„Ikea je posledným príkladom významnej nadnárodnej spoločnosti, ktorá šla do krajnosti, aby sa vyhla svojej daňovej povinnosti. Potrebujeme naliehavo zmeniť regulačný rámec a prostredie, v ktorom sa firmy dokážu vyhýbať daňovým povinnostiam v Európe,“ píše Strana zelených v analýze, ktorú už študuje Európska komisia.

Len v roku 2014 Ikea podľa analýzy neodviedla daň v Nemecku výške 35 miliónov eur, vo Francúzsku 24 miliónov či v Británii 11,6 milióna eur. O 7,5 milióna eur na daniach mali prísť Švédsko aj Španielsko. Región V4 vrátane Slovenska sa v analýze nevyčíslil.

Švédska firma sa dostala do centra pozornosti v čase, keď v januári Európska komisia ohlásila nové opatrenia proti daňovým únikom. Posvietila si na daňovú optimalizáciu, ktorú využívajú veľké koncerny tým, že buď presúvajú sídlo do krajín s nižším zdanením, alebo vytvárajú samostatné dcérske spoločnosti, ktoré sídlia v daňových rajoch.

Sporné licenčné poplatky

V prípade siete Ikea mala zohrať kľúčovú úlohu dcérska spoločnosť v Holandsku, cez ktorú Ikea optimalizovala dane z licenčných poplatkov.

V Holandsku sa totiž neplatí daň z duševného vlastníctva, teda nezdaňujú sa napríklad autorské honoráre ani licenčné poplatky. Krajina je preto príťažlivá pre hudobníkov, ktorí zarobili počas svojej kariéry peniaze z predaja albumov a lístkov na koncerty. V krajine bola registrovaná aj írska rocková kapela U2 a jej frontman Bono.

V prípade spoločnosti Ikea si v Holandsku našli druhý domov licenčné poplatky za franchising. Ide o poplatok za nárok na používanie loga siete, ochrannej značky tovarov, ale aj celého systému riadeného podnikania.

Každý obchodný dom Ikea vrátane toho v Bratislave platí tento poplatok vo výške troch percent svojho obratu – z každej predanej Billy knižnice aj z porcie predaných mäsových gúľ. Tri percentá z každého tovaru putujú spoločnosti Inter Ikea Group so sídlom v Luxembursku cez dcérsku firmu Inter Ikea Systems BV, ktorá má sídlo práve v Holandsku.

„Poplatok je prevádzkovým nákladom a zahŕňa prevádzkovanie obchodného domu IKEA v danej lokalite v súlade s licenčným systémom a predajnými metódami (systém maloobchodného predaja v IKEA) a používanie značky a loga IKEA. Zároveň zabezpečuje obchodným domom IKEA právo na prístup k sortimentu výrobkov,“ tvrdí pre TREND.sk Ikea. 

Od roku 1991 do roku 2014 dostala Inter Ikea Group od obchodných domov (tých je 348) vo výške 13,6 miliardy eur. V súčasnosti ročne cez tieto poplatky zarobí od vlastných predajcov miliardu eur. V celosvetovom meradle tvorili licenčné poplatky od roku 2009 do roku 2014 približne 6,1 miliardy eur, čo je 22,7 percenta čistého príjmu švédskej korporácie.

Tieto poplatky vstupujú do Holandska ako nezdanené peniaze (inak by sa mali zdaňovať sadzbami od 35 do 60 percent podľa jednotlivých krajín), ktoré následne presúvajú do Lichtenštajnska, čím optimalizujú svoje dane. Celý proces je samozrejme komplikovanejší, ale podstata je tá, že Ikea len efektívne využíva diery v medzinárodnom zdaňovaní. 

Ikea k obvineniam uviedla, že spoločnosť odvádza dane zodpovedne a v plnej výške. Švédsky reťazec sa obhajuje, že minulý rok zaplatil na celom svete daň vo výške 822 miliónov eur, čo predstavuje efektívnu daň z príjmu na úrovni 20 percent. Zároveň platila miestne dane, enviromentálne a majetkové dane plus clá, ktoré Ikeu stáli ďalších 700 miliónov eur. 

