Aktualizované o 15:52 o informácie zo spoločného tlačového vyhlásenia k vysporiadaniu

Väčšinu akcií Poštovej banky už doteraz vlastnila skupina J&T. Podľa informácií TRENDU z okolia finančnej skupiny, ktoré v pondelkovom oficiálnom stanovisku potvrdila skupina J&T, vyplatia M. Hoffmanna z podielu v Poštovej banke. Ten v súčasnosti v banke ovláda tesne pod 8,5 percenta.

Vysporiadať sa tiež má partnerstvo M. Hoffmanna v kľúčovej spoločnosti celej skupiny. Tou je J&T Finance Group (JTFG). M. Hoffmann v nej mal byť partnerom od roku 2013. Oficiálne ale v štruktúrach skupiny nefiguroval. Dôvodom mali byť podľa oboch strán problémy pri získavaní potrebných povolení.

Neoficiálne k papierovému partnerstvu nedošlo aj preto, že vstup do JTFG bol podmienený kapitálovým vkladom zo strany M. Hoffmanna. Uvádzala sa suma 150 až 200 miliónov eur

Podľa oficiálneho stanoviska, v rámci bankových aktivít Istrokapital SE predá 8,45 percenta v Poštovej banke holdingu JTFG. Zároveň dochádza k vysporiadaniu 24 percent v JTFG, 9,9 percenta v J&T Private Equity Group. Na druhej strane, J&T získa 10 percent v Axon Neuroscience SE, projekte, ku ktorému sa popri podielu v Poštovej banke M. Hoffmann a jeho Istrokapitál SE oficiálne hlásil. Cena podielu v podniku, ktorý vyvíja liek na Alzheimerovu chorobu, je podľa stanoviska 100 miliónov eur. Celkovo tak smerom od J&T k Istrokapitalu SE má smerovať ešte vyrovnanie za 400 miliónov.

„S J&T som mal vždy korektné a priateľské vzťahy, ale rozhodol som sa venovať svojim osobným aktivitám a najmä aktivitám v spoločnosti Axon Neuroscience. Úspešne sme na ľuďoch ukončili prvú fázu klinických skúšok vo vývoji vakcíny proti Alzheimerovej chorobe, čo dáva nádej miliónom pacientov bojujúcich s touto chorobou. Mojím zámerom je vynakladať na tento projekt väčšinu môjho času aj energie,“ povedal Mario Hoffmann, predseda správnej rady Istrokapital SE.

V marcovom rozhovore pre TREND M. Hoffmann uviedol, že chcú vzťahy s J&T vysporiadať do konca tohto roka. Už vtedy sa však špekulovalo, že za otáľaním s vyriešením vlastníckych vzťahov je aj nedostatok kapitálu na jeho strane. Už v minulom roku sa totiž nezúčastnil navyšovania kapitálu v Poštovej banke, čím jeho podiel klesol z niekdajších 94 percent v roku 2011 na vlaňajších 8,4 percenta.

Tento rok sa tiež navyšoval kapitál JTFG, ktorého sa tiež M. Hoffmann nezúčastnil. Čínska súkromná spoločnosť CEFC Shanghai International Group Limited z holdingu China Energy Company Limited (CEFC) získala po navyšovaní v JTFG päťpercentný podiel. Podiely vlastníkov Jozefa Tkáča a Ivana Jakaboviča klesli na zhodných 47,5 percenta.

Podľa českého obchodné registra sa základný kapitál JTFG v apríli tohto roku zvýšil zo 604 miliónov eur na aktuálnych 636 miliónov eur.

Viac informácií o vzťahoch medzi J&T a Máriom Hoffmannom ako aj o upratovaní v bankách J&T čítajte tento týždeň v TRENDE, ktorý si predplatitelia môžu v elektronickej podobe stiahnuť už v stredu 8. júla.