Biometrické technológie urobili z Innovatricsu firmu, ktorej riešenia sa používajú takmer na celom svete a aj preto je nominovaná na ocenenie TREND Exportér roka 2023. V roku 2004 ju spoluzaložil Ján Lunter mladší, syn Jána Luntera, ktorý je známy vďaka firme Alfa Bio, úspešne produkujúcej na Slovensku tofu a sójové výrobky.
Ján Lunter vďaka bilingválnemu štúdiu ovládal francúzsky jazyk a tak jeho ďalšie kroky smerovali z Banskej Bystrice do Francúzska, kde sa zameral na inžinierstvo. V krajine galského kohúta ho nakoniec nadchli biometrické technológie a jeho algoritmus na rozpoznávanie odtlačkov prsta bol úspešný aj na súťaži v Taliansku.
Od roku 2011 je jediným majiteľom firmy Innovatrics. Za účtovný rok 2021 dosiahla firma tržby vo výške 16,2 milióna eur a zisk presiahol 3,4 milióna eur. Vlani firme tržby vzrástli na 17,9 milióna eur, no zisk klesol o viac ako polovicu.
Všade okrem Antarktídy
Dnes sú všetky riešenia firmy primárne určené pre zahraničné trhy. Do portfólia produktov patrí napríklad aj biometrické dochádzkové riešenie Fingera, ktoré bolo dlho hlavne slovensko-českým produktom a dnes expanduje zatiaľ v rámci strednej Európy. Medzi najdôležitejšie trhy spoločnosti patrí najmä Blízky východ, konkrétne Saudská Arábia.
Ďalej je to Indonézia, južná Amerika, Západná Afrika a najnovšie aj Spojené štáty. Firma dnes pôsobí na všetkých kontinentoch okrem Antarktídy, celkovo vo viac ako 80 krajinách sveta. Podľa J. Luntera je práve na týchto trhoch veľký záujem o biometrické riešenia, hoci z rôznych dôvodov. V južnej Amerike pomáha biometria hlavne predchádzať podvodom, napríklad vo finančnom sektore či pri predaji vstupeniek.
„Vo viacerých štátoch Brazílie vydávajú vďaka našim riešeniam biometrické vodičské preukazy a tiež majú databázu detí, aby sa predchádzalo obchodovaniu s nimi. V Saudskej Arábii náš biometrický systém na hraniciach zvyšuje bezpečnosť a zároveň zrýchľuje vstup do krajiny,“ hovorí J. Lunter.
V Saudskej Arábii tiež firma spolupracuje na elektronickom vydávaní víz na diaľku. Podobný systém tam využíva aj vedecko-technická univerzita kráľa Abdullaha, ako vstupný systém do budovy či na parkovisko.
Stovky projektov
Innovatrics má dnes po svete viac ako 600 rôznych projektov vo viacerých skupinách. Tou prvou sú biometrické registre rôzneho druhu ako napríklad volebné registre, ktoré predchádzajú viacnásobnému hlasovaniu jedného človeka. Tie sa použili napríklad v Keni, Guinei, Sierra Leone či na Hondurase. Ďalej sú to policajné registre, ktoré pomáhajú policajným zložkám napríklad v Brazílii či Guinei.
V civilnom použití ide napríklad o vydávanie biometrických dokladov v Španielku či Thajsku. V oblasti firemných klientov je najväčší záujem o overovanie na diaľku od otvárania účtov v banke, cez bezpečný predaj lístkov na štadióny až po overovanie identity zmluvných vodičov. Aj preto firma dnes spolupracuje s mnohými bankami, ale aj so službami Uber v USA či Careem v Dubaji. Práve Uber dnes patrí medzi najznámejších klientov Innovatricsu.
Export na zahraničné trhy firma rieši najčastejšie cez partnera, ktorý potrebuje do svojho riešenia integrovať biometriu, prípadne má komplexné riešenie vyžadujúce biometriu. Ak sa spolupráca osvedčí, pokračujú v nej na ďalších trhoch. „Príkladom je naša spolupráca s americkou firmou Smartmatic, ktorá organizuje voľby v rôznych krajinách sveta,“ vysvetľuje J. Lunter.
Podobný prípad je rakúska banková skupina Erste Group, ktorá pilotne spustila otváranie účtu tvárou v Slovenskej sporiteľni, no momentálne ho má už nasadené aj v Rakúsku, Chorvátsku či Rumunsku.
J. Lunter tvrdí, že vnímanie biometrie sa výrazne zmenilo počas pandémie. Pre mnohé firmy napríklad vo finančnom sektore to bol často jediný spôsob, ako získať nových klientov, nakoľko pobočky bývali zatvorené a cestovanie obmedzené. Táto situácia zároveň Innovatricsu otvorila cestu k ďalším korporátnym klientom, ktorí videli v biometrii spôsob, ako si zjednodušiť rôzne procesy.
Bez investorov
V minulosti firma neuvažovala, že sa stane integrátorom, čiže dodávateľom komplexných riešení, nakoľko nechceli konkurovať integrátorom, s ktorými spolupracujú. V súčasnosti má Innovatrics malý integračný tím, ktorý dokáže v prípade potreby integrovať vlastné riešenia. Naďalej však funguje predovšetkým cez partnerov, ktorí dobre poznajú lokálne potreby a firmy a zároveň vedia dobre pracovať s technológiami od Innovatricsu.
Zaujímavosťou je, že firma nemá žiadnych externých investorov. Dnes má okolo 250 zamestnancov, pričom väčšina z nich pracuje v Bratislave a Banskej Bystrici. Výskumné a vývojové centrum sa nachádza v Brne a zastúpenia firmy sú v Brazílii, Singapure, Indii, Spojených štátoch a na Taiwane.
Firma spustila výstavbu nového sídla v Bratislave. V pláne má tiež posilniť program Biometric Ventures, kde hľadá investorov pre rôzne biometrické nápady, na ktorých nemá dostatok ľudských kapacít. Dnes sa v programe nachádzajú dva nápady zamerané na určovanie veku online či na detekciu a upozornenie problematických pohybov a pádov pri senioroch.