Výsledkovú sezónu technologickej brandže otvoril americký Intel. Zisk po zdanení 3,4 miliardy amerických dolárov a tržby 11,5 miliardy dolárov za vlaňajší štvrtý kvartál sú pre globálneho lídra v produkcii počítačových čipov rekordné a prekonali aj silné očakávania investorov. Najlepšie výsledky v histórii spoločnosti oznámilo jej vedenie aj za celý minulý rok. Celoročné tržby medziročne poskočili o bezmála štvrtinu na 43,6 miliardy dolárov a čistý zisk o 167 percent na 11,7 miliardy dolárov. Zisk na jednu akciu dosiahol 2,05 dolára. Hrubá zisková marža predstavovala za celý rok 66 percent.

”Rok 2010 bol najlepším v histórii Intelu. Veríme, že rok 2011 bude ešte lepší,” dodal generálny riaditeľ Intelu Paul Otellini. Spoločnosti pomohol rast dopytu po mikroprocesoroch pre servery, ktorý vykompenzoval aj pokles ich predaja pre osobné počítače. V divízii pre servery dosahuje firma vyššie ziskové marže. Mikroprocesory Intelu vo svete používajú štyri pätiny osobných počítačov, výsledky firmy preto investori na burzách považujú za jeden z hlavných indikátorov situácie v technologickej brandži.

Problémy pretrvávajú najmä v odvetví osobných počítačov, kde najmä výdavky spotrebiteľov za Atlantikom zostávajú slabé a záujem kupujúcich sa obracia k tabletom a smartfónom. Vedenie Intelu však oznámilo, že vyhliadky spoločnosti by mali zostať priaznivé i v nasledujúcich mesiacoch. Pomáhať bude aj rast predaja na ázijsko-tichomorských trhoch, ktoré generujú firme už viac ako polovicu tržieb. V prvom štvrťroku by tržby mali podľa vedenia dosiahnuť 11,5 miliardy dolárov, analytici čakajú len 10,8 miliardy dolárov. Za celý rok by sa mali tržby firme posilniť medziročne o desatinu. Kapitálové výdavky v tomto roku v Inteli plánujú na úrovni deväť miliárd dolárov.

Akcie Intelu na výsledky reagovali dvojpercentným posilnením. V súčasnosti sa obchodujú nad hranicou 21,3 dolára. V minulom roku sa aj napriek rekordným výsledkom ich kurz na burze Nasdaq posilnil len o tri percentá, celý index si pritom polepšil o sedemnásť percent. Akcie však zarábajú investorom, ktorí ich držia dlhodobo. Obchodujú sa od roku 1982 a odvtedy sa zhodnotili 60-násobne. Investorom ponúkajú akcie Intelu aj nadpriemerný dividendový výnos, ktorý v súčasnosti dosahuje tri percentá. Firma vypláca dividendy nepretržite za posledných osemnásť rokov. Analytici očakávajú, že akcie Intelu v tomto roku by mali zosilnieť v priemere o dvanásť percent.

Foto na titulke - SITA/AP