Volkswagen rozšíri zvarovňu

Nemecká automobilka Volkswagen už dávnejšie vyhlásila, že rozbehom výroby malých áut radu up! na Slovensku v rozširovaní svojej tunajšej fabriky zďaleka nekončí. Už dlhšie bolo známe, že v Devínskej Novej Vsi chcú Nemci v priebehu najbližších piatich rokov preinvestovať ďalších 1,5 miliardy eur. Teraz je už známe, že ich najväčšou tuzemskou investičnou akciou v týchto najbližších rokoch bude výrazne rozšírenie zvarovne. Vložia do toho 1,1 miliardy eur. Pričom nebudú rozširovať v Devínskej Novej Vsi iba zvarovňu, ale ako prvá zahraničná automobilka si na Slovensku vybudujú aj výskumno-vývojové centrum pre oblasť zvárania.

Vo fabrike sa tak budú vyvíjať karosérie či nové metódy spájania ocele. Rozširovanie zvarovne investor rozbehne tento rok s tým, že jej otvorenie je naplánované na začiatok roku 2014. Po sprevádzkovaní novej zvarovne bude vedieť slovenská továreň denne pozvárať až 1 100 karosérií. Vo výrobe pritom vznikne vyše tisícky nových pracovných miest.

Slovnaft zmodernizuje plasty

Maďarský koncern MOL sa definitívne rozhodol, že do modernizácie výroby plastov svojej slovenskej dcérskej rafinérie Slovnaft dá ďalších 300 miliónov eur. Bratislavská fabrika už pred pár rokmi zmodernizovala za 150 miliónov eur výrobu polypropylénu. Teraz príde na rad modernizácia výroby polyetylénu i výroba základného etylénu, ktorý je prvotným produktom na výrobu polypropylénu i polyetylénu.

Investíciami do zefektívnenia a modernizácie výroby plastov MOL v Slovnafte reaguje na silnejúci cenový tlak konkurenčných plastov z arabských krajín, juhovýchodnej Ázie a Severnej Ameriky. Títo globálni konkurenti totiž na výrobu plastov nevyužívajú ropu ako ich európski producenti, ale ich produkujú z lacnejšieho zemného plynu.

Európania preto musia plasty z ropy vyrábať čoraz efektívnejšie. Slovnaft mal zatiaľ modernejšiu len výrobu polypropylénu. Jeho technológie na produkciu základného etylénu i polyetylénu majú už viac ako 40 rokov a tak ich treba vymeniť. Plasty popri nosnej výrobe motorových palív kryjú zhruba pätinu príjmov Slovnaftu.

Oživili plán na aquapark

Obec Kamenná Poruba neďaleko Žiliny krátko po začiatku krízy vzdala sen využiť miestny prameň geotermálnych vôd na vybudovanie aquaparku. No jej bývalá firma Prameň Kamenná Poruba úplne nezanikla. Kúpili ju a v plánoch na výstavbu rekreačného centra ďalej pokračujú dvaja žilinskí podnikatelia Libor Rybanský a Peter Mašír.

Pri obci vlastnia termálny prameň a tiež takmer všetky pozemky, na ktorých má vyrásť vyše sedemhektárové centrum. Vypracovaný už majú projekt s aquaparkom, hotelom pre 90 návštevníkov a rekreačnými rodinnými domami. Dohromady má centrum stáť 32 miliónov eur. Na to už dvaja podnikatelia sami nemajú. Snažia sa pripraviť projekt so všetkými povoleniami.

Uskutočnia ho s novým, finančne silnejším partnerom. Rokujú s viacerými slovenskými biznismenmi a aj s jednou nemeckou firmou z oblasti cestovného ruchu. No zatiaľ sa s nikým definitívne nedohodli. Ak sa dvojici podnikateľov podarí nájsť silného investora, výstavba aquaparku aj s ubytovacími zariadeniami potrvá vyše jeden a pol roka. Potom by tam mala nájsť prácu zhruba stovka ľudí. Sedemdesiat v aquaparku a tridsať v hoteli. Aquapark má naraz pojať zhruba tisícku návštevníkov.

Aurelius rozšíri výrobu

Zlatomoravská výroba kompresorov pre domáce spotrebiče po výmene západoeurópskych vlastníkov ďalej rastie. Nemecká skupina Aurelius kúpila od dánskeho Danfossu celú jeho divíziu výroby kompresorov pre domáce spotrebiče aj so zlatomoravskou fabrikou pred vyše rokom. Teraz v nej chystá novú investíciu do rozšírenia produkcie za 21 miliónov eur. Vďaka nej slovenská dcéra prijme 70 nových zamestnancov.

Nemci celý svoj nový biznis získaný od Danfossu premenovali na Secop. Pod týmto názvom už pôsobí aj ich zlatomoravská fabrika. Nemecký Aurelius je investičná skupina pôsobiaca nielen v elektrotechnickom priemysle, v ktorej jej patrí napríklad aj známa značka Blaupunkt.

Prebudujú liehovar

Českí finanční investori z pražskej firmy Atoll Development oživujú vo Veľkých Úľanoch plán prebudovať tamojší liehovar na výrobu biopalív, ktoré sa využívajú ako prísada do benzínov. Pôvodne chcela liehovar, ktorý skončil s výrobou potravinárskeho liehu tesne po prelome milénia, prebudovať na produkciu biopalív pred pár rokmi česká firma Korvi.

V obci síce založila dcéru Korvi Slovakia, no napokon plán neuskutočnila a projekt predala Atoll Developmentu. Ten rozbehol pod hlavičkou ďalej fungujúcej firmy Korvi Slovakia modernizáciu liehovaru v lete minulého roku. Dokončenie sa očakáva na jeseň. Celá investícia vrátane novej čistiarne odpadových vôd má investora stáť 5,5 milióna eur. Biopalivá do benzínov tam bude firma produkovať z obilia či repnej melasy.

Investície novembra a decembra

Investor

Miesto

Výška investície (mil. €)

Odvetvie

Nové pracovné miesta

Volkswagen Slovakia

Bratislava

1100

strojárstvo

1100

Slovnaft

Bratislava

300

chemický priemysel

neuvedené

Prameň Kamenná Poruba 

Kamenná Poruba

32

cestovný ruch

100

Aurelius

Zlaté Moravce

21

strojárstvo

70

Atoll Development 

Veľké Úľany

5,5

chemický priemysel

neuvedené 

Avex Production 

Oravská Lesná

3

elektrotechnický priemysel

0

BioEko Tech

Šaštín-Stráže

2,5

výroba stavebných materiálov

30

Hospoda Invest 

Vrakúň

1

poľnohospodárstvo

neuvedené

Pozn.: Výber z investícií avizovaných v minulých dvoch mesiacoch

PRAMEŇ: TREND Analyses

 Ilustračné foto na titulke - Maňo Štrauch