Dominancii západného Slovenska na biznisovej mape dlhodobo pridáva rastúci potenciál Trenčiansky samosprávny kraj. Región sa po lokalitách v blízkosti hlavného mesta stal logickým nástupcom a alternatívou viacerých zahraničných investorov.
Pre mnohé firmy bol správnou voľbou z hľadiska dostupnosti a širokej spádovej oblasti, pričom v minulom roku sa tu dokonca najväčší podnik preklenul do ligy miliardových firiem v oblasti tržieb.
Rastový priemysel
Trenčiansky samosprávny kraj dnes v oblasti priemyslu definuje najmä nová a pribúdajúca logistická a industriálna výstavba, čo tiež potvrdzuje, že región si udržuje svoj potenciál pre expanziu viacerých etablovaných fabrík, ale aj budúcich investorov.
Celkové tržby päťdesiatich najväčších podnikov v kraji presiahli v roku 2021 desať miliárd eur a potvrdili silu okolia Trenčína. Púchovský gigant Continental Matador Rubber v roku 2021 zvýšil zisk síce len o jedno percento, na viac ako 150 miliónov eur, ale tržby podniku narástli až o 15 percent, na rekordných takmer 1,1 miliardy eur.
Darilo sa aj o ostatným top hráčom trenčianskeho regiónu, medzi ktorých sa aj vlani zaradili firmy Continental Matador Truck Tires, bojnická Unipharma – 1. slovenská lekárnická akciová spoločnosť, Hella Slovakia Lighting z Kočoviec, Yura Corporation Slovakia z Lednických Rovní či Hanon Systems Slovakia z Ilavy. Takmer všetky spoločnosti dosiahli dvojpercentný rast tržieb a dokázali zareagovať na opätovný rozbeh ekonomiky po pandémii.
Neboli však jediné, ktoré priemysel Trenčianskeho samosprávneho kraja dostávajú na pomyselnú mapu slovenského biznisu. Napríklad najnovšia investícia pri Trenčíne avizuje, že v nákladnej doprave na Slovensku zohrá vodík významnú úlohu. Podľa zámeru, ktorý úrady dostali pred časom na schválenie, sa plánuje v existujúcom logistickom centre výstavba prevádzky na výrobu vodíka.
Vodík pomôže inovovať
Za projektom výroby vodíka a novej vodíkovej čerpačky má podľa zámeru stáť dopravná spoločnosť Dalitrans. Slovenský špedičný dopravca chce vďaka investícii dosiahnuť bezemisnú nákladnú dopravu. Kamiónová firma počíta s elektrolyzérom v logistickom centre neďaleko Opatoviec.
Doterajšími investormi do menej využívaného paliva pre mobilitu neboli priamo dopravcovia, preto je najnovší projekt špecifický. Dalitrans je známou a veľkou dopravnou firmou so širokou flotilou, ktorá presahuje viac ako dve stovky kamiónov.
Dopravca sa o vodík zaujíma dlhodobo a dokonca sa zúčastnil aj verejných súťaží na jeho prevoz. Spoločnosť ho najnovšie chce vyrábať elektrolýzou vody neďaleko obce Opatovce blízko svojho sídla vo Veľkých Bierovciach.
Podľa predstaveného zámeru by mala firma preinvestovať zhruba 4,5 milióna eur a výroba dosiahnuť kapacitu približne dvesto ton vodíka ročne. Súčasťou navrhovanej technológie bude aj čerpacia stanica na vodík prednostne pre nákladné vozidlá a autobusy s kapacitou pol tony na deň.
Ako uvádza zámer, „užívateľ areálu, spoločnosť Dalitrans, ako poskytovateľ logistických a dopravných služieb, sa rozhodol z ekologických a dopravných dôvodov situovať v plánovanom logistickom centre zariadenie na výrobu vodíka, čo mu umožní ďalšie zníženie emisií z nákladnej a autobusovej dopravy.“ Dodáva, že ide o inovatívnu technológiu, ktorá reflektuje na snahu Slovenska s Európskej únie (EÚ) preferovať alternatívne zdroje energie.
Svetlá priniesli investíciu
Hoci inovatívnu investíciu pri Trenčíne plánujú realizovať bez náboru nových ľudí, iný zahraničný investor ešte vlani naznačil, že kraj bude vďaka novým projektom naberať na sile. Slovenský výrobca svetiel pre automobilový priemysel, spoločnosť Hella Slovakia Lighting ešte vlani avizovala, že hľadá až 240 nových zamestnancov. Dôvodom sú nové kontrakty a budovanie výskumno-vývojového centra.
Viac ako 150 voľných pracovných miest chcel investor obsadiť priamo vo výrobe vo všetkých troch závodoch: v Bánovciach nad Bebravou, v Kočovciach pri Novom Meste nad Váhom a v Trenčíne.
„Firma hľadá aj 90 nevýrobných pracovníkov na zabezpečenie administratívnych a podporných činností, z toho desiatku vysokokvalifikovaných pozícií obsadzuje v novom vývojovom centre zadných svetiel v Bánovciach. V centre má postupne pracovať stovka vysokokvalifikovaných špecialistov najrôznejších profesií. Už dnes je obsadená viac ako polovica pozícií, pričom do konca roka sa ich počet zvýši na zhruba 70," uviedla ešte vlani firma.
Okrem toho informovala, že v lokalite Kočoviec a Bánoviec už rozbehla výrobu predných a zadných svetiel pre americkú Teslu. Kontrakt pre Teslu spoločnosť ohlásila v máji minulého roka. Z pohľadu objemu, rozšírenia portfólia zákazníkov, ako i možností ďalšieho rozvoja ide o jeden z kľúčových projektov. Vstup do oblasti elektromobility prispieva k ochrane pred kolísaním dodávok, a tým k stabilizácii zamestnanosti.
O kotly je vysoký záujem
Podnik Vaillant Industrial Slovakia pri Trenčíne vďačí za dobré zvládnutie koronakrízy investíciám do expanzie v ostatných rokoch. Kým skalický výrobca vykurovacích zariadení Protherm Production hovorí o dvojcifernom raste produkcie s vyhliadkami na najbližšie obdobie, zverejnené výsledky za minulé obdobie potvrdili aj silu ďalšieho hráča, firmy Vaillant Industrial Slovakia.
Sesterská firma gigantu Vaillant Group, ktorá v Trenčianskych Stankovciach pre celú skupinu vyrába moduly do závesných kotlov, dosiahla nové rekordy v tržbách a potvrdila svoju pozíciu v nemeckej skupine. Spoločnosť síce v roku 2021 znížila zisk o 42 percent, na 12,3 milióna eur, ale jej tržby narástli o desať percent, na viac ako pol miliardy eur.