Krajina (rok 2014) Obrat (v mil. eur) Zisk (v mil. eur) Poplatky za licencie (v mil. eur) Zníženie základu dane (v %) Zákonná daň (v %) Daňový únik (v mil. eur)
Belgicko 733,5 41,6 22 -35 34 7,5
Dánsko 461,8 16,1 13,9 -46 24,5 3,4
Francúzsko 2 380,2 39,3 71,4 -64 33,3 23,8
Nemecko 4 015,9 - 120,5 - 29,6 36,6
Španielsko 1 070,8 - 32,1 - 30 7,7
Švédsko 1 536,4 53,1 46 -46 22 10,1
Veľká Británia 1 843,1 36,7 55,3 -60 21 11,6
Rakúsko 547,1 21,2 16,4 -43,6 25 4,1

Štruktúra Ikea 

Štruktúra spoločnosti Ikea je zamotaná a zámerne komplikovaná, aby bolo ťažké vyhľadať skutočného vlastníka. V roku 2011 sa o to pokúsili reportéri zo švédskej televízie SVT. Skladá sa z množstva dcérskych spoločností, ktorých vlastníkmi sú neziskové nadácie: Stichting Ingka a Interogo.

Na tieto dve nadácie previedol zakladateľ Ikey Ingvar Kamprad v roku 2011 všetok svoj majetok. Labyrintom ďalších podnikov chcel uchrániť nábytkársky reťazec pred nepriateľských prevzatím, hádkami dedičov a samozrejme pred nárokmi daňových úradov. 

Vlastník materskej spoločnosti Inter Ikea Holding so sídlom v Luxembursku bol dlho neznámy, ale SVT odhalila, že je ním spomínaná lichtenštajnská nadácia Interogo, ktorá je priamo v správe rodiny otca Ikey.

V spleti dcérskych spoločnosti tvorí druhý pilier nadácia Stichting INGKA Foundation. Nadácia je oficiálne zameraná na podporu inovácií v architektúre a dizajne. Vlastní spoločnosť INGKA Holding B. V., ktorá riadi všetky ďalšie spoločnosti, ktoré sú v skupine na výrobu nábytku Swedwood, ktoré zabezpečujú zároveň aj logistiku produktov. Zároveň je vlastníkom spoločnosti Ikea Sweden, ktorá sa zaoberá dizajnom a vývojom produktov.

Inter IKEA Systems B.V. je globálnym poskytovateľom franšízy a s IKEA Group tvoria dve samostatne riadené spoločnosti s dvoma rôznymi majiteľmi. Dôvodom tejto organizačnej štruktúry, ktorá vznikla v 80. rokoch, bolo rozdelenie vlastníctva maloobchodu a konceptu a značky IKEA s cieľom zabezpečiť kontinuitu spoločnosti bez ohľadu na úspechy jednotlivých franšíz, “ vysvetlila pre TREND.sk v stanovisku Ikea.  

Rodinný biznis zahŕňa aj spoločnosť Ikano Group, ktorá sa zaoberá bankovníctvom a poisťovníctvom, nákupom a správou nehnuteľností. 

Ikeu obvinili z miliardového daňového úniku

Zdroj: SITA/AP

Švédskym dokumentaristom sa podarilo dokázať, že firma s pomocou spomínanej sústavy nadácii platila len 3,5-percentnú daň. Podľa reakcie I. Kamprada pre Financial Times je táto daňová efektivita „prirodzenou súčasťou firemnej kultúry postavená na minimalizácii nákladov“.

Švéd je povestný svojím skromným spôsobom života a tým, že neznáša plytvanie. Lieta ekonomickou triedou, jazdí metrom, dvadsať rokov jazdil na starom Volve a najradšej nakupuje v obchode so zľavou. Časopis Forbes odhaduje jeho majetok na 3,5 miliardy dolárov. V roku 1973 sa odsťahoval zo Švédska, pretože nebol ochotný akceptovať vysoké dane pre bohatých. Až v roku 2014 sa vrátil späť do švédskeho mesta Älmhult. 

Súčasný miliardár mal bohatú minulosť, ktorá sa s ním vezie dodnes. V 40. rokoch minulého storočia bol napríklad členom fašistickej organizácie a prejavoval sympatie k Mussolinimu. V roku 1994 sa za to zamestnancom firmy písomne ospravedlnil. 

Ikea sa neskloňuje v médiách len s optimalizáciou daní. Každý reťazec má v popise optimalizovať aj operatívne náklady, aby sa predišlo akémukoľvek plytvaniu. Príkladom je Testament obchodníka s nábytkom, ktorým sa majú riadiť všetky prevádzky v 28 krajinách sveta, kde Ikea pôsobí.  „Mnohokrát sme ukázali, že s malými prostriedkami alebo obmedzenými zdrojmi môžeme dosiahnuť dobré výsledky. Plytvanie prostriedkami je v Ikea smrteľným hriechom, píše sa v testamente