Európske akciové indexy uzatvárali deň na nových 6-ročných maximách so ziskami medzi 1 a 2 percentami. Pozitívne bolo už ranné otvorenie trhov, kedy investori nasledovali silné zisky amerických parketov z predchádzajúceho dňa. Najsilnejším sektorom v Európe bolo celé automobilové odvetvie reagujúce na potenciálne zrýchľujúci ekonomický rast. Britský výrobca luxusného oblečenia Burberry zverejnil vývoj tržieb v poslednom štvrťroku, ktorými prekonal trhový konsenzus. 

Investori za Atlantikom dostali sériu ďalších pozitívnych správ. Prieskum výroby v dištrikte newyorského FEDu zaznamenal solídny prírastok a prekonal očakávania. Producentská inflácia prekvapivo vzrástla na 4-mesačné maximum. Dve hodiny pred koncom obchodovania centrálna banka FED zverejnila takzvanú Béžovú knihu. Ide o report o vývoji ekonomiky v jednotlivých 12 dištriktoch FEDu, ktorý predchádza zasadaniu centrálnych bankárov a jeho úlohou je informovať menotvorcov. Podľa Béžovej knihy americká ekonomika svoj rast ďalej upevňuje a zrýchľuje.

Americké správy potvrdili opodstatnenie pokračovania FEDu v znižovaní kvantitatívneho uvoľňovania. Deflácia nie je hrozbou podľa dát o cenách na výstupe producentov a očakávania vyšších cien preukázal aj prieskum výroby okolo New Yorku. Samotný FED eviduje zlepšovanie ekonomiky. Držanie sa plánu potvrdili aj samotní centrálni bankári, ktorí sa postavili pred mikrofóny. Minulotýždňové slabé čísla nezamestnanosti tak nateraz s vysokou pravdepodobnosťou neovplyvnia rozhodovanie a konanie centrálnej banky.

Pozornosť investičného sveta sa v týchto dňoch značne sústredí na správy z korporátnej sféry. Práve sa rozbieha štvrtokvartálna výsledková sezóna a hneď v úvode roka sa rýchlo rozbehla aj akvizičná aktivita. V stredu hospodárenie v poslednom kvartáli roka zverejnila Bank of America, ktorá prekonala očakávania a pomohla celému finančnému sektoru k ziskom. Indexy v USA okrem bánk ťahali nahor telekomunikácie a technológie. Tým pomohli napríklad predbežné výsledky spoločnosti Datalink zaoberajúcej sa uskladnením a manažmentom dát. Najväčšie prírastky v rámci indexu S&P 500 si pripísal práve jej konkurent NetApp. Indexy v USA ukončili deň so ziskami okolo pol percenta na nových maximách.

Ázijské parkety nadväzujú zmiešane bez schopnosti reagovať na konštruktívnu náladu na oboch stranách Atlantiku druhý deň. Ranným sklamaním je hlavne rastúca austrálska nezamestnanosť, pri ktorej sa očakával pokles. Japonci naopak zaznamenali v novembri najvyšší rast objednávok strojov za 5 rokov. V mierne červených číslach otvára aj Európa. Vo štvrtok zhustne makrokalendár. Investorov určite bude veľmi zaujímať vývoj inflácie, zverejnený za eurozónu i USA. ECB zverejní pravidelný mesačný report. USA sa ešte pochvália prieskumom výroby v dištrikte FEDu z Philadelphie, dôverou staviteľov a pravidelnými novými týždennými žiadosťami o podporu v nezamestnanosti. Netreba zabúdať ani na hustnúci kalendár výsledkov. Vo štvrtok hospodárenie zverejnia napríklad firmy ako Goldman Sachs, Intel, American Express, Citigroup, BlackRock alebo viaceré takzvané regionálne banky USA.

Autor je portfolio manager v Across Wealth Management.