Technologická brandža sa teší spotrebiteľskému i investorskému záujmu. Štvrťokvartálnymi výsledkami to potvrdila po výrobcovi počítačových čipov Intel aj svetová jednotka v poskytovaní služieb pre hardvérový biznis, americká ikona IBM.
Čistý zisk spoločnosti medziročne zosilnel o približne desatinu na 4,84 miliardy dolárov. To mierne prekonalo aj očakávania analytikov na Wall Streete. Rast ziskovosti podporilo najmä znižovanie nákladov. Vedenie firmy ich stiahlo o viac ako päť percent. Najviac, až o vyše polovicu klesli úrokové náklady na financovanie úverov. V minulom roku spoločnosť okresala aj svoju zamestnanosť o desaťtisíc pracovníkov. Koncom predminulého roka v nej pracovalo rekordných bezmála 400-tisíc ľudí , z toho v USA približne 115-tisíc.
Hrubá zisková marža spoločnosti rastie už deväť kvartálov v rade za sebou. V poslednom štvrťroku presiahla 48 percent, čo je oproti roku 2002, keď sa pohybovala na úrovni 38,8 percenta, bezmála pätinový nárast.
Tržby spoločnosti medziročne podrástli vo štvrtom kvartáli o bezmála percento na 27,2 miliardy dolárov. Štyri pätiny tržieb IBM generujú servisné služby a softvér. V prvom štvrťroku podľa slov finančného riaditeľa IBM Marka Loughridgeho tržby medzikvartálne budú rásť o štyri až päť percent. Firma popísala nové kontrakty v divízii technologických služieb za 18,8 miliardy dolárov, čo je medziročne viac o deväť percent.
Brandži bude pomáhať aj globálny ekonomický rast a výdavky firiem do informačných technológií. Tie podľa údajov spoločnosti Forrester Research v tomto roku medziročne stúpnu o viac ako osem percent.
Akcie IBM za posledných dvanásť mesiacov poskočili o viac ako 60 percent na súčasný kurz 134 dolárov. Akcie sú súčasťou prestížneho indexu Dow Jones Industrial Average, kde patria medzi najobchodovanejšie tituly. S výškou trhovej kapitalizácie presahujúcou 176 miliárd dolárov patrí IBM – spolu so spoločnosťami ako Microsoft a Google – medzi najhodnotnejšie firmy brandže.
Foto na titulke - SITA / AP