„Robte to ako Virgin - tajomstvá podnikania, ktoré vás v škole nenaučia,“ prihovára sa britský miliardár Richard Branson svojim čitateľom na titulkeknihy, ktorá vyšla pred zhruba siedmymi rokmi. Biznismen a majiteľ impéria Virgin uspel skoro vo všetkom, do čoho sa pustil. Keď sa ho pýtali, prečo jeho spoločnosti nesú názov Virgin, povedal, že ani on, ani jeho spoločníci nemali žiadne skúsenosti s biznisom.

Aj napriek tomu sa mu podarilo vybudovať chvályhodnú sieť firiem, ktorá siaha od lietadiel a vlakov, až po výletné lode a kozmické rakety. Spolu zamestnáva približne 70-tisíc ľudí. Rok 2020 ho však môže poznamenať pádmi viacerých spoločností.

Krach vesmírneho startupu

Prvá rana pre Bransona prišla už koncom marca tohto roka. Vesmírny startup OneWeb, ktorý vznikol v roku 2012 v Londýne, podal návrh na konkurz. Stalo sa tak po ôsmich rokoch a vynesení vyše 70 satelitov na obežnú dráhu. Za spoločnosťou stoje známe mená ako Greg Wyler a R. Branson.

USA Hollywood Chodník slávy Branson Hviezda
Neprehliadnite

Finančné zdroje kvôli nákaze vyschli. Vesmírny startup OneWeb čelí bankrotu

OneWeb mala v pláne priniesť vysokorýchlostný internet miliónom ľudí prostredníctvom stoviek malých satelitov na nízkej obežnej dráhe. V dôsledku pandémie nového koronavírusu si však nedokázala zabezpečiť financie na ďalšie fungovanie, čo ju dostalo do existenčných problémov.

Karibský ostrov ako záruka

O mesiac neskôr prišiel pre britského miliardára ďalší problém. Jeho letecká spoločnosť Virgin Atlantic požiadala britskú vládu o pomoc vo výške pol miliardy libier. Tá žiadosť leteckej spoločnosti odmietla a vyzvala ju,

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa