiely na zisku. Športovým zväzom, ktoré sú akcionármi Sazky, núka ročne dvesto miliónov korún. Podľa portálu ihned.cz je reálna výška ponuky 1,7 miliardy korún.
Kontraponuka prišla od ďalšieho dua – KKCG miliardára Karla Komárka a herného holdingu Synot Iva Valentu – za 2,8 miliardy korún chcú 67 percent akcií Sazky. Jej akcionárom núkajú 250 miliónov korún ročne na pätnásť rokov.
Už druhú ponuku priniesol najaktívnejší aktér diania okolo Sazky Radovan Vítek. Najskôr ponúkol akcionárom miliardu korún za sto percent akcií s prísľubom prispievať na ich činnosť. Potom dokonca vyhlásil, že je ochotný nechať zväzom ich podiely a položil na stôl dvojmiliardovú pôžičku, z ktorej by akcionári zaplatili najmä záväzky Sazky z bankových úverov a zmeniek.
Tvrdí o nej, že je lepšia než ponuka E-Investu s Pentou. Tá ale podľa hovorcu Martina Danka jediná môže svoj plán realizovať pred valným zhromaždením – uzavrieť zmluvu s predstavenstvom. „Tým môžeme predísť tomu, aby sa Sazka ocitla v insolvencii, čo reálne hrozí už v blízkej dobe,“ dodáva M. Danko.
Aj keď ČSTV chce ponuky detailne rozoberať a posúdiť na valnom zhromaždení 16. apríla, je otázne, koľko má Sazka vlastne času. Na polovicu apríla je v pláne aj prvé pojednávanie súdu, ktorý stále posudzuje návrh na vyhlásenie insolvencie, podaný R. Vítkom. Ten drží pohľadávky a dlhopisy voči Sazke za vyše poldruha miliardy korún a ohlasuje, že ich bude tvrdo vymáhať. S o niečo nižšími nárokmi sa tvrdo hlási o peniaze aj KKCG K. Komárka. Spolu tvrdia, že majú väčšinu dlhopisov Sazky a vyhrážajú sa žiadosťou o ich predčasné splatenie. To by mohlo finančné ozdravenie firmy pre kohokoľvek predražiť až o päť miliárd korún.
Ilustračné foto na titulke - Maňo štrauch