Keď som si robila prípravu na rozhovor, narazila som na množstvo informácií a článkov. Zdá sa, že k tejto téme už bolo povedané všetko. Mýlim sa?
Záleží to na tom, ako sa na to pozriete. Je pravda, že o dekarbonizácii sa toho povedalo veľa. Je to spôsobené tým, že ide o veľkú celoeurópsku tému, ktorá každým rokom naberá na dôležitosti. Treba však reflektovať aj iný rozmer.
Aký?
Že to, čo sa naozaj počíta, sú reálne kroky. Netvrdím, že nie je dôležité o téme hovoriť či písať, ale oveľa dôležitejšie je to, ako to pretaviť do reality. Často totiž ide o komplikovaný proces kombinovaných zmien, ktoré je potrebné dobre rozvrhnúť. A práve tu často dochádza k problémom.
Skúsili by ste to rozviesť?
Hneď sa k tomu dostanem. Ale aby som išiel po poriadku... Vnímam, že takmer všetci, s ktorými sa stretávam, si uvedomujú, že téma dekarbonizácie priemyslu nie je niečo, čomu sa môžu vyhnúť. No nie vždy to tak bolo. V ESCO Slovensko sme v tejto oblasti urobili obrovský kus práce. Intenzívne sme sa sústredili na vzdelávanie Slovákov. Už od začiatku tvrdíme, že naše riešenia dnes už nie sú len o tom, koľko investujete, ale o tom, koľko vďaka nim ušetríte. Sú to udržateľné riešenia, ktoré znižujú uhlíkovú stopu koncových výrobkov v priemysle, čo je aj hlavným cieľom dekarbonizácie priemyslu.
ESCO Slovensko má za sebou veľa úspešných projektov pre partnerov zo súkromného, ale aj z verejného sektora. To potvrdzuje aj vaše slová, že ide o tému, ktorá naberá na dôležitosti.
Tých, ktorí nás kontaktujú, je čoraz viac. Napriek tomu, že naša spoločnosť pôsobí na trhu pomerne krátko, sme vnímaní ako silný a stabilný partner. Aj penzum skúseností, ktoré sme vďaka úspešne zrealizovaným projektom získali, z nás už dnes robí prvú voľbu pre tých, ktorým záleží na udržateľnej budúcnosti. A to je pre nás veľký záväzok.
To znie veľmi dobre. Ale aj v tomto prípade ide hlavne o peniaze, ktoré sú potrebné na realizáciu týchto riešení, nemyslíte?
Peniaze sú kľúčové pre každý jeden projekt, v tom s vami úplne súhlasím. Aj tu však platí, že minca má dve strany – v tomto prípade sú na jednej investície a na druhej úspory. Pri dobre vypracovanom a zrealizovanom projekte sa z usporených peňazí postupne stáva zisk. Dekarbonizácia priemyselného podniku je procesom, ktorý ak je nastavený správne, prinesie udržateľné riešenie, ktoré v dlhodobom horizonte zlepší cash flow spoločnosti a zvýši jej konkurencieschopnosť. Taká je pravda. Ideálnym príkladom je výroba elektriny zo zvyškového tepla. Treba mať na pamäti, že ak sa odpadové teplo nezachytí a nevyužije, stráca sa príležitosť na energetické zhodnotenie. Našim zákazníkom ukazujeme, ako funguje spätné využitie odpadového tepla v procese výroby, prípadne jeho transformácia na iné formy energie. Jednak už spomínanú elektrinu či chlad. Nie je to hudba budúcnosti, takéto projekty realizujeme na Slovensku už dnes.
Ako by mala vyzerať dekarbonizácia v ideálnom prípade?
Proces dekarbonizácie má dve hlavné línie – energetickú efektívnosť a integráciu obnoviteľných zdrojov energie (OZE). Čo sa týka prvej línie, základom je analýza súčasného stavu a postupná integrácia energeticky efektívnych riešení od jednoduchých až k najnáročnejším. Medzi ne patrí napríklad náhrada samotných fosílnych palív nefosílnymi a s tým spojená výmena technológií – náhrada plynových kotlov tepelnými čerpadlami, prípadne využitie biomasy. Tu však treba byť extrémne opatrný, pretože práve v danej oblasti vzniká najviac chýb z pohľadu návrhu.
A čo sa týka integrácie OZE?
Ich najväčšou výhodou je, že nemajú žiadne variabilné náklady, za slnko a vietor sa neplatí. Opäť však treba klásť dôraz na návrh, zariadenie musí v prvom rade pokryť čo najväčší možný odberový profil a zároveň spĺňať všetky prevádzkové a bezpečnostné štandardy, aby nepredstavovalo pre zamestnancov ani majetok spoločnosti žiadne riziká.
Analýza: Slovensko patrí medzi krajiny, ktoré môžu americké clá ohroziť najviac
Zo Slovenska sa do USA vyvážajú najmä vozidlá vyššej triedy, u ktorých je vyššia zisková marža