Približne rok po odchode z Národnej banky Slovenska (NBS) sa jej bývalý guvernér Ivan Šramko presúva do komerčnej sféry. Bude pôsobiť ako poradca talianskej Intesa Sanpaolo Group pre regióny strednej a juhovýchodnej Európy.
Pôsobiť tak bude v orgánoch maďarskej CIB Bank, srbskej Banca Intesa Beograd, chorvátskej Privredna Banka Zagreb, slovinskej Banka Koper a Intesa Sanpaolo Banka v Bosne a Hercegovine.
Atmosféra v talianskej bankovej skupine musí byť pre bývalých slovenských centrálnych bankárov niečím obzvlášť vábivá. V predstavenstve slovenskej VÚB banky, ktorá patrí do rovnakej talianskej skupiny, pôsobí aj bývalá viceguvernérka NBS Elena Kohútiková. Tá bola nedávno nominovaná do výkonnej rady ECB, no nakoniec post získal Belgičan Peter Praet.
Ivan Šramko po opustení guvernérskej stoličky v minulom roku pôsobil ako slovenský veľvyslanec pri OECD. Vo funkcii skončil v polovici februára tohto roku na vlastnú žiadosť. Nemalo to byť politické rozhodnutie, hoci ho do OECD poslala ešte predchádzajúca vláda.
Do čela NBS sa dostal v roku 2005 po tom, čo dva roky pôsobil ako člen v jej bankovej rade. Predtým pôsobil v Tatra banke. V nej pracoval od roku 1998, súčasťou jej predstavenstva bol v rokoch 2000 až 2002. Predtým bol prvým mužom Istrobanky.
Ako guvernérovi sa I. Šramkovi pripisuje značný podiel na zavedení eura v krajine. V čase, keď predošlá vláda bola nerozhodná, či prijme novú menu, našiel argumenty, ktorými Roberta Fica presvedčil o výhodnosti tohto kroku. No vyslúžil si i nemálo kritiky. V tom čase opozičná SDKÚ-DS mu vyčítala zlyhanie, malú aktivitu a nedostatok výhrad voči vládnemu hospodáreniu.
Kritike čelil aj pri kauze insider tradingu - pri úniku informácií o úrovni centrálnej parity pred zavedením eura. Pred skončením I. Šramkovho riadneho funkčného obdobia parlament zmenil zákon o NBS tak, že mu umožnil zostať v najvyššom kresle NBS aj ďalej. Ponuku od premiéra dostal, no podľa jeho slov ju odmietol.
Z jeho akvizície sa nakoniec teší šéf divízie Zahraničných dcérskych bánk v Intese Giovanni Boccolini. „S takou hlbokou znalosťou regiónov strednej a juhovýchodnej Európy, medzinárodnými skúsenosťami a vynikajúcimi znalosťami vo svojom odbore je ideálnou voľbou,“ povedal.
Ilustračné foto na titulke - Milan Illík