(Agentúrnu správu sme 4.10., 15:00 nahradili vlastným materiálom.)
Záujem o kúpu Dexia banky Slovensko, ktorú musí jej belgická matka predať do konca októbra 2012, ako prvá oficiálne prejavila J&T Finance Group. Ako informoval hovorca skupiny Maroš Sýkora, vedenie skupiny listom informovalo bruselskú Dexiu o svojom záujme, a tak začalo rokovať o možnostiach kúpy.
Podľa informácií TRENDU J&T nie je jediným uchádzačom o banku historicky známu najmä svojim aktivitami v komunálnom financovaní. Banku si už mala bližšie preverovať Penta Investments. Hoci to priamo nepotvrdila.
„Je verejne známe, že Dexia bude na predaj a tak, ako aj ďalšie banky by mohla predstavovať oblasť nášho záujmu,“ povedala hovorkyňa Penty Lea Krčmáriková. S dodatkom, že Dexiu vníma ako príležitosť zvýšiť podiel na trhu retailového bankovníctva prostredníctvom zlepšovania ponuky produktov a služieb pre občanov.
Obe finančné skupiny už majú zastúpenie na slovenskom bankovom trhu. Kým J&T pôsobí na tunajšom trhu prostredníctvom pobočky českej J&T Bank, Penta tretí rok vlastní Privatbanku. Obe sa zameriavali najmä na privátne bankovníctvo a retailová klientela, ktorú Dexia má, by im portfólio dokreslila.
Zaujímavý je aj biznis s komunálnou klientelou, na ktorej Dexia (bývalá Prvá komunálna banka) vyrastala. „Prípadnú akvizíciu Dexia banky hodnotíme ako zaujímavú investičnú príležitosť, ktorá by nám umožnila rozšírenie našich aktivít do ďalších oblastí o ktoré máme záujem,” povedal prezident skupiny J&T Jozef Tkáč.
Belgicko-francúzska skupina Dexia získala slovenskú banku pred desiatimi rokmi. V kríze musela od vlád Francúzska, Belgicka a Luxembruska a od kľúčových akcionárov dostať záchranu 6,4 miliardy eur. Európska únia pomoc podmienila predajom aktivít v niektorých krajinách. Okrem Slovenska tiež v Taliansku, či Španielsku, zbaviť sa musí aj poisťovacej divízie v Turecku.
Predaj banky respektíve vyjednávanie o cene môže komplikovať súdny spor Dexie so spoločnosťou Ritro Finance. Podľa prvostupňového súdneho rozhodnutia, voči ktorému sa banka odvolala, by mala firme zaplatiť minimálne 139 miliónov eur. Firma banku žalovala za neodôvodnené obohatenie a ušlý zisk v stratových obchodoch na devízových trhoch v roku 2008.
Foto na titulke - Flickr.com