Aktualizované o 15.15 o informácie o súhlase Európskej centrálnej banky reštrukturalizovať írsky dlh

Írska vláda na mimoriadnom nočnom zasadnutí rozhodla o likvidácii nástupníckej organizácie finančného ústavu Anglo Irish Bank. Pripravila si tak pôdu pre zmenu podmienok splácania obrovského dlhu, ktorý jej vznikol na začiatku globálnej finančnej krízy, keď sa nerozvážne zaručila za celý bankový sektor Írska. Vládny návrh nadránom schválili obe komory parlamentu a podpísal prezident.

Vláda v Dubline sa pustila do rýchleho procesu po tom, čo sa v stredu začali dostávať na verejnosť informácie o plánoch voči banke prostredníctvom agentúry Reuters. Kabinet začal rokovať až neskoro večer a predtým vyzval zákonodarcov, aby boli počas noci k dispozícii. Na začiatku trojdňovej cesty do Talianska späť povolali aj prezidenta Michaela Higginsa, ktorého podpis bol potrebný na to, aby sa rozhodnutie a následná likvidácia banky nedali spochybniť.

Expresné riešenie

Všetko sa muselo stihnúť do štvrtkového rána, skôr ako začnú fungovať súdy. Vláda mala totiž obavy, že keby schvaľovanie trvalo viac ako jeden deň, do hry by vstúpili súkromní veritelia a proces by sa snažili napadnúť. Napokon však všetko stihli. Dolná komora schválila núdzové opatrenie v pomere 113 k 35 hlasom, cez hornú komoru prešlo ráno pred šiestou hodinou a následne ho podpísal prezident. Poslanec Socialistickej strany Joe Higgins opísal úsilie vlády ako "chaotický a groteskný spôsob ako riadiť štát".

"Týmto sa uzatvára smutná a tragická kapitola našej ekonomickej histórie," povedal v noci zákonodarcom premiér Enda Kenny, keď im vysvetľoval, prečo sa vláda tak narýchlo rozhodla banku zlikvidovať. 

Kabinet však aj tak ešte musel počkať na stanovisko Európskej centrálnej banky (ECB). Tá ešte v stredu neskoro večer zvolala mimoriadne zasadnutie Rady guvernérov a vo štvrtok napokon vyhovela požiadavke írskej vlády a povolí krajine reštrukturalizáciu záväzkov. Potvrdili to zdroje agentúry Reuters, podľa ktorých by mal kompromisnú dohodu popoludní potvrdiť prezident ECB Mario Draghi. Znamená to, že Írsko bude mať možnosť splácať svoje miliardové záväzky dlhšie a budúci rok by sa tiež bez problémov malo vrátiť na medzinárodné kapitálové trhy a financovať sa tam.

"Dohodli sme sa," povedal zdroj, ktorý odmietol dodať akékoľvek podrobnosti. ECB sa s Írskom o zmene podmienok naťahovala rok a pol, k zmene názoru ju zrejme prinútili posledné kroky írskej vlády.

Podľa predošlých informácií si mala ECB vynútiť viac času na posúdenie celej záležitosti a podľa agentúry Bloomberg nebolo pravdepodobné, že by sa so stanoviskom ponáhľala. Niektorí členovia chceli údajne najprv situáciu konzultovať s domácimi centrálnymi bankami a až potom na pôde ECB.

"Okrem írskej vlády je v ronako zložitej situácii aj ECB a čokoľvek, čo vyzerá sporne, môže mať z jej pohľadu dôsledky ďaleko vzdialené od írskeho dlhu. Všetky strany môžu veľa stratiť," povedal agentúre Bloomberg hlavný ekonóm banky KBC Bank Ireland v Dubline Austin Hughes.


Íri predviedli, ako sa dá za noc zlikvidovať banka

Zdroj: SITA / AP

ECB už minulý mesiac odmietla riešenie, ktoré jej írska vláda predložila, a ktoré počítalo so zmenou časti účtu za záchranu írskeho bankového sektora. Predpokladá sa preto, že guvernér írskej centrálnej banky Patrick Honohan v stredu predložil ECB upravený návrh. Banka má údajne obavy, že reštrukturalizácia írskeho dlhu by mohla byť vzorom aj pre iné krajiny eurozóny, aby sa podobným spôsobom snažili znížiť svoje dlhové zaťaženie.

"Bol by som radšej, keby prijatie tohto zákona išlo v tandeme s uzavretím dohody s Európskou centrálnou bankou. Museli sme sa však ponáhľať," vyhlásil podľa Financial Times írsky minister financií Michael Noonan.

Osudná chyba

Anglo Irish Bank a jej kontroverzná úverová politika sa stali synonymom finančnej krízy Írska. Práve pre problémy tejto banky sa vláda v roku 2008 zaručila za celý bankový sektor, čo sa jej neskôr kruto vypomstilo. V roku 2010 bola situácia natoľko vážna, že sa Írsko stalo po Grécku druhou krajinou eurozóny, ktorá bola nútená požiadať o medzinárodnú finančnú pomoc. Následky svojho chybného rozhodnutia Írsko nesie dodnes.

Kvôli záruke za svoj bankový sektor musí teraz Írsko splácať dlžobný úpis vo výške približne 28 miliárd eur. Platiť by malo v ročných splátkach až do roku 2023. Ročná splátka vychádza na takmer 3,1 miliardy eur, čo je pre približne štvormiliónové Írsko dlhodobo neúnosné. Do roku 2031 musí krajina platiť aj menšie sumy globálnym veriteľom, takže celkový dlh vrátane úrokov dosahuje asi 48 miliárd eur. Každý z obyvateľov Írska, teda muži, ženy aj deti, tak dlhuje viac ako 10-tisíc eur.

Najbližšia splatnosť ďalšej splátky zmenky vo výške 3,1 miliardy eur pripadá na koniec marca. Likvidácia nástupníckej organizácie Anglo Irish Bank, ktorá už v súčasnosti nesie názov Irish Bank Resolution Corporation (IBRC), má Írsku pomôcť vysokých splátok sa zbaviť a vyrokovať si od Európskej centrálnej banky nový splátkový kalendár.  IBRC je jednou z takzvaných zlých bánk, čiže finančných ústavov, ktoré sú karanténou pre toxické aktíva. Zhromažďujú sa v nich stratové úvery a ďalšie nedobytné pohľadávky iných bánk.

Väčšina bilancie IBRC prejde po likvidácii na írsku centrálnu banku. Tá si totiž vynúti splatnosť kolaterálu, ktorý IBRC využila, aby si v centrálnej banke zabezpečila financovanie viac ako 40 miliárd eur. Medzi aktívami budú dlhodobé dlhopisy írskej vlády, ktorými bude nahradený súčasný dlžobný úpis. Dlhopis s dlhšou splatnosťou umožní, že Írsko bude môcť záväzky splácať postupne a s menším rizikom.

"Likvidácia IBRC je teraz potrebná k obnove finančnej pozície štátu a na to, aby štátu pomohla znovu získať normálny prístup na medzinárodné kapitálové trhy," informovala írska vláda. Írsko má do budúceho roka splniť podmienky, vďaka ktorým mohlo čerpať zahraničnú pomoc. Hlavnou je znížiť rozpočtový deficit. Ak by muselo ďalej splácať dlžobný úpis podľa terajších podmienok, takmer určite by túto podmienku nesplnilo, čím by sa ďalšie vyhliadky Írska značne skomplikovali.

Ilustračné foto - SITA / AP