Na Slovensku zas skupina J&T Finance Group zo Skytollu vycúvala. Svoj 10-percentný podiel predala ešte vlani českému podnikateľovi Petrovi Syrovátkovi, všimol si denník Sme. „J&T Finance Group predala v roku 2015 podiel majoritnému vlastníkovi,“ povedal denníku hovorca J&T Banky Artur Šturmankin.
P. Syrovátko získal 90-percentný podiel v Skytolle ešte v roku 2012 od neznámych predávajúcich.
V Česku má väčšiu šancu konkurent
Nový vlastník českej dcéry Skytollu odvolal z pozície konateľa spoločnosti Roberta Ševelu a vymenoval ním Dušana Palcra, ktorý je aj podpredsedom predstavenstva skupiny J&T.
Českú spoločnosť má D. Palcr viesť spoločne s konateľom slovenského SkyTollu, ktorým je Matej Okáli. Obe firmy, česká aj slovenská, sa podľa hovorcu slovenského SkyTollu Antona Bódisa v konzorciu uchádzajú o českú mýtnu zákazku.
Konzorcium opakovane poslalo ponuku českému ministerstvu dopravy, že prevezme správu českého mýtneho systému od 1. januára 2017, keď vyprší zmluva s doterajším prevádzkovateľom, spoločnosťou Kapsch. Najnovší návrh kalkuluje s cenou 1,5 miliardy českých korún (55,46 milióna eur) za rok prevádzky.
Ide o čiastku, ktorá je zhruba o 500 miliónov českých korún (18,49 milióna eur) nižšia ako suma, ktorú za prevádzku systému odhaduje ministerstvo dopravy. To nedávno vypísalo rokovacie konanie na ďalšiu trojročnú prevádzku mýtneho systému.
Aj keď materiál priamo nehovorí o tom, že automaticky predĺži zmluvu s Kapschom, dáva však súčasnému dodávateľovi veľkú šancu zákazku nakoniec získať. Vynechanie otvoreného výberového konania v ňom totiž úrad zdôvodnil technologickou výnimočnosťou terajšieho poskytovateľa.
SkyToll však dlhodobo uvádza, že vyberať mýto prostredníctvom mýtnych brán postavených Kapschom dokáže rovnako a plánuje štátu pre prípad výpadku v prvých mesiacoch výberu poskytnúť záruky v podobe stomiliónových garancií. Ministerstvo dopravy však tieto tvrdenia spochybňuje.
„Možnosť, ako v priebehu jedného roka vybrať, implementovať a sprevádzkovať nový systém, je však v realite prakticky nulová. A to ako v právnej, tak v odbornej rovine. A to napriek deklarácii napríklad firmy SkyToll, že to dokáže,“ uviedol nedávno vedúci odboru komunikácie ministerstva Jakub Stadler.
Skupina J&T je jednou z firiem, v ktorej počas nedávnej návštevy čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga rozšírila majetok čínska investičná skupina CEFC China Energy Company Limited (CEFC). Tá pôvodne v J&T vlastnila desaťpercentný podiel, v stredu jej podiel oficiálne narástol na 50 percent.
SkyToll prevádzkuje od roku 2010 satelitný mýtny systém na Slovensku. Na financovanie spustenia mýtneho projektu v krajine sa prostredníctvom svojich bánk podieľali skupiny PPF a práve J&T. V súčasnosti je oficiálne jediným vlastníkom materskej spoločnosti český podnikateľ Peter Syrovátko, majiteľ libereckej stavebnej spoločnosti Syner.