Cieľom iniciatívy Globsec Danube Tech Valley Initiative je urýchliť inovačný potenciál podunajského regiónu. Nová správa Globsecu načrtáva možné plány na vybudovanie ekonomiky založenej na inováciách v oblasti pozdĺž toku Dunaja.
Aj vzhľadom na bezprecedentný záujem o tento región vo vzťahu k ruskej agresii na Ukrajine, správa popisuje zvýšený potenciál postsocialistických krajín (Central and Eastern Europe, CEE) ako možného ohniska inovácií a cezhraničnej spolupráce. V kontexte budúcej integrácie krajín tohto regiónu do Európskej únie (EÚ) môže mať pre ne inovačný potenciál aj širšie susedstvo EÚ, napríklad pre západný Balkán či Ukrajinu.
V inováciách stále zaostávajú
Napriek pokroku v posledných rokoch krajiny CEE v hodnotení inovácií stále zaostávajú za krajinami zo západnej časti EÚ. Väčšina krajín v regióne ako Slovensko, Rakúsko, Česko, Maďarsko, Bulharsko, Rumunsko, Slovinsko či Srbsko boduje medzi začínajúcimi alebo miernymi inovátormi. Aj zistenia správy Globsec Tatra Summit Insight Report 2021 zaraďujú tieto krajiny do nevýhodnej východiskovej pozície.
Podľa strategického transformačného indexu Globsec väčšina skupiny nedosahuje dobré výsledky. Medzi prvými sa nachádza Slovinsko s vysokým počtom bodov (57,0), nasleduje Česko (56,0), Poľsko (51,9), Maďarsko (51,2), Slovensko (47,8), Chorvátsko (41,1), Rumunsko (40,3) a Bulharsko (35,6). Najlepšiu pozíciu s celkovým skóre 63,9 boda obhajuje Rakúsko.
Zdieľané dotácie, kľúčové kompetencie a vlajkové odvetvia v regióne strednej a východnej Európy však predstavujú politickú príležitosť na ceste k technologicky riadenej transformácii. Na základe zistení správy, krajiny pozdĺž toku Dunaja predstavujú jedinečnú kombináciu tradičných priemyselných odvetví a korporácií, ako aj nových technologických startupov, pričom majú ekonomické, spoločenské a demografické podmienky vysoko kompatibilné s technológiami novej generácie a Priemyslom 4.0.
„Na využitie týchto priaznivých okolností nemusí byť potenciál podunajského regiónu obmedzený typicky malou a obmedzenou veľkosťou trhu strednej a východnej Európy. Región môže využiť široký rozsah, od trhov produktov až po trhy práce, zdroje talentov, kapitálu a kultúry inovácií, ktoré môže cezhraničná koordinácia DTVI uľahčiť,“ hovorí hlavná ekonómka Globsecu Soňa Muzikářová.
Slovensko IT má byť centrom IT excelencie štátu. Zatiaľ ním však nie sme, tvrdí jeho šéf
Obmedzený prístup k financovaniu
Na základe správy Globsecu je prístup k primeraným a dostatočným financiám jedným z najdôležitejších faktorov, ktoré prispievajú k produktívnemu a udržateľnému inovačnému ekosystému.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?