Svetová jednotka v produkcii počítačových čipov americký Intel silnie. Tržby firmy sa v druhom štvrťroku medziročne zvýšili o viac ako pätinu a dosiahli rekordných 13 miliárd dolárov. Historické hodnoty zároveň prepísali už piaty kvartál za sebou. Jednou miliardou prispeli akvizície firiem McAfee a Infineon Wireless Solutions. Silnejúce výkony sa dlhodobo pretavujú aj do zárobkov firmy. Čistý zisk v druhom štvrťroku si oproti rovnakému obdobiu z minulého roka mierne polepšil na bezmála tri miliardy dolárov a bol v prepočte na jednu akciu o päť percent vyšší ako čakala analytická obec z Wall Streetu.

Vedenie firmy sľubuje silnejšie výsledky aj do nasledujúceho štvrťroka. Tržby majú zacieliť po prvý raz na métu 14 miliárd dolárov a hrubá zisková marža sa má oproti súčasnosti zlepšiť o tri percentuálne body na 64 percent. V posledných mesiacoch Intel ťažil najmä z hardvérovej obnovy v podnikoch vo vyspelých krajinách a pomohol aj stúpajúci odbyt počítačov v rozvíjajúcich sa krajinách.

Mikroprocesory Intelu vo svete používa približne 80 percent osobných počítačov. Výsledky a vyhliadky firmy preto investori na kapitálových trhoch považujú súčasne za významný indikátor situácie v technologickej brandži. Rastúce objednávky výkonných čipov do počítačov a servrov v Spojených štátoch, Číne a Brazílii Intelu vykompenzovali aj konkurenčné tlaky z oblasti mobilných zariadení. Silnejšiemu rastu laptopov bráni rastúci záujem o tablety a smartfóny, kde sa presadzuje najmä Apple. Intel na trhu dodávok do mobilných zariadení ešte významnejšie neuspel. Jeho divízia Atom ohlásila pokles tržieb počas štvrťroka o približne šestinu na 352 miliónov dolárov.

Bezmála dve tretiny tržieb Intelu generujú ázijsko-tichomorské trhy vrátane Japonska, v druhom štvrťroku podrástli o 17 percent na 8,5 miliardy dolárov. Z amerického kontinentu dostáva firma 23 percent výnosov a zvyšok generuje Európa.

Silné tržby a svetová dominancia v brandži udržujú Intelu aj vysoké ziskové marže, čo firme prináša dlhodobo silnú tvorbu finančnej hotovosti. V druhom štvrťroku vedenie firmy aj preto mohlo použiť dve miliardy dolárov na odkúpenie vlastných akcií. Akcie Intelu dnes na výsledky reagujú miernym poklesom a obchodujú sa tesne pod hranicou 23 dolárov. Od začiatku roka ale zosilneli o približne deväť percent.

Intel má silnú a atraktívnu dividendovú politiku. Na jednu akciu firma vypláca ročne 0,84 dolára, čo predstavuje dividendový výnos 3,7 percenta ročne. Ten je štvornásobne vyšší, ako sa pohybuje v technologickej brandži. Firma vypláca dividendy už nepretržite devätnásť rokov.

Ilustračné foto na titulke - Flickr.